Сынып: | 10 «Б» сынып Күні: 20.10.2017ж |
Пәні: | Қазақстан тарихы |
Сабақтың тақырыбы: | Сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысы |
Негізгі түйінді идея: | Сақтардың ,Елге,жерге деген құрметтеу қасиеттерін сақтау |
Оқу мақсаты: | Сақ тайпаларының қоғамдағы орны,материалдық мәдениеті,тарихи маңызы жайында білу,түсіну |
Табыс критерийлері |
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекелеген оқушылар: |
а)Жаңа білімді игереді ә)сұрақтарға жуап бере алады б) Сақ қоғамдық бөлінісі жайында біледі, | а) Өз ойын еркін жеткізе алады ә) Сақтардың мәдениетіндегі «Аң стилі» жайында саралай алады б) Сақ тайпа көсемдернің Тәуелсіздік жолындағы күресінің тарихи маңызын меңгереді,талдай алады. | а) Тақырыпты менгерген мазмұндап талдай алады б)Өмірмен байланыстыра алады в)Тың ойларын ортаға салады |
Уақыты | Кезеңдері | Тапсырма | мақсаты | Мұғалім не істейді | Оқушылар не істейді | Ресурстар |
1 мин 3мин | Ұйымдастыру | Топқа бөлу | Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру Ынтымақтастықта жұмыс істеуге ынтасын ояту | Ынтымақтастық атмосферасын құру Оқушыларды Б.з.б Х-VI ғасырдағы Еуразиядағы далалық тайпалары арқылы 1,2,3,4 топқа бөледі 1. Исседондар 2. Аргиппейлер 3. Аримасплар 4.Дайлар Орналасу жер аумағына байланысты 4 топқа бөлініп алады | Топқа бөлінеді.Топ ережесін еске түсіреді Топ басшысын сайлап алады | Фото суреттер |
4 мин | Ұй тапсырмасын сұрау | Әр топтан жеке оқушы жауап береді. | Өткен тақырыпты еске түсіру | Скиф Үштігі (үш тағаны) дегеніміз не? «Аң стилі» дегеніміз не? Сақ тайпалары орналасқан жер аумағына байланысты бөлінісіне тоқталып кетіңіздер Сарарқаны мекендеген тайпаларға тоқталып кетіңіздер Сақ тайпалары жайында жазылған деректеге тоқталып кетізідер | Әр топ мүшелері топқа қойылған сұрақтарға жауап береді | Слайд,фото суреттер |
10 мин | Негізгі кезең тапсымалары(қолдану) | Топтастыру стратегиясы | Білімнің негізгі түйінін беру,нақты,дәлелді мысалдар келтіру.ең негізгі мәселені меңгеру дәрежелерін байқау | Топтық жұмыс: құжаттың бір түрін дайындау 4 топ – Сақтардың діни наным-сенімдеріне мақала Бағыт-бағдар береді,бақылайды Қорғайды соңында түйіндеп кетеді | Әр топтағы оқушылар жоспар бойынша жұмыс жасайды 1-топ 2-топ 3-топ 4-топ Постерге жазып,өз пікірлерін қорғайды | Оқулық «Қазақстан тарихы», слайд, қосымша ақпарат,телефон |
2мин | Негізгі бөлім | Жылдармен жұмыс | Ұшқыр ойларын,ойлау қабілеттерін дамыту | Тарихи деректермен жұмыс Обалар және қорымдар | Тыңдайды, тез әрі нақты жауап береді | Слайд Фото суреттер |
10мин | | Өзіндік зерттеу. Баяндайды | Оқушылардың топтық белсенділігін және бір-біріне деген достық қарым-қатынасын нығайту | “Тұлғаны таны” сәйкестендіру Скиф даласынан шыққан ғұлама ғалым: | Б.з.б 519ж Дарий патшаға қарсы соғысқа соғысқан сақ көсемі | 1998-1999ж Берел кезеңінің №11 обасын ашқан археолог | Грек-Македон басқыншылықтарыны қарсы күрескен сақ жауынгері | Томирис пен Кир шайқасы туралы жазған | | Оқушылар салыстырады,зерттейді. | АКТ,телефон,планшет,iPad |
10мин | | Жеке жұмыс Жаңа сөздермен жұмыс (таным дерек) | Жан-жақты зерттей білуге,танымдық дерек көзін таба білуге үйрену | Сақтардың қоғамдық құрылысы Абыздар Жауынгерлер Малшылармен егіншілер | Оқушылар дәптермен оқулықпен жұмыс жасайды | Дәптер,Қазақстан тарихы оқулық,қосымша ақпарат,слайд |
10 мин | Жаңа сабақты бекіту (жинақтау) | Дәптермен жұмыс | Оқушылардың алған білімдері бойынша шығармашылығын дамыту,оны қолдана білуге жетелеу | «Тайпа» диаграммасы Балық қаңқасы арқылы өтілген тақырыпқа бекіту жасайды. | Жазады Қаңқаны тотырады. | Дәптер Балық қаңқасы фото сурет |
2 мин | Бағалау | Формативті бағалау, Суматифті бағалау | Оқушылардың өзіндік көзқарасы,өзін-өзі және өзгені бағалауға дағдыландыру | Топ басшысының топты бағалауы, мадақтайды,мараппаттайды Бағалау формасы балдық жүйесі арқылы бағалау, Мұғалімнің қорытынды бағалауы «Герадот жазбалары» | «Құжаттың түрін толтру» | «Тарихи деректермен жұмыс» | «Тұлғаны таны» | « Балық қаңқасын» толтыру | 2 | 4 | 3 | 2 | 3 | 13-15 – «5» 4-8 – «3» 9-12 – «4» 1-3 – «2» | Топ басшысы Үйге: | АКТ оқулық, қосымша мәлімет |
1 мин | Үйге тапсырма | | Оқушыларға үй тапсырмасын нақтлай отырып беру | 14 оқу,мазмұндау Тарихи тұлғамен жұмыс | | Оқулық,қосмша ақпарат |
1мин | Керібайланыс | | пікірін қалыптастыру,білім мазмұнын бағалауға үйрету | Оқушылардың бір-біріне қолдау көрсетуін «Қол» кері байланыс парақшасы арқылы 1.Бас бармақ-неден қиналдым 2.Балан үйрек-кімге көмектестім 3.Ортан терек-көңіл-күйім 4.Шылдыр шүмек-қандай жетістік жасадым 5.Кішкентай бөбек-нені үйрендім | Параққа толтыру | стикерлер |
Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар: |
Не сәтті болды? | Сабақ барысында «балық стратегиясын» құрастыру сәтті болды.Оқушылар балық қабырғаларын толықтыру арқылы Сақ тайпасының құрылуымын жасап шығарды. |
Не сәтті болмады? | Топтық тапсырма жасау барысында ,постер кезінде тыныштықты бұзылды,бір,бін тыңдамау байқалды. |
Нені жақсартуға болады? | Топтық тыныштықты топ басшыларына ескерту арқылы тыныштандыруға болады.Берілген тапсырмаларды жүйелі орындауға бейімдеу |
Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым? | Оқушылардың сақ тайпа құрылымдары бойынша еркін өз ойларын айтуы; Топтық тапсырма бойынша жүйелі жұмыс жасалды |
Нені өзгертуге болады? | |