kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ХІІІ-ХV ғасырдағы Қазақстан мәдениеті 6 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ  хандығының  құрылуы

Қазақ  хандығының  құрылуының  алғышарттарын  көрсетеді.

ббббббббббббббббббббббб

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ХІІІ-ХV ғасырдағы Қазақстан мәдениеті 6 сынып»


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

ХІІІ – ХV ғасырдың І жартысындағы Қазақстан


Мектеп: №49

Күні: 18.02.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Есеркенова Б.Т.

Сынып: 6 «Ә», «Б»

Қатысқандар: -


Қатыспағандар: -

Сабақтың тақырыбы

ХІІІ – ХV ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті

Зерттеу сұрағы: ХІІІ – ХV ғасырлардағы өнер мен әдебиет ортағасырлық қоғамды қалай бейнелейді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)

6.2.2.1. – күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау.

Сабақтың мақсаты

ХІІІ – ХV ғасырлардағы рухани мәденит туралы түсінік қалыптастыру

Бағалау критерийі

Барлығы: - тәңірлік діннің ерекшеліктерін біледі;

- ХІІІ – ХV ғасырлардағы әдеби туындылармен танысады;

Көпшілігі: рухани мәдениеттің маңыздылығын айқындайды.

Кейбіреуі: тарихи шығармалардың құндылығын бағалайды;

Тілдік мақсаттар

Айтылым, жазылым, оқылым, тыңдалым

Тәңіршілдік, «кодекс куманикус», рухани мәдениет, тіл

Құндылықтарға баулу

Жеріміздегі рухани құндылықтарымыз тілі мен дініміздің өркениеттер көшіндегі тарихи сабақтастығына назар аудару.

Пəнаралық байланыс

Қазақ тілі, қазақ әдебиеті, география

(жыраулар поэзиясы, көне қазақ жырлары, қыпшақ-түрік сөздіктері, мекендеген территориясынан мәлімет)

Алдыңғы білім

Әбілқайыр хандығы. Көшпелі өзбектер мемлекеті, «Тоқсан екі баулы өзбек».

САБАҚ БАРЫСЫ

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

сабақтың басы

Ресурстар

8 минут









5 минут


«Балалар философиясы». Мақсаты: оқушылардың ауызекі сөйлеу дағдыларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Мұғалім оқушыларды шеңбер бойына шақырады. Қолында қамшы болады. Өткен тақырып бойынша өзі бастап айтады. Содан кейін алдыңғы оқу туралы айтқысы келген балаларға қамшыны береді. Қолға қамшыны алған оқушы сабақ айтады және қамшыны басқа балаға бере алады.

Бағалау: Смайликтер арқылы және ауызша қалыптастырушы бағалау.

«Сиқырлы ағаш». Мақсаты: Оқушыларды сұрақ-жауап бере білуге үйрету және топқа бөлу;

Экранда үлкен алма ағашы тұрады. Алма ағашында үш түрлі алмалар (сары, көк, қызыл) болады. Әр алмада сұрақтар болады. Оушылар осы алмаларды таңдап алып сұрақтарға жауап береді және алманың түсі бойынша соңына қарай үш топқа бөлінеді.

  1. Әбілқайыр ханның ата-тегін атаңыз? (сары)

  2. Әбілқайыр хандығы неліктен «Көшпелі өзбектер мемлекеті» деп аталды? (көк)

  3. «Тоқсан екі баулы өзбек» дегенді қалай түсінеміз? (қызыл)

  4. Әбілқайыр хан неше жасында таққа отырды? (сары)

  5. Әбілқайыр хандығының территориясын көрсет? (көк)

  6. Әбілқайыр хандығының мемлекеттік құрылымына сипаттама бер. (қызыл)

  7. Сыртқы саясатта неліктен басқыншылық жорықтарға мән берді? (сары)

  8. Әбілқайыр хандығының осал тұсы неде деп ойлайсың? (көк)

  9. Әбілқайыр хан тарихи тұлға? (қызыл)

Бағалау: Бас бармақ арқылы бағалау

Қамшы,


studopedia.org/13-34222.html,






bilimsite.kz/ustaz/3126-didaktikalyk-oyyndar.html


Интерактивті тақта




10 минут







5 минут






5 минут


Сабақтың ортасы

«IDEAL». Мақсаты: мәтінмен, ақпаратпен жұмыс жүргізу

І топ. ХІІІ – ХV ғасырлардағы дін.

