kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ жоспары. Дүниежүзі тарихы 10 сынып "Түркия"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары. Дүниежүзі  тарихы 10 сынып "Түркия" 

Биоақпараттану және синергетика технологиясы бойынша- "Ауызша сабақ-2"

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары. Дүниежүзі тарихы 10 сынып "Түркия"»

Шайкиева Гульнара Елтаевна

Түркия

Ауызша сабақ-2

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ХХ ғ. І ж. Түркияның саяси-экономикалық және әлеуметтік дамуын түсінуге жағдай жасау.

Міндеттері:

  • Ұжымдық жағдайда ақпаратты жоғары жылдамдықпен меңгеруді ұйымдастыру;

  • есте сақтау және зейінді жаттықтыратын тапсырмалар орындау;

  • пәннің құндылықтарын сезінуге ықпал ету;

  • өз бетінше білім алуға үйрету, ең негізгіні бөліп алу, салыстыра білуге дағдыландыру;

  • өзін-өзі бақылау және бағалауға үйрету; өзін-өзі түзету біліктілігін дамыту.

Көрнекілігі, дидактикалық материалдар: тірек-конспект, интерактивті тақта, ООМ.

Сабақтың барысы:

Сабақтың құрылымы

Технологиялық картаның жұмыс тәртібі

Түсініктеме

1 кезең.

Ұйымдастыру

кезеңі

Оқушылардың зейінін жинақтау:

Көшбасшыға сөз беріледі.

ООМ

2 кезең.

Жетекші білім мен оқу амалда-

рын өзектендіру кезеңі

Мұғалімнің жаңа тақырыпқа кіріспе жасауы

Флипчарт

Кіріспе жасауға 5 минут уақыт беріледі.




3 кезең.

Стандарттық және өзгермелі

жағдайларда

білімді қолдану

үлгісін құру




Мәтінмен және тірек сөздермен жұмыс

Оқушылар мәтінмен өз бетінше жұмыс жасап, тірек сөздерді табады.

Мұғалімнің тірек сөздерімен сәйкес келген сөздердің маңыздылығы анықталып, тақтаға жазылады:

21 сөз

1-3. Ұлт азаттық қозғалыс

4. Анадола

5-6. «Құқық қорғау»

7. Мұстафа Кемал

8. Анкара

9-11. Ұлы халық жиналысы

12-14. Кеңес-Түрік келісімі

15. Сакария

16. Лозанна келісімі

17. Республика

18. Реформалар

19. Кемализм

20-21 Монтре конференциясы

Кілтті сөздер жабылады. Оқушылар тақтадағы барлық сөздерді естерінде сақтауы тиіс. Берілген уақыт аяқталысымен сөздерді жасырып қояды және оқушылар сол кеткен уақыт аралығындағыдай уақыт ішінде естеріне сөздерді түсіруі тиіс.

Мәтінді оқу жылдамдығы:

1 бетке 3 мин.ООМ-да оқушылардың тапқан сөздері «+», «-» таңбамен белгіленеді.

Біріншілік белгілеу.





Тірек сөздерді дәптерге жазуға сөзге 2 минут 30 с уақыт беріледі.

Екіншілік белгілеу.

4 кезең

Білімді өз бетінше қолдану


Осы аталған тірек сөздердің мағынасын ашу мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады.

Қарама-қарсы сұрақтар:

Үшіншілік белгілеу. барлық оқушылардың нәтижелері бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.

5 кезең

Бақылау және өзін-өзі бақылау

Оқушылар сабақта өтілген жаңа тақырыптағы тірек сөздерге байланысты тақырып мазмұнын ашатындай тест құрастырулары керек. Сұрақ қоятын оқушы басқа оқушының сайтын атап, сұрағын қояды. Жауаптың дұрыс-бұрыстығын сұрақ қоюшы оқушы өзі айтып тұрады. Мұғалім оны ООМ-да көрсетеді.


5+30

Тапсырманы алғашқы аяқтаған 5 оқушыдан кейін

30 секунд уақыт беріледі де сұрау басталады.

Осы тақырып бойынша

І нұсқадағы әрбір оқушы 3-5 тест сұрақтарын құрастырады, ІІ нұсқа мәтінді оқып жауап беруге дайындалады. Келесі сабақта керісінше болады. Жанында отырған жолдасына тест сұрағын қоюға рұқсат етілмейді.

