kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка урока

Нажмите, чтобы узнать подробности

ученики изучают кочевую жизнь, номадскую культуру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока»

Пәні:Ежелгі Қазақстан тарихы Күні:7.12

Сыныбы:6 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §12. Көшпелі малшаруашылығы

Мақсаты: Темір дәуіріндегі Қазақстанның тарихын,мал шаруашылығы жайлы толық мағлұмат беріп толықтыру.

Білімділік: Темір дәуіріндегі тұрғындардың отрықшылықтан көшпелі мал шаруашылығына ауысуы,тебіндік жайылым,төрт түлік мал туралы түсінік бере отырып,оқушылардың білімін арттыру

Дамытушылық:Оқушылардың ой өрісін,қабілетін дамыта отырып,жаңа тақырыпты меңгерту.

Тәрбиелік: Оқушыларды отансүйгіштікке,ұлтжандылыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың типі: Жаңа білімді игерту

Көрнекілігі: интерактивті тақта, кесте, тірек-сызба, электрондық оқулық

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

А) сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу

Б) оқушылардың зейінін аудару

ІІ.Үй тапсырмасы

Қола дәуіріндегі Қазақстан

1.Тапсырмалар

  1. Қазақстан аумағындағы қола дәуірі шартты түрде үш кезеңге бөлінеді. Қола дәуірінің үш кезеңін жаз

Қола дәуірінің үш кезеңі Хронологиясы

1

Ерте қола дәуірі

2

Орта қола дәуірі

3

Кейінгі қола дәуірі


2.Тапсырмалар

Қазақстан аумағындағы қола дәуірінің ерекшеліктері

Ерекшеліктері

1


2


3




3.Тапсырмалар Сәйкестігін тап:

Орталық Қазақстан

Бөрібас,Алғабас,Атасу,Дәндібай,Бесоба,Бабла,Бұғылы,Беғазы,Талды,Обалы,

Мыржық,Ақмая,Бөрікөл

Шығыс Қазақстан

Канай,Трудникова,Малокрасноерка

Оңтүстік Қазақстан

Тегіскен,Таутары

Солтүстік

Қазақстан

Садчиковское,Алексеевское,Арқайым,Төңкеріс,Ақмола,

Батыс Қазақстан

Ахмет-ауыл,Бесбай,Тастұбұтақ,Кіргелді.


Кім жылдам?

Сұрақ- жауап

• Қола дәуіріндегі адамдар қандай әшекей бұйымдарын таққан?

• Андрондықтар бойтұмары неден жасалды және не үшін тақты?

• Адамдарды қалай жерлеген?

• Қола дәуіріндегі адамдардың қайтыс болған адамдар туралы діни көзқарастары қандай?

• Қайтыс болған адамның қасына не үшин еңбек құралдарын қоса көмген?

• Абыз кім және оның коғамдағы рөлі кандай?

• Қола дәуіріндегі адамдар неге табынған?

Суретпен жұмыс. 1. Қ.Сәтбаев; 2.Ә.Х.Марғұлан суреті: Бұл кім?Ол туралы не білесің?



ІІІ. Жаңа сабақ

§ 12 . Көшпелі мал шаруашылығы

Жоспары:

1. Көшпелі мал шаруашылығының пайда болуы.

2. Отырықшылықтан көшпелі мал шаруашылығына ауысу

3. Тебіндік жайылым

4. Төрт түлік мал

Адамзат дамуының тарихи үш кезеңі



Адамзат дамуының тарихи үш кезеңі



Тас дәуірі Қола дәуірі Темір дәуірі

Б.з.б 5мыңжылдықта жаңа тас ғасыры неолитте тас өңдеу неғұрлым биік деңгейге көтерілді. Бұл кезеңде адамдар тасты жылтыратуды, тегістеуді үйренді. Еңбек құралдарының жаңа түрлерін үккіш келі, балта, қайланы т.б ойлап тапты.

