kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Монғол шапқыншылығы ашық сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Монғол шапқыншылығы. Презентацияда монғол шапқыншылығы туралы толық мағлұмат берілген.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Монғол шапқыншылығы ашық сабақ»

Сабақтың тақырыбы:  Моңғол шапқыншылығы. Отырар – қаһарман қала Мақсаты: Білімділігі: моңғол мемлекетінің құрылуы, Шыңғыс хан туралы, Отырар халқының моңғол басқыншыларына қарсы қаһармен ерлігі туралы түсінік беру; Дамытушылығы: оқушыларды тарихи оқиғалармен өз бетінше жұмыс істеуге, оны пайымдауға дағдыландыру Тәрбиелілігі:  отансүйгіштікке тәрбиелеу; Көрнекілігі: Қазақстанның саяси картасы, СТО әдістері Әдісі: топтық жұмыс Барысы: Ұйымдастыру кезеңі \ топқа бөлу, сабаққа дайындау\ \ 3минут\ Үй тапсырмасын тексеру: 1. «Кім шапшаң?» \ сұрақ - жауап\ \ 3минут\ 2.«Мені таны» \ ортағасырлық қалаларға шолу \ \3минут\ 3.Постермен жұмыс: \ суретін салып, тақырыппен байланыстыра әңгімелеу\ « Керуен» «Карта» «Қала » \ 3минут\ ІІІ. Жаңа сабақ Топтық жұмыстар, тапсырмалар орындау. ІУ. Сабақты қорытындылау У.Оқушыларды бағалау УІ. Үйге тапсырма беру УІІ.Кері байланыс

Сабақтың тақырыбы:

Моңғол шапқыншылығы. Отырар – қаһарман қала

Мақсаты:

Білімділігі: моңғол мемлекетінің құрылуы, Шыңғыс хан туралы, Отырар халқының моңғол басқыншыларына қарсы қаһармен ерлігі туралы түсінік беру;

Дамытушылығы: оқушыларды тарихи оқиғалармен өз бетінше жұмыс істеуге, оны пайымдауға дағдыландыру

Тәрбиелілігі: отансүйгіштікке тәрбиелеу;

Көрнекілігі: Қазақстанның саяси картасы, СТО әдістері

Әдісі: топтық жұмыс

Барысы: Ұйымдастыру кезеңі \ топқа бөлу, сабаққа дайындау\ \ 3минут\

Үй тапсырмасын тексеру:

1. «Кім шапшаң?» \ сұрақ - жауап\ \ 3минут\

2.«Мені таны» \ ортағасырлық қалаларға шолу \ \3минут\

3.Постермен жұмыс: \ суретін салып, тақырыппен байланыстыра әңгімелеу\

« Керуен» «Карта» «Қала » \ 3минут\

ІІІ. Жаңа сабақ

Топтық жұмыстар, тапсырмалар орындау.

ІУ. Сабақты қорытындылау

У.Оқушыларды бағалау

УІ. Үйге тапсырма беру

УІІ.Кері байланыс

Топқа бөлу ОТЫРАР СЫҒАНАҚ ТҮРКІСТАН

Топқа бөлу

ОТЫРАР

СЫҒАНАҚ

ТҮРКІСТАН

«КІМ ШАПШАҢ?» 1. Ұлы Жібек жолы қай қай ғасырдан бастап қарым- қатынас құралы ретінде пайдалана бастады? 2. Жібек жолының Ұлы деп аталу себебі неліктен? 3. Жібек матасы қайда өндірілді? 4. Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қай бөліктерін басып өтті, ата? Картадан көрсет 5. Ұлы Жібек жолының бойында жатырған қалаларды ата? 6. Сауда айырбасы құралы ретінде пайдаланған заттарды ата? 7. Ортағасырлық қалалар неше бөліктен тұрды? 8. Қаланың цитадель бөлігінде кімдер тұрды? 9. Қаланың шахиристан бөлігінде кімдер тұрды 10. Қаланың рабад бөлігінде кімдер тұрды?

«КІМ ШАПШАҢ?»

1. Ұлы Жібек жолы қай қай ғасырдан бастап қарым- қатынас құралы ретінде пайдалана бастады?

2. Жібек жолының Ұлы деп аталу себебі неліктен?

3. Жібек матасы қайда өндірілді?

4. Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қай бөліктерін басып өтті, ата? Картадан көрсет

5. Ұлы Жібек жолының бойында жатырған қалаларды ата?

6. Сауда айырбасы құралы ретінде пайдаланған заттарды ата?

