Батыс Қазақстан облысы
Қаратөбе ауданы
Мұхит атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
Бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімі: Рахметова Жазира Ниязқызы
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы
Күрделі сатылы тілік
Сабақтың мақсаты
Білімділік: күрделі тілік туралы білімдерін сызбада орындау арқылы толықтыру,
сызбаны ойша оқып, өз ойын еркін айтуға мүмкіндік туғызу.
Күтілетін нәтиже
- Күрделі тілік туралы білімдерін толықтырады.
- Тіліктерді проекцияларда орындап көрсете алады.
- Сұрақтарға еркін жауап беріп, тіліктердің өмірде маңыздылығын түсінеді.
Әдіс - тәсілдер
Сыни тұрғысынан ой қозғау, көрнекіліктер стратегиясы, сұрақ – жауап, практикалық жұмыс.
Не арқылы бағаланады
Қарапайым және күрделі тіліктер жөнінен теориялық және практикалық біліктіліктері арқылы бағаланады.
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
2 минут
Оқушылармен амандасу
Психологиялық тренинг
«Әріптер сөйлейді»
Оқушыларға бағалау парағын үлестіру
Оқушылар сабаққа келгендегі көңіл-күйін «Әріптер сөйлейді» тренингі бойынша парақшаға жазылған әріп арқылы амандасады.
Қызығушылықты ояту
3 минут
Көрнекіліктер стратегисы бойынша өткен сабақтардан қарапайым тілік түрлерін көрсету:
- қандай тілікті көріп тұрсыздар?
- ол қандай проекцияда орналасқан?
- сол жақ көріністі қандай тілікпен орындауға болады?
- горизонталь проекцияда қандай тілік орындалады?
Сәйкестендіру кескіндері берілген көріністерге назар аударайық
1 – 4-ші көріністерге қандай текше сәйкес келіп тұр?
Оқушылар сол кескіндерден қандай проекция екенін анықтайды.
- фронталь
- фронталь проекцияда
- профиль тілік
- горизонталь тілік
1-г, 2-а, 3-в, 4-б
Интерактивті тақта
Мағынаны тану
20 минут
Оқушыларға өткен сабақты бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып, жаңа сабақты түсіндіру. Күрделі тіліктерді жалпылама атап өтіп, сатылы тіліктің ерекшелігіне тоқталу.
- Күрделі сатылы тілік туралы видеоурок жүргізіледі.
- №1 тапсырма
Теориядан практикаға көшу тапсырмасы бойынша оқушыларға тесттік тапсырма беріледі.
- №2 тапсырма
Практикалық тапсырма
Оқушылар тыңдайды, керек тірек сөздерді дәптерлеріне жазып отырады.
Видеоуроктан сатылы тіліктің орындалуын көру.
Тесттік тапсырмаларды орындау арқылы өздерінің теориялық білімдерін бағалайды.
АКТ видео,
Фронталь және горизонтальпроекцияларыкөрсетілгентетікбөлшектің фронталь проекциясын салып, оның профиль проекциясын тілікпен алмастыр
Оқушылар берілген практикалық тапсырманы А4 форматына өлшеммен орындайды.
Берілген тапсырманы дискрипторлар арқылы бағалайды.
Ой толғаныс
10 минут
«Сатылы тілікті орналастыр»
әр қатарға екі түрлі тапсырма беріледі.
Фронталь проекциясындағы тілікке қарай отырып горизонталь проекциясына тілік сызығын жүргізеді.
А3 формат, сызғыш, фломастерлер
5 минут
Критериалдық бағалау жүйесі бойынша оқушылардың практикалық жұмыстарын бағалап өтемін.
Бағалау парақтарына толтырған бағаларын атап өтеді.
Бағалау шкаласы:
« 5 » -9 - 13
« 4 » - 4 - 8
« 3 » - 1 - 3
Бағалау парағы
3 минут
«Менің өзгерісім»
Бүгінгі сабақта өзін бағалау үшін жеке тұлғаға тән 10 асыл қасиеттен өз ойларынша идеал деген 3 қасиетті таңдайды.
Үйге тапсырма
2 минут
Практикалық тапсырмада берілген сызбаның горизонталь проекциясын аяқтап келу.
Оқушының аты – жөні
Тесттік тапсырма
Практикалық тапсырма
1-3 балл аралығы
Жинақ балл
Практикалық тапсырма
Тапсырманы толықтай орындаған. Сызбадағы кескіндерді дұрыс сыза білді.
Тапсырманы аяқсыз орындаған. Сызбадағы көрініс қорытындыланбаған
Тапсырманы дұрыс орындамаған, тілік жұмысын көрсете алмады.
Тест тапсырмасы
- Проекция жазықтығы бір – біріне қалай орналасқан?
- . нәрсенің ішкі құрылысын сызбада анық және түсінікті етіп көрсетуге мүмкіндік береді.
- Проекция жазықтықтарының қаншауы вертикаль орналасқан?
- Формат қай тілдің сөзі?
- «Проекция» қай елдің сөзі, қазақша мағынасы?
- Егер қиюшы жазықтық фронталь проекция жазықтығына параллель болса,онда вертикаль тілік. тілік деп аталады?
- Егер қиюшы жазықтық профиль проекция жазықтығына параллель болса, онда вертикаль тілік. тілік деп аталады?
- . тілік деп горизонталь проекция жазықтығына параллель қиюшы жазықтықтың көмегімен алынған тілікті айтады?
- . тілікте қиюшы жазықтықтар өзара параллель болады?
. тілікте қиюшы жазықтықтар өзара доғал бұрыш жасап қиылысады