 

Адам баласы темірді ойлап тауып, одан құрал жасаған кезеңді темір дәуірі деп атайды.

Ерте темір дәуірі б.з.б

8 ғасырдан б.з-дың 5 ғасырына дейінгі аралықты қамтиды.

«Ерте темір дәуірі» - электрондық оқулықтан көрсетіледі.

Әр топқа көшпелі мал шаруашылығының шығу себептерін анықтау тапсырылады.

Көшпелі мал шаруашылығы

Себептері

1. Табиғатта құрғақшылық бел алып, жауын шашын азайды.егіншілікпен шұғылдану қиындады

2. Ат абзелдерін жетілдіру жылқыны көлік ретінде пайдалануға мүмкіндік берді

3. Мал басының көбеюі жаңа жайылымдарды қажет етті

Көшпелілік –тарихи тұрғыда қалыптасқан шаруашылық мәдени әлеуметтік жүйе

Табиғаттың дайын өнімін пайдаланған аңшы –терімшілер сияқты емес, көшпелілердің өздері өнім өндірді. Малшылар жылқы, түйе, қой мен сиыр ұстады.

Көшпелілердің әлемдік жетістіктеріне слайдпен көрсетіліп шолу жасалады.

Топтарға тапсырма: «Қазақтардың негізгі төрт түліктен алған өнімдерін ата»

Қандай түлік ______________________________________________________

Төлі _____________________________________________________________

Пірі _____________________________________________________________

Азық - түлік өнімдері________________________________________________

Киім - кешек және т. б бұйымдар______________________________________

Жаңа сабақты бекіту.Ой қорыту

Сәйкестігін тап:

Түйелер

Көп күтімді қажет етпейді, кермек суды іше береді, тіпті су жоқ болса, қар жейді.

Олар суық пен ыстыққа төзімді

Қойлар

Тебіндеп жайылуңа икемсіз, сондықтан оларға жемшөп әзірлуді қажет етеді.

Жылқылар

Жүк көлігі ретінде пайдаланады.жылдам қозғалады, ауыр жүк көтере алады. Олар сусыз және қорексіз ұзақ күнге шыдайды.

Сиырлар

Суыққа төзімді, тебіндеп жайылады, керек азығын қар астынан тұяғымен аршып алады.

Тест тапсырмасы

1.Қазақстан аумағын мекендеген тайпалардың темірді ашу және кеңінен пайдалана бастаған кезеңі

А) б.з.б 4мыңжылдық

Ә) б.з.б 5-3 мыңжылдық аралығы

Б)б.з.б 1 мыңжылдықтың соңы

в) б.з.б 8 ғасыр

2.Ертедегі темір өңдірудің қарапайым тәсілі

А) домна пеші

Ә) пеш көрік

Б) қазандық

в) мартен пеші

3 Ежелгі Қазақстан тұрғындарының көшпелі мал шаруашылығымен айналысуға көшу себебі

А) көрші халықтардың ықпалымен

Ә) климаттың өзгеруінен

Б) жаңа еңбек құралдарының пайда болуынан

в) ежелгі Қазақстан тұрғындары көшпелі мал шаруашылығымен айналыспады.

4. Батыс Қазақстанның шөлді аумақтарында өсірілетін түлік

А) сиыр

Ә )жылқык

Б) түйе

в) ешкі

5. Тебіндеп жайылуға икемсіз, жемшөп әзірлейтін түлік

А) сиыр

Ә )жылқы

Б) түйе

в) ешкі

Қорытынды: 3Б

Білемін

Білдім

Білгім келеді





ІҮ.Оқушыларды бағалау «Даңқ аллеясы»

ҮҮйге тапсырма
§12 . Көшпелі мал шаруашылығы
Үрлеу әдісімен шикі темір қорытатын қазандық.Суретке әңгіме құрастыру






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Разработка урока

Автор: Бисенова Гульназ Амангельдиновна

Дата: 26.01.2018

Номер свидетельства: 452729