7. Ортағасырлық қалалар неше бөліктен тұрды?

8. Қаланың цитадель бөлігінде кімдер тұрды?

9. Қаланың шахиристан бөлігінде кімдер тұрды

10. Қаланың рабад бөлігінде кімдер тұрды?

«МЕНІ ТАНЫ» Бұл қаланың негізі іргетасы Імыңжылдықта қаланған. Сол кезеңде гүлденген, сауда , әкімшілік орталығы болған. Бұл қалада ғұлама діндар Қ.А.Йасауидің кесенесі орналасқан Бұл қала Сырдария өзенінің бойында орналасқан. Ертеде қыпшақ мемлекетінің астанасы болған.Бұл қалада сауда саттық жақсы дамыған. Қаланың базарында күніне 500 -дей түйеге артқан тауарлар сатылған Бұл қала қазіргі Оңтүстік Қазақстан жерінде орналасқан.Ол кезде Фараб, Тарбанд деп аталған. ІХ Х ғасырларда гүлденген ірі қала ғылым орталығына айналды. Археологиялық қазба жұмысы кезінде 15 т бидай сақталған қамба табылды.

«МЕНІ ТАНЫ»

Бұл қаланың негізі іргетасы Імыңжылдықта қаланған. Сол кезеңде гүлденген, сауда , әкімшілік орталығы болған. Бұл қалада ғұлама діндар Қ.А.Йасауидің кесенесі орналасқан

Бұл қала Сырдария өзенінің бойында орналасқан. Ертеде қыпшақ мемлекетінің астанасы болған.Бұл қалада сауда саттық жақсы дамыған. Қаланың базарында күніне 500 -дей түйеге артқан тауарлар сатылған

Бұл қала қазіргі Оңтүстік Қазақстан жерінде орналасқан.Ол кезде Фараб, Тарбанд деп аталған. ІХ Х ғасырларда гүлденген ірі қала ғылым орталығына айналды. Археологиялық қазба жұмысы кезінде 15 т бидай сақталған қамба табылды.

САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ І.ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҒЫН ОЯТУ 2минут  ШЫҢҒЫС ХАННЫҢ СУРЕТІ  БІЛЕМІН  БІЛГІМ КЕЛЕДІ  ҮЙРЕНДІМ

САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

І.ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҒЫН ОЯТУ

2минут

ШЫҢҒЫС ХАННЫҢ СУРЕТІ

БІЛЕМІН

БІЛГІМ КЕЛЕДІ

ҮЙРЕНДІМ

ІІ. МАҒЫНАН ТАНУ І. «Бағытталған оқыту» \ 9минут\ ТОПТЫҚ ЖҰМЫС Моңғол мемлекетінің құрылуы. Шыңғыс хан - моңғол мемлекетінің негізін қалаушы Отырар  – қаһарман қала. Отырар халқының қаһармандық ерлігі Моңғол шапқыншылығының зардаптары

ІІ. МАҒЫНАН ТАНУ

І. «Бағытталған оқыту»

\ 9минут\

ТОПТЫҚ ЖҰМЫС

Моңғол мемлекетінің құрылуы. Шыңғыс хан - моңғол мемлекетінің негізін қалаушы

Отырар – қаһарман қала. Отырар халқының қаһармандық ерлігі

Моңғол шапқыншылығының зардаптары

ІІІ. Ой – толғаныс кезеңі ТАПСЫРМАЛАР ШЕРУІ 1 . БЛИЦ КЕЗДЕСУ 3. Оқиғаларды ретімен орналастыр 2. ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР 4 .  «БҰЛ НЕ?» «БҰЛ КІМ?»  5 . СӨЙЛЕМ ҚҰРАСТЫР 7 . МІНЕЗДЕМЕ БЕР 6 . СЕРПІЛГЕН САУАЛ 10 . ЭССЕ 9 . ҰСТАП АЛ! 8 . СӨЗДЕР БАНКІСІ

ІІІ. Ой – толғаныс кезеңі

ТАПСЫРМАЛАР ШЕРУІ

1 . БЛИЦ КЕЗДЕСУ

3. Оқиғаларды ретімен орналастыр

2. ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР

4 . «БҰЛ НЕ?» «БҰЛ КІМ?»

5 . СӨЙЛЕМ ҚҰРАСТЫР

7 . МІНЕЗДЕМЕ БЕР

6 . СЕРПІЛГЕН САУАЛ

10 . ЭССЕ

9 . ҰСТАП АЛ!

