kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сақтар тақырыбы бойынша қайталау сабағы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сақтар туралы қайталау сабағы.Сабақта тарау бойынша қайталауға байланысты тапсырмалар орындалады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сақтар тақырыбы бойынша қайталау сабағы»

Сабақтың тақырыбы:  «Сақтар»қайталау сабақ

Сабақтың тақырыбы:

«Сақтар»қайталау сабақ

Сабақтың мақсаты:  Білімділік :  Ежелгі Қазақстан аумағында мекендеген сақ тайпаларының аймағы және өмір тіршілігі мен шаруашылығы сақ қоғамындағы басқару ісі және өз тәуелсіздігі үшін жүргізген күресі және мәдениеті туралы алған білімдерін жүйелеу, нақтылау, қорытындылау.  Дамытушылық : Оқушылардың сақтар туралы алған білімдерін одан әрі жетілдіріп және ой-өрісін дамыту.  Тәрбиелік :

Сабақтың мақсаты:

Білімділік :

Ежелгі Қазақстан аумағында мекендеген сақ тайпаларының аймағы және өмір тіршілігі мен шаруашылығы сақ қоғамындағы басқару ісі және өз тәуелсіздігі үшін жүргізген күресі және мәдениеті туралы алған білімдерін жүйелеу, нақтылау, қорытындылау.

Дамытушылық : Оқушылардың сақтар туралы алған білімдерін одан әрі жетілдіріп және ой-өрісін дамыту.

Тәрбиелік : "Туған жерді сүю парыз, сүю үшін тарихын білу парыз"дегендей өз Отанының тарихын біліп қоймай туған жерге деген сүйіспеншілікке, Отаншылдыққа, мемлекетті және тәуелсіздікті сүюге, ұлтжандылыққа тарихи тұлғалардың ерлік ісіне тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі : суреттер, сызба.  Сабақтың түрі : Қайталау - жинақтау .  Сабақтың әдісі : Сұрақ - жауап, картамен, әңгімелесу, суретпен жұмыс  Сабақ барысы:  Ұйымдастырукезеңі:  - Сәлемдесу  - Түгендеу  Оқушыларды топқа бөлу. Топтастыру стратегиясы арқылы оқушыларға «теңіз», «сусын», «қалпақ» сөзі жазылған түрлі-түсті стикерлерді алып топқа бөлінеді.

Сабақтың көрнекілігі : суреттер, сызба. Сабақтың түрі : Қайталау - жинақтау . Сабақтың әдісі : Сұрақ - жауап, картамен, әңгімелесу, суретпен жұмыс Сабақ барысы: Ұйымдастырукезеңі: - Сәлемдесу - Түгендеу Оқушыларды топқа бөлу. Топтастыру стратегиясы арқылы оқушыларға «теңіз», «сусын», «қалпақ» сөзі жазылған түрлі-түсті стикерлерді алып топқа бөлінеді.

Бірегей халықпыз бір қаратамыр,  Сақтардан басталады ата дәуір.  Қаны мен жанын берген туған жерге,  Бар қазақ бір-біріне туыс бауыр.  Деп осы өлең жолымен бүгінгі сабағымызды сақтар жерлеріне саяхат жасаудан бастаймыз

Бірегей халықпыз бір қаратамыр, Сақтардан басталады ата дәуір. Қаны мен жанын берген туған жерге, Бар қазақ бір-біріне туыс бауыр.

Деп осы өлең жолымен бүгінгі сабағымызды сақтар жерлеріне саяхат жасаудан бастаймыз

Суреттер сыр шертеді .  (Әр топқа суреттер таратып беремін. Сол бойынша оқушылар әңгіме құрап ойларын өрбітеді) ІІ топ  І топ ІІІ топ

Суреттер сыр шертеді .

(Әр топқа суреттер таратып беремін. Сол бойынша оқушылар әңгіме құрап ойларын өрбітеді)

ІІ топ

І топ

ІІІ топ

2. Оқушылар сақтар туралы сәйкестендіру тестісімен жұмыс жасайды . (Топтық жұмыс) Құдіретті еркектер  Теңіздің арғы жағындағы сақтар Азиялық скифтер Абыздар Шошақ бөрікті сақтар Жүйрік атты турлар Жауынгерлер Хаома сусынын дайындайтын сақтар Гректер Ақтүскигендер Парсылар Ирандықтар Қызыл түсті кигендер Хоумаварга Сары мен көк түсті малшылыр мен егіншілер Парадария  Тиграхауда

2. Оқушылар сақтар туралы сәйкестендіру тестісімен жұмыс жасайды . (Топтық жұмыс)

Құдіретті еркектер

Теңіздің арғы жағындағы сақтар

Азиялық скифтер

Абыздар

Шошақ бөрікті сақтар

Жүйрік атты турлар

Жауынгерлер

Хаома сусынын дайындайтын сақтар

Гректер

Ақтүскигендер

Парсылар

Ирандықтар

Қызыл түсті кигендер

Хоумаварга

Сары мен көк түсті малшылыр мен егіншілер

Парадария

Тиграхауда

3. Топпен жұмыс 1-ші топ тапсырмасы: оқушыларға картамен жұмыс жасатамын, кескін картада сақ тайпаларының территориясынын белгілеуді тапсырамын

