kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сақтар туралы тарихи мәліметтер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сақтар (сақалар) — б.з.б. 1-мыңжылдықта Орта Азия мен Қазақстан, Шығыс Түркістан аумағын мекен еткен ежелгі тайпа. Олар қуатты тайпалық

Б. з. б. I мыңжылдықта Солтүстік Үндістанды, Ауғанстанды, Орта Азияны және Қазақстанның оңтүстігін қамтитын кең-байтақ аумақта жинақтап алғанда «сақ» деп аталатын көптеген тайпалар мекендеген. Геродот (б. з. б. V ғ.) және баска антик тарихшылары оларды Азия скифтері деп атаған.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сақтар туралы тарихи мәліметтер»

ҰМЖ тарауы: 5.2В Сақтар

Мектебі: Шамалған ст.қазақ орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Туребекова М.К.

Сынып: 5

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

Сақтар туралы тарихи мәліметтер

Зерттеу сұрағы: Қандай дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?

Оқу мақсаттары

5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсетеді

Сабақ мақсаты

Барлығы: сақ тайпаларына қатысты дереккөздер туралы біледі.

Көбісі: деректерге сүйене отырып, сақ тайпалары туралы дереккөздерді анықтайды;

Кейбірі: тарихи деректерге сүйеніп, грек авторларының еңбегінің маңызын пайымдайды

Ойлау деңгейі

Қолдану,талдау

Бағалау критерийі

Сақ тайпалық одақтарының географиялық орналасуын анықтау

Тілдік мақсаттар

Негізгі ұғымдар: дереккөз

Талқылауға арналған сұрақтар: Қандай авторлар сақтар туралы мәліметтер береді

Диалогқа арналған сұрақтар: 1) Сақ тайпалары туралы не білесіңдер?

  1. «Тарих атасы» деп кімді атаймыз, не себепті?

  2. Сақтар қандай кәсіппен айналысқан?

Жазылымға арналған тапсырмалар: эссе, картамен жұмыс

Құндылықтарға баулу

Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы-5, Әлемтану-4

Алдыңғы білім

Сақ тайпалары, сақ патшайымы туралы түсініктері бар

Сабақтың барысы

Жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басталуы



Топтастыру: тізбектеп, сақ тайпаларының атауына байланысты топтастыру (тихрахауда, массагет, исседон аримаспы)

(Ж) «Миға шабуыл»:

  1. сақ тайпалары туралы не білесіңдер?

  2. «тарих атасы» деп кімді атаймыз, не себепті?

  3. сақтар қандай кәсіппен айналысқан?


топтардың атауы жазылған парақтар

Ортасы
















(Т) «Джигсо-2»

1-қадам – мәтінмен танысу

2-қадам- жұпта талқылау

3-қадам – топта талдау, елші дайындау;

4-қадам – «Елшілер» топтарда

ҚБ – «Екі жұлдыз, бір тілек»

(Жт) Тапсырма «Семантикалық карта» әдісі


Тарих атасы

Антик деректер

Сақ әйелдерінің ержү ректілігі туралы дерек берген

Птоломей, Ксенофонт




Геродот




Ктесий




ҚБ: «Мен саған, сен маған» жұпаралық мадақтау

(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

«Кеңейтілген тапсырма»

1) Кескін картамен жұмыс, жұмысты қорғау

2) «Грек авторларының деректерінің маңызы ...» эссе жазу

ҚБ: « «+», «?», «-» » (дескриптор бойынша)


Оқулық








семантикалық карталар





оқушы дәптері

Кескін карталар


Сабақтың соңы






«Сиқырлы қоржын» әдісі - кері байланыс

Тақтаға ілінген бағдаршамға стикермен жапсыру

Қызыл түс - менің түсінбегенім көп

Сары түск - мен орташа түсіндім

Жасыл түс - мен бәрін түсіндім

Үйге тапсырма: сақтар туралы мәліметтерді оқу,

Сабақты қорыту

Бағдаршам, стикерлер




Оқулық, 68-69 бет



Қалыптастырушы бағалау парағы


Бөлім

Тақырып

5.2В Сақтар

Сақтар туралы мәліметтер

Оқу мақсаттары

5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсетеді

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Қолдану

Бағалау критерийлері

Сақ тайпалық одақтарының географиялық орналасуын анықтау

Тапсырма: Кескін картаға сақ-массагеттер, сақ-исседондар, сақ-аргиппейлер және сақ-аримаспы тайпаларының Қазақстан территориясында географиялық орналасуын белгілеңіз.

Бағалау критериі

Дескриптор

Сақ тайпалық одақтарының географиялық орналасуын анықтау

-сақ-массагеттердің орналасуын белгілейді;

-сақ-аримаспылардың орналасуын белгілейді;

-сақ-исседондардың орналасуын белгілейді;

-сақ-аргиппейлердің орналасуын белгілейді

Қосымша ақпарат

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау











Рефлексия

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?










Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сақтар туралы тарихи мәліметтер

Автор: Туребекова Меруерт Кыдырбаевна

Дата: 16.01.2018

Номер свидетельства: 450279