8 . СӨЗДЕР БАНКІСІ

Блиц- кездесу . Әр топ берілген тапсырманы талқылап, бір ортақ шешімге келіп, келесі топқа, келтірілген негізгі сөздің мағынасын түсіндіреді. Егер топ нақты факті келтіріп түсіндірсе,тыңдаушы топ, қол шапалақтап баға береді. «өте жақсы» 100%; «жақсы» 70%, «қанағаттанарлық» 50 %. Жауап беру уақыты: 2 минут Сіздің негізгі сөзіңіз : ҚҰРЫЛТАЙ. БАСҚЫНШЫЛЫҚ.КҮЙРЕУ. 9

Блиц- кездесу

.

Әр топ берілген тапсырманы талқылап, бір ортақ шешімге келіп, келесі топқа, келтірілген негізгі сөздің мағынасын түсіндіреді. Егер топ нақты факті келтіріп түсіндірсе,тыңдаушы топ, қол шапалақтап баға береді. «өте жақсы» 100%; «жақсы» 70%, «қанағаттанарлық» 50 %. Жауап беру уақыты: 2 минут

Сіздің негізгі сөзіңіз :

ҚҰРЫЛТАЙ. БАСҚЫНШЫЛЫҚ.КҮЙРЕУ.

9

True or False: Test your knowledge of the lesson so far by deciding whether the following statements are true or false Өзіңізді тексер : Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба ? \ 2минут\ Моңғол басқыншылары 6 ай бойы қоршасада мықты қоршалған қала қамалды ала алмады. Бес ай бойы қоршауда қалған халыққа Қараша деген әскербасы азық түлік жеткізіп отырды Қайырхан 20 мыңдай әскермен қаланың ішкі қамалына бекініп алып, тағы да бір ай бойы қаланы соңғы жауынгері қалғанша қорғады Моңғолдар Отырар қаласын басып алғаннан кейін, оның сауда орталығына айналып, гүлденуіне ерекше көңіл бөлді. Қала тұрғындары қазандарға су мен май қайнатып, аштыққа ұшыраған балаларды тамақтандырды. Атылған жебелер қорғаннан асып түсіп, қала ішін өрт басты. 10

True or False:

Test your knowledge of the lesson so far by deciding whether the following statements are true or false

Өзіңізді тексер :

Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба ? \ 2минут\

Моңғол басқыншылары 6 ай бойы қоршасада мықты қоршалған қала қамалды ала алмады.

Бес ай бойы қоршауда қалған халыққа Қараша деген әскербасы азық түлік жеткізіп отырды

Қайырхан 20 мыңдай әскермен қаланың ішкі қамалына бекініп алып, тағы да бір ай бойы қаланы соңғы жауынгері қалғанша қорғады

Моңғолдар Отырар қаласын басып алғаннан кейін, оның сауда орталығына айналып, гүлденуіне ерекше көңіл бөлді.

Қала тұрғындары қазандарға су мен май қайнатып, аштыққа ұшыраған балаларды тамақтандырды.

Атылған жебелер қорғаннан асып түсіп, қала ішін өрт басты.

10

Мына оқиғаларды ретімен қой. \2минут\  Моңғолдар Отырар қаласын 6 ай бойы қоршады  Гүлденген Отырар қаласы күл мен үйіндіге айналды. Құрылтайда Темучинді бүкіл моңғол тайпаларының ханы деп жариялады Шыңғысхан Жетісуды басып алды. Темучин моңол тайпаларының басын біріктіріп, моңғол мемлекетін құрды  Моңғолдар тұтқынға алған Қайырханды азаптап өлтірді 11

Мына оқиғаларды ретімен қой. \2минут\

Моңғолдар Отырар қаласын 6 ай бойы қоршады

Гүлденген Отырар қаласы күл мен үйіндіге айналды.

Құрылтайда Темучинді бүкіл моңғол тайпаларының ханы деп жариялады

Шыңғысхан Жетісуды басып алды.

Темучин моңол тайпаларының басын біріктіріп, моңғол мемлекетін құрды

Моңғолдар тұтқынға алған Қайырханды азаптап өлтірді

11

Constantinople Отырар. Моңғол. Жебе Берілген негізгі сөздерді қатыстыра отырып,екі немесе үш сөйлемді сөздерді құрастыру қажет.  \3минут\ _________________________________________ Сіздің нәтижеңіз қандай ?  өте жақсы :  6 және одан да көп сөз  жақсы :   5 cөйлем  жаман емес: 4 сөйлем   11

Constantinople

Отырар. Моңғол. Жебе

Берілген негізгі сөздерді қатыстыра отырып,екі немесе үш сөйлемді сөздерді құрастыру қажет.