Төртінші белгілеу .

6 кезең

Түзету және рефлексия

Оқытылған тақырып бойынша тақырыптық сөздік қорды (ТСҚ) тексеру жүргізіледі. Сөз қысқартылмаған түрде, түсінікті етіп жазылады. шығарма түрінде жазуға рұхсат беріледі. Көмекші сөз және жалғау сөз болып саналмайды. ТСҚ нормативі төменде келтірілген. Белгілеу саны 4-у болса бағалауға жеткілікті.


Бесінші белгілеу

барлық оқушылардың нәтижелері бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.

5 мин 63 сөз


8 кезең

Қорытындылау

Тез және сапалы жұмыс жасаған, толық жауап берген оқушыларды мадақтау. Сабаққа қатысып отырған әр оқушыны назардан тыс қалдырмау. Барлық оқушыларды еңбегіне қарай бағалау.

Барлық оқушы мадақталады.


9 кезең



Журналға баға қою нормативі:

4 – 5 ұпай баға – 5

3 ұпай баға – 4

2 ұпай баға – 3

1 ұпай баға – 2

ООМ-да әр оқушының бүгінгі сабаққа қатысуы 5 балдық шкаламен бағаланады.

10 кезең

Үй тапсырмасы

4 бағадан кем алған оқушыларға үйге тапсырма беріледі.

Конспект.Қосымша материалдар жинақтау, ізденіс жұмыстары






















Қарама-қарсы сұрақтар:

  1. Түркиядағы ҰАҚ себептері? ІДС экономикалық, әлеуметтік ауыр жағдай

  2. 1918-23 Түркияда болған оқиға- ҰАҚ

  3. 1918-23жж. Түркиядағы ҰАҚ негізгі ошағы- Анадолы түбегі

  4. 1918-23жж. Түркиядағы ҰАҚ басшылық еткен ұйым- «Құқық қорғау»

  5. 1923 құрылған Түркия Республикасынын І президенті- М. Кемал

  6. Түркия Республикасынын астанасы болып жарияланды? Анкара

  7. Түркия Республикасында жалғыз ғана заңды орган- Ұлы халық жиналысы

  8. 1922ж қарашада ТүркияныныҰлы халық жиналысы қабылдаған заңы? Сұлтан билігін жою туралы

  9. 1921 ж. 16 наурызда қандай келісімге қол қойылды? Кеңес-түрік

  10. Сакария шайқасы қашан болды? 1921ж. 23 тамыз-13 қырк

  11. Сакария шайқасынды түріктердің қарсыластары? Гректер

  12. Сакария шайқасынын нәтижесі?- жеңіспен, түрік жерін толық азат етуге ықпал етті

  13. Түркияның аумақтық бүтіндігі мен мемлекеттік тәуелсіздігің мойындаған халықаралық конференциясы қашан кайда өтті?- Лозанна 1924

  14. 1923ж 29 қазанда болған оқиға? Түркия республика болып жарияланды

  15. Жаңа конституция қашан қабылданды? 1924 20 сәуір

  16. Конституция бойынша елдегі барлық тұрғындарды жариялады? Түріктер деп

  17. Шариғаттық сот орнына қандай сот органдары енгізілді? Азаматтық сот

  18. 1926 қабылданған заң жинағы? Азаматтық

  19. 1925, 1928,1934 заңдар не туралы? Еуропалық киім күнтізбе; латын әліпбиі; фамилия –

  20. 1925 заңға сәйкес өзгертілген салық?Ашар жойылды, біркелкі ақша

  21. Кемализим идеологиясынын 6 қағидасы? Республикашылдық, ұлтшылдық, этатизм, лаицизм, революцияшылдық

  22. Этатизм деген- ? экономиканың дамуын мемлекет қамқорлығына алады

  23. Ұлттар Лигасына қашан қабылданды? 1932

  24. 1936 ж Монтре конференциясынын шешімі? Босфор Дарданелла бұғаздары Туркияга өтті

  25. 1945ж. 23 ақпанда Түркия соғыс жариялаған ел? Германия


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Сабақ жоспары. Дүниежүзі тарихы 10 сынып "Түркия"

Автор: Шайкиева Гульнара Елтаевна

Дата: 18.05.2017

Номер свидетельства: 416791
