kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"?а?лылар" саба? жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

?а?лылар та?ырыбы бойынша саба? жоспары 6 сынып?а арналып ??растырылды. Саба? о?ушыларды? ?зіндік білім алуларына ба?ыттал?ан. ?ткен та?ырыптар мен жа?а саба? байланыстырылып, о?ушылар саяхат жасайды. ?р т?рлі бекеттерге то?талып, онда?ы с?ра?тар?а жауап береді. Е? алдымен Са?, ?йсін бекетіне то?талып, с?ра?тар?а жауап береді. ?а?лы та?ырыбы о?улы?та?ы жоспар бойынша о?ытылады. О?ушылар ?здігінен м?тінмен танысып, с?ра?тар?а жауап береді, тірек-сызбалар ??растырады. Суреттер бойынша ??гіме ??растырады. С?зж?мба? ар?ылы ?з білімдерін пысы?тап, ?й тапсырмасы беріледі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"?а?лылар" саба? жоспары »

Сабақтың тақырыбы: Қаңлылар.
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларды қаңлылардың қоғамдық әлеуметтік ерекшеліктерімен таныстыру.
2. Оқушыларға танымдық сипаты бар әр түрлі сұрақтар мен тапсырмалар беру арқылы олардың ойлау қабілеті мен  шапшаңдығын дамыту, алған білімдерін тереңірек меңгерту.
3. Отаншылдыққа, тарихи деректерге деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдістері: Ауызша баяндау, әңгімелесу, топпен жұмыс
Көрнекі құралдар: Интерактивті тақта, карта, қосымша әдебиеттер
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру
ІІ. Жаңа оқу материалын меңгеру
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІV. Қорытындылау.
Сабақтың мақсаты мен түрімен оқушыларды таныстырып өткеннен кейін, қазақ даласында мекен еткен тайпаларды еске түсіру үшін саяхат жасаймыз. Ол үшін мынадай бекеттерге тоқталамыз:

1.Сақтар
2:Үйсіндер
                        Қойылатын сұрақтар:
1.Сақтар нешеге бөлінді, ерекшеліктері қандай?
2.Сақтарды парсы, грек, ирандықтар қалай атады?
3.Сақ жауынгерлерін сипаттау.
4. Сақ обаларының ерекшелігі қандай?
5.Үйсін халқының саны қанша?
6.Астанасы қалай аталады?
7. Археологиалық ескерткіштері, яғни обалары қандай?8
8. Билеушісін қалай атайды?
9. Үйсіндер қазір қай жерлерде мекендейді?

10. Ыдыстарын неден жасады?
ІІ Келесі бекет «Кім тапқыр»
ІІІ. Бекет «Қаңлылар»
Сабақтың жоспары:
$23. Қаңлылар туралы деректер.
      Қаңлы қоғамы.
1. Қаңлылар  туралы  деректер.
2.  Қаңлылардың орналасуы.
3. Қоғамдық құрылысы
4. Археологиялық ескерткіштері.
Қаңлылар б.з.б.ІІІ-ІІ ғасырлар б.з-дың V ғасыры аралығында өмір сүрген.

Б.з.б.ІІ мыңжылдық Қытай билеушісі Батыс елдерге елшілер жібереді, мақсаты-ел мен танысу, сауда байланысын жасау.Сол елдердің бірі қаңлылар. Қаңлылар туралы тек Қытай деректерінде бар.
Қытай тарихшысы Сыма Цянь «Тарих жазбаларында » көшпелілердің өмірі мен тұрмысын сипаттап жазған.
Б.з.б 46-36 жылдары қаңлылардың Қытайға қарсы тұрған ғұндарға көмектескен ғалымдар анықтап отыр. Қытай деректері бойынша, қаңлы тайпалар одағының 120 мың түтіні (отбасы) немесе шамамен 600 мың адамы, 120 мыңға дейін жауынгерлер болған.
.
. Қаңлы мемлекетінің шекаралары осы күнге Өзбекстан Республикасының астанасы Ташкент қаласы тұрған жерден асып, бір шеті Қаратау бөктерлерінен басталып, Талас өзеніне дейін созылған.

        
Қытай

.Сыртқы байланысы Рим

Кушан мемлекет

 

Қаңлы тайпаларының ең негізгі атамекені Сырдария өзенінің орта ағысы, астанасы Битянь. Жазба деректері бойынша қаңлы елін хан билеген .

Қаңлы елі өз ішінен бес бөлікке бөлініп, әр иелікті кіші хандар басқарған. Кіші хандар Ұлы ханға бағынған. Кіші хандарға бағынатын ру, тайпаларды көсемдер басқарған. Көсемдердің лауазымы мұрагерлік жол мен әкеден балаға берілген.

                           Археологиялық ескерткіштер

 

Қауыншы                     Отырар –Қаратау                    Жетіасар

Ташкент төңірегі            Сырдарияның орта ағысы,       Арал теңізінің шығыс  Аққтөбе қонысы               Қаратау, Талас өзені,               Қуандария, Жетіасар
                                         Көк мардан қаласы.

 

Оқулықтағы суреттер бойынша әңгіме құрастыру:
1.Көк –Мардан қаласының орны.
2.Қыш ыдыстар қола бұйымдар.
Соңғы бекет «Сиқырлы сандықша» деп аталады. Ол бойынша бүгінгі сабақты қорытындылаймыз.
.Әр бір оқушы өз кезегімен сұрақ алып, дауыстап оқып жауап береді.
   Ойын барлық оқушылардың тақырып бойынша алған білімін айқындауға мүмкіндік береді.
Сөзжұмбақ «Қаңлы»
Үйге тапсырма: $ 23
Оқушыларды бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

                  СөзЖұмбақ «Қаңлы»

1.Қаңлылар туралы қандай деректерде айтылады?
2.Отырар-Қаратау мәдениетінің ең үлкен ескерткіштері?
3.Жетіасар мәдениеті ескерткіштері қай жерде шоғырланған?
4.Қазақ жерін мекендеген тайпалардың бірі?
5.Обалардан не табылды?

                      

 

 

1.Қаңлылар туралы қандай деректер бар?Оларда қаңлылар туралы не айтылады?
2.Қаңлылар мекендеген жерлердің табиғи-климаттық жағдайын сиппаттап беріңднр?
3.Көк-Мардан қаласы ғалымдарға қандай мәлімет берді?
4.Қаңлылардың қоғамдық жағдайы туралы әңгімеле.
5.Қаңлылар соғыс бола қалған жағдайда қанша жауынгер жасақтай алмады?
6.Қаңлы елінің билеушісі?
7.Қаңлы елінің астанасы?

                               

 

 

 

 

1.Қаңлылар туралы қандай деректер бар?Оларда қаңлылар туралы не айтылады?

2.Қаңлылар мекендеген жерлердің табиғи-климаттық жағдайын сиппаттап беріңднр?

 

3.Көк-Мардан қаласы ғалымдарға қандай мәлімет берді?

4.Қаңлылардың қоғамдық жағдайы туралы әңгімеле.

5.Қаңлылар соғыс бола қалған жағдайда қанша жауынгер жасақтай алмады?

 

6.Қаңлы елінің билеушісі?

 

7.Қаңлы елінің астанасы?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"?а?лылар" саба? жоспары

Автор: Аралов Самат Бейсембаевич

Дата: 07.10.2015

Номер свидетельства: 236900
