Просмотр содержимого документа
«"Са?тарды? т?уелсіздік ?шін к?ресі" ?аза?стан тарихы»
Саба қтың тақырыбы:
Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі
Сабақтың мақсат-міндеттері:
Оқытушылық:
Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген сақ тайпаларының саяси тарихы туралы негізгі мәліметтермен таныстыру
Дамытушылық:
Сақтарды қола дәуірі тайпаларымен салыстыра отырып, ортақ белгілерін, айырмашылығын тани білуге, картамен жұмыс істеуге үйрету, ой қорыта білу қабілеттерін дамыту
Тәрбиелік:
Сақтарды ер жүрек халық ретінде сипаттай отырып, сақтардың дүниежүзілік өркениетке қосқан үлесін анықтау, оқушыларды отаншылдыққа, ерлікке, батырлыққа тәрбиелеу.
Оқытудың әдісі:
Сын тұрғысынан ойлау технологиясы стратегиялары:
Топтастыру
Жигсо
Семантикалық карта
Көрнекіліктер:
Тақырып бойынша слайд, қосымша мәліметтер, карта
Сабақтың түрі: дәстүрлі.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру сәті – оқушыларды түгендеу, назарларын сабаққа аудару.
ІІ. Ой қозғау.
Топтастыру стратегиясын пайдалана отырып оқушылардың сақтар туралы мәліметтерін жүйелеу
ЖИГСО стратегиясы бойынша оқушыларды 3 топқа бөліп, топтарды атаймыз: 1 топ – “Тиграхауда”, 2 топ – “Парадарайя”, 3 топ – “Хаумаварга”.
3 топ
Тиграхауда
Хаумаварга
Парадарайя
ІІІ. Мағынаны ажырату.
“ Тиграхауда” тобының тақырыбы – Кир әскерінің басып кіруі.
“ Парадарайя” тобының тапсырмасы – Шырақтың ерлігі.
“ Хаумаварга” тобының тапсырмасы – А.Македонскийдің басып кіруі.
IV. Ой толғаныс.
Семантикалық карта.
Оқиға
Болған жылы
Б.з.б. 530 ж.
Кирдің басып кіруі
Б.з.б. 519 ж.
Шырақтың ерлігі
Дерекші
Б.з.б. 4 ғ.
А.Македонскийдің жорығы
Полиэн
Арриан
Помпей Трог
«Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі»
тақырыбы бойынша деңгейлік тапсырмалар
1 деңгей
Кир әскерінің сақ жеріне басып кіруінің басты себептерін анықта.
2 деңгей
Шырақтың орнында өзің болсаң, сен не істер едің?
3 деңгей
Сақтардың Кирмен, Александр Македонскиймен, Дариймен өз тәуелсіздігі үшін күресін жетекшілікке ала отырып, осы соғыстардың арасындағы байланысын тап.
4 деңгей
Помпей Трог, Полиэн, Арриан атты тарихшыларды не байланыстырады, әрқайсысы несімен ерекшеленеді? Ойыңды кесте немесе тірек сызба арқылы дәлелде.
5 деңгей
Сақтардың Кирмен, Александр Македонскиймен, Дариймен өз тәуелсіздігі үшін күресін кесте арқылы көрсет.
6 деңгей
Сақтардың тәуелсіздік үшін күрес кезіндегі ерліктерін бес жол өлең түрінде жеткіз.