\3минут\

_________________________________________

Сіздің нәтижеңіз қандай ?

өте жақсы : 6 және одан да көп сөз

жақсы : 5 cөйлем

жаман емес: 4 сөйлем

11

Мына тарихи тұлғаларға мінездеме бер \2минут\ ҚАЙЫРХАН  ШЫҢҒЫСХАН ҚАРАША 13

Мына тарихи тұлғаларға мінездеме бер

\2минут\

ҚАЙЫРХАН

ШЫҢҒЫСХАН

ҚАРАША

13

Тақырыптық түйінді сөздер Келтірілген сөздердің қайсысы өтілген жаңа тақырыпқа жатады ? Біздің тақырып Сөздер банкісі таран, ағаш, саты, түмен, ондық, рота, жүздік, оқ, полк, тас, кірпіш,су, қазан,нан, май, күл, қақпа, жылқы, түйе, қой, ор, шұңқыр, мылтық, қылыш, жауынгер, қамал, айна, кітапхана, медресе, қанжар, сауыт, киіз үй, арқан Негізгі сөздер осы жерге ауыстырылуы тиіс. 13

Тақырыптық түйінді сөздер

Келтірілген сөздердің қайсысы өтілген жаңа тақырыпқа жатады ?

Біздің тақырып

Сөздер банкісі

таран, ағаш, саты, түмен, ондық, рота, жүздік, оқ, полк, тас, кірпіш,су, қазан,нан, май, күл, қақпа, жылқы, түйе, қой, ор, шұңқыр, мылтық, қылыш, жауынгер, қамал, айна, кітапхана, медресе, қанжар, сауыт, киіз үй, арқан

Негізгі сөздер осы жерге ауыстырылуы тиіс.

13

ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫС «Мен өз елімнің патриотымын» Тәуелсіз ел тірегі - білімді ұрпақ Тәуелсіздік - ел тірегі

ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫС

«Мен өз елімнің патриотымын»

Тәуелсіз ел тірегі - білімді ұрпақ

Тәуелсіздік - ел тірегі

Сұрақтары бар қорап Сабақта өзіне қиындық келтірген сұрақтарын қалдыр! 13

Сұрақтары бар қорап

Сабақта өзіне қиындық келтірген сұрақтарын қалдыр!

13

САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ Моңғол шапқыншылығы кезеңі қазақ тарихының жарқын беттерінің бірі.Моңғол басқыншылары қазақ жеріне қызығып, басып алуға ұмтылды. Моңғол басқыншыларына қарсы бүкіл қазақ елі қарсылық танытты, қасық қаны қалғанша ерлікпен шайқасты.Оған дәлел Отырар опаты.Бабаларымыздың аңсаған еркіндігін, елге мұра етіп қалдырған байтақ жерін сырт жаудан қорғайтын СІЗДЕР.

САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ

Моңғол шапқыншылығы кезеңі қазақ тарихының жарқын беттерінің бірі.Моңғол басқыншылары қазақ жеріне қызығып, басып алуға ұмтылды. Моңғол басқыншыларына қарсы бүкіл қазақ елі қарсылық танытты, қасық қаны қалғанша ерлікпен шайқасты.Оған дәлел Отырар опаты.Бабаларымыздың аңсаған еркіндігін, елге мұра етіп қалдырған байтақ жерін сырт жаудан қорғайтын СІЗДЕР.

БАҒАЛАУ Топ басшысы өз тобындағыларға баға береді. Мысалы, «өте жақсы», «жақсы», «қанағаттанарлық »

БАҒАЛАУ

Топ басшысы өз тобындағыларға баға береді.

Мысалы, «өте жақсы», «жақсы», «қанағаттанарлық »

Кер і байланыс  Топтың аты: __________________________ Қандай тапсырмаларды орындау маған бүгінгі сабақта ұнады: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Менің ұсынысым: ______________________________________________________________________________ ______________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________________________ П ікірілеріңді білдіргендеріңізге рахмет!

Кер і байланыс

Топтың аты: __________________________

Қандай тапсырмаларды орындау маған бүгінгі сабақта ұнады:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Менің ұсынысым: ______________________________________________________________________________ ______________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________________________

П ікірілеріңді білдіргендеріңізге рахмет!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Монғол шапқыншылығы ашық сабақ

Автор: Жубатова Айжан Галлемовна

Дата: 01.04.2017

Номер свидетельства: 405640
