Բաց դասի պլան
Դաս` ՏՀՏ-ի կիրառմամբ
Դասարան` 9րդ
Թեմա` Հայկական հարցը Փարիզի խաղաղության խորհրդաժողովում: Սևրի
պայմանագիրը
Դասի նպատակը
Սովորողին ներկայացվող պահանջները՝
Իմանան`
- Փարիզի խորհրդաժողովի հրավիրման ժամանակը
- Հայկական պատվիրակությունների գործունեությունը Փարիզի
խորհրդաժողովում
- Միացյալ և անկախ Հայաստանի հռչակումը
- Հայկական հարցը Սան Ռեմոյի կոնֆերանսում
- Սևրի պայմանագիրը և Հայաստանը
Կարողանան ՝
- ներկայացնել փաստերը, վերլուծել, համադրել, հակադրել
- ցուցաբերել հանդուրժողականություն, համախմբվածություն ընդհանուր
գաղափարի շուրջ
-Աշակերտների մոտ ձևավորել հայրենասիրություն, ազգային արժանապատվության զգացում.
Հիմնական հասկացություններ և անուններ`
<<Միացյալ Հայաստանի հռչակագրի ակտ>>, Սան Ռեմո, Վուդրո Վիլսոն, արբիտր (իրավարար), Հայաստանի հովանավորության մանդատ, Արևելյան լեգեոն (հայկական լեգեոն), ճակատամարտ, պատերազմ, ինքնավար Կիլիկիա
Դասի տիպը ` ինտեգրված
Մեթոդներ՝ հարցման, ստուգելու, բացատրելու, ցուցադրելու, խմբային,
գործնական աշխատանք, համակարգչային ցուցադրություն,
վերլուծություն
Միջառարկայական կապեր `
Հայաստանի աշխարհագրություն, համաշխարհային պատմություն, ռազմագիտություն
Ուսումնական նյութեր՝ գրքեր, տետրեր, քարտեզ, նկարներ, լրացուցիչ
գրականություն, սահիկներ
Դասի ընթացքը
Կազմակերպչական մաս`
Խթանման փուլ`
Մտագրոհի միջոցով անդրադառնալ առաջին աշխարհամարտի ավարտական փուլին::
Դասահարցում՝ /3-4 աշակերտ / համակարգչային ցուցադրությամբ
- աշակերտները սահիկների միջոցով ներկայացնում են իրենց աշխատանքը
Կշռադատման փուլ`
- <<Պատմական հիշողությունների հինգ օղակներ>>-ի միջոցով՝ Սևրի պայմանագրի առանձնահատկությունները.
Պատմական փոփոխություններ,
եզրակացություններ
ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Թեմայի ամփոփում - հարցերի միջոցով:
1.Երբ է ստորագրվել Սևրի պայմանագիրը;
2.ՀՀ-ի անունից ով ստորագրեց այն
3.Ինչ էր նախատեսվում պայմանագրում
4.Ով պետք է գծեր Հայաստանի սահմանները
5.Երբ նա կատարեց այդ գործը
6. Ինչու չիրականացավ Սևրի պայմանագիրը
Գնահատում`
Նոր նյութի հաղորդում ` Իրադրությունը Կիլիկիայում և կիլիկիահայությունը:
2. Տնային աշխատանքի հանձնարարում:
Просмотр содержимого документа
«План открытого урока»
Արտալսարանային աշխատանք
Ինչ՞պես եմ պատրաստվում դասին
Նախ վերցնում եմ թեմատիկ պլանը , կազմված Չափորոշչին և ծրագրին համապատասխան:Նկատի եմ ունենում ժամաքանակը, օգտագործում եմ տարբեր մեթոդներ,հնարներ