«Тәңірім сені қолдасын...» тобы

ІІ топ. ХІІІ – ХV ғасырлардағы тіл мен жазу.

«Тілім менің тірлігімнің айғағы»

ІІІ топ. ХІІІ – ХV ғасырлардағы ғылым мен әдебиеттің дамуы.

«Қолжазбалар тарихымның куәсі...»

«Борттық журнал» (Гудлат). Мақсаты: тақырыпты түйіндей білуге үйрету.

І топ: Маған осы тақырып бойынша не түсінікті?

ІІ топ: Мәтіннен қандай жаңалық білдім?

ІІІ топ: Мәтінге мынандай қосымша мәліметтерді қостық?

Бағалау: Жапондық бағалау

«Кубизм». Мақсаты: ойын арқылы оқыту.

Кубиктің алты қырына сұрақтар жазылып тақырыпты бекіту.

  1. Тәңіршілдік дегеніміз не? Тәңіршідік неліктен ислам дінімен бірге қатар жүрді?

  2. ХІІІ – ХV ғасырларда қандай тілдер қолданылды?

  3. ХІІІ – ХV ғасырларда қандай жазбалар қолданылды?

  4. ХІІІ – ХV ғасырларда қандай әдеби туындылар дүниеге келді?

  5. ХІІІ – ХV ғасырлардағы қандай қазақ халқының өкілдерін білеміз?

Бағалау: Бағдаршам арқылы бағалау

Үлестірме материалдар 85 бет.







Үлестірме материалдар 85 бет.


5 мину





2 мину


Сабақтың соңы

«Бес жолды өлең». Мақсаты: Оқушылар бүгінгі тақырып туралы бөлінген топтарындағы топ атауларын әрі қарай жалғастырып өлең жолдары арқылы қорытындылайды.

Бағалау: Жапондық бағалау


Бағалау жүргізу. Үй тапсырмасын беру.

  1. 37 тақырып. 153 бет оқу;

  2. Тәңіршілдік діннің қазіргі тұрмыста қолданылуын ата-аналардан, баспасөз беттерінен сұрастырып келу.


https://baribar.kz/student/1202/oqu-zhane-zhazu-arqyly-syn-turghysynan-o/

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқытудың саралау тәсілдері осы сабақта анық байқалады.Мәселен, мәтін бойынша тапсырма берілді; оқушылар тапсырмаға түрлі дереккөздер арқылы жұмыс жасайды; оқушылар арасында бір-біріне қолдау көрсету, диологқа түсу бар; оқушылар сабақты «Борттық журнал» арқылы қорытындылайды; «Сиқырлы ағаш» арқылы топқа бөлінді. Бағалау оқудың әр кезеңінде жүргізіліп отырады.

Түйін: оқушылар рухани мәдениет туралы мәтінмен жұмыс жасай отырып топтық, жұптық, дара жұмыстарға басымдық береді. Оқушылардың жобалау, шығармашылық, бейімдік жұмыстары көрінеді. Топтық жұмыстан түйген ойларын, түсінген мәліметтерін кері байланыс арқылы көрсете алады.

Ауызша бағалау, «жапондық бағалау», смайликтер арқылы бағалау, бағдаршам арқылы бағалау

Сынып іші гигеналық талаптарға сай, жарық болады. Оқушы парталары үш топқа топтастырылып, ортасы ашық болады.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?





Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
ХІІІ-ХV ғасырдағы Қазақстан мәдениеті 6 сынып

Автор: Есеркенова Бибигул Турарбековна

Дата: 03.09.2019

Номер свидетельства: 519027