3. Топпен жұмыс

1-ші топ тапсырмасы: оқушыларға картамен жұмыс жасатамын, кескін картада сақ тайпаларының территориясынын белгілеуді тапсырамын

2-ші топ тапсырмасы: қой, жылқы, түйе, киіз үй тб суреттері арқылы сақтардың тұрмысы мен өмірі туралы мәлімет беруін сұраймын

2-ші топ тапсырмасы: қой, жылқы, түйе, киіз үй тб суреттері арқылы сақтардың тұрмысы мен өмірі туралы мәлімет беруін сұраймын

3-ші топ тапсырмасы: бұл топқа сурет беру арқылы оқушыларға әлеуметтік құрлымын анықтатамын.

3-ші топ тапсырмасы: бұл топқа сурет беру арқылы оқушыларға әлеуметтік құрлымын анықтатамын.

4.Сергіту сәті. Жұмбақ шешу 1.Қалам бас алға сүрінбей   Болашақ кілті – білімде.   Қандай мағына береді,   «Сақ» сөзі парсы тілінде?   (Құдіретті еркектер)     4.Көгенге құлын байлады,   Бес қаруды да сайлады.   Айтып берші,қай сактар,   Арал мен Сырды жайлады?   (Парадарайда)   2.Басынан кешкен шақтарды   Тарихшы тізіп ақтарды   Кімдер деп тағы атады,   Грек Гредот сактарды? 5.Білімді алтынға теңедік,   Достарға ашык,кең едік.   Әйгілі сусын жасаушы,   Сақтарды кімдер деп едік?   (Массагеттер)     (Хаомаварга)     3.Ағаға тыныс іні еді,   Тарих өткеннің үніеді.   Сақ әйелінің ерлігін,   Сипаптап берген кім еді?   (Ктесий)     6.Арайлап таңы атады,   Маужырап күні батады.   Түйе сүтін балмен тең,   Сақтар қалай атады?   (Шұбат)  

4.Сергіту сәті. Жұмбақ шешу

1.Қалам бас алға сүрінбей  Болашақ кілті – білімде.  Қандай мағына береді,  «Сақ» сөзі парсы тілінде?

(Құдіретті еркектер)  

4.Көгенге құлын байлады,  Бес қаруды да сайлады.  Айтып берші,қай сактар,  Арал мен Сырды жайлады?

(Парадарайда)  

2.Басынан кешкен шақтарды  Тарихшы тізіп ақтарды  Кімдер деп тағы атады,  Грек Гредот сактарды?

5.Білімді алтынға теңедік,  Достарға ашык,кең едік.  Әйгілі сусын жасаушы,  Сақтарды кімдер деп едік?

(Массагеттер)  

(Хаомаварга)  

3.Ағаға тыныс іні еді,  Тарих өткеннің үніеді.  Сақ әйелінің ерлігін,  Сипаптап берген кім еді?

(Ктесий)  

6.Арайлап таңы атады,  Маужырап күні батады.  Түйе сүтін балмен тең,  Сақтар қалай атады?

(Шұбат)  

5 . (Тарихи тұлғаларды анықтау) 1- топқа    Помпей Трог –    Томирис -    Шырак -    1 Дарий –    Спаргапис –    Полиэн –    А. Македонский -    Спитамен –    Бехистун жазуы -  Рим тарихшысы сақ патшайымы сақ жауынгері парсы патшасы Томиристың ұлы грек тарихшысы ұлы грек қолбасшысы сақ жауынгері сына жазуы

5 . (Тарихи тұлғаларды анықтау) 1- топқа

Помпей Трог – Томирис - Шырак - 1 Дарий – Спаргапис – Полиэн – А. Македонский - Спитамен – Бехистун жазуы -

Рим тарихшысы

сақ патшайымы

сақ жауынгері

парсы патшасы

Томиристың ұлы

грек тарихшысы

ұлы грек қолбасшысы

сақ жауынгері

сына жазуы

2- топқа Семантикалық карта Шапқыншылар Александр Б.з.б. 530 жылы сақ жеріне басып кірді Македонский  І Дарий  Кир Б.з.б. 519 жылы парсылар сақтарға қарсы қайта шабуыл жасайды. Бұл жорықты патша басқарды. Сырдарияның арғы жағын мекендейтін сақ тайпаларын бағындыру үшін жасаған жорығы сәтсіз аяқталды. + + +

2- топқа Семантикалық карта

Шапқыншылар

Александр

Б.з.б. 530 жылы сақ жеріне басып кірді

Македонский

І Дарий

Кир

Б.з.б. 519 жылы парсылар сақтарға қарсы қайта шабуыл жасайды.

Бұл жорықты патша басқарды.

Сырдарияның арғы жағын мекендейтін сақ тайпаларын бағындыру үшін жасаған жорығы сәтсіз аяқталды.

+

+

+

3-топқа Сұраққа- жауап. 1.Үлкен Бесшатыр обасының атауы 2.Бесшатыр обасындағы ірі тас бағандар атауы 3.Бесшатыр сағанасының бөліктері 4.Бесшатыр қорымындағы обалар саны 5.Тұрғындары егіншілікпен айналысқан сақ қаласы 6.Алматының күншығысында орналасқан қорған: 7.Есік қорғанынан табылған бұйымдар саны: 8.Есік обасынан табылған “Алтын адам”: 9.26 таңбадан тұратын жазуы бар күміс табақша табылған оба: 10.Апасиак-сақтардың астанасы: 11.Сақтарға “аң стилі” өнері тарады: патша қоғандары мингерлер дәліз,кірер ауыз, жерлеу бөлмесі 40 астам Бәбіш- Молда Есік обасы 31 Сақ мәдениетінің ескерткіші Есік обасы Шірік-Рабат б.з.б.8 ғасыр

3-топқа Сұраққа- жауап.

1.Үлкен Бесшатыр обасының атауы

2.Бесшатыр обасындағы ірі тас бағандар атауы

3.Бесшатыр сағанасының бөліктері

4.Бесшатыр қорымындағы обалар саны

5.Тұрғындары егіншілікпен айналысқан сақ қаласы

6.Алматының күншығысында орналасқан қорған:

7.Есік қорғанынан табылған бұйымдар саны:

8.Есік обасынан табылған “Алтын адам”:

9.26 таңбадан тұратын жазуы бар күміс табақша табылған оба:

10.Апасиак-сақтардың астанасы:

11.Сақтарға “аң стилі” өнері тарады:

патша қоғандары

мингерлер

дәліз,кірер ауыз, жерлеу бөлмесі

40 астам

Бәбіш- Молда

Есік обасы

31

Сақ мәдениетінің ескерткіші

Есік обасы

Шірік-Рабат

б.з.б.8 ғасыр

6. Тест тапсырмаларын орындау  1. Қазақстанда ең алғашқы пайда болған тайпалық одақтар қалай аталады?  А. Ғұндар В. Үйсіндер С.Қаңлылар Д. Сақтар Е. Түркілер  2. Мынатайпалардыңқайсысы

6. Тест тапсырмаларын орындау 1. Қазақстанда ең алғашқы пайда болған тайпалық одақтар қалай аталады? А. Ғұндар В. Үйсіндер С.Қаңлылар Д. Сақтар Е. Түркілер 2. Мынатайпалардыңқайсысы "Азиялықскифтер"атына ие болды? А. Қаңлылар В. Сақтар С. Монғолдар Д. Түріктер Е. Үйсіндер 3. Иран жазбалары сақтарды: А. "Дала скифтері“ В. "Азиялықскифтер" С. "Күймелер" Д. "Көшпелілер" 4. Қай сақ тайпалары Жетісуды мекендеді? А. Массагеттер В. Хаомоварга С. Тиграхауда Д. Апасиактар Е. Аримаспалар 5. Сақ тайпаларының бірі массагеттер жайлы жазған грек тарихшысы: А. Страбон В. Диоген С. Птоломей Д. Геродот Е. Аристотель

Д. Сақтар

В. Сақтар

Е. "Жүйрік атты турлар" деп атайды

Д. Геродот

6.Сақ тайпалар одағының жоғарғы билеушісінің титулын атаңыз:  А. Патша В.Қаған С. Хан Д. Елтебер Е. Гурхан  7. Сақ қорғанынан

6.Сақ тайпалар одағының жоғарғы билеушісінің титулын атаңыз: А. Патша В.Қаған С. Хан Д. Елтебер Е. Гурхан 7. Сақ қорғанынан "Алтын адамды" археологтар қашан тапты? А. 1979ж. В. 1950ж. С. 1940ж. Д. 1969ж. Е. 1989ж. 8. Б. з. д VI ғ. Сақ тайпалары кімдермен соғысты? А. Ғұндармен В. Славяндармен С. Монғолдармен

Д. Парсылармен Е. Аландармен 9. Парсылар мен соғыста сақ малшысы ерлік жасады. А. Рүстем В. Фадлан С. Эсхат Д. Шырақ Е. Камбиз 10. Сақтарға қарсы соғыста жеңіліп, өлтірілген парсы патшасы кім? А. Дарий В. Камбис С. Полиэн Д. Ксерк Е. Кир

А. Патша

Д. 1969ж

Д. Парсылармен

Д. Шырақ

Е. Кир

Бағалау:  Үйге тапсырма:  Арал өңірінен табылған ескерткіштер: Бәбішмолда, Шірік Рабат, Баланды туралы зерттеу жұмыстарын жүргізіңдер  (реферат жазу)

Бағалау: Үйге тапсырма:

Арал өңірінен табылған ескерткіштер: Бәбішмолда, Шірік Рабат, Баланды туралы зерттеу жұмыстарын жүргізіңдер

(реферат жазу)


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Сақтар тақырыбы бойынша қайталау сабағы

Автор: Өрікбаева Үміт

Дата: 29.03.2017

Номер свидетельства: 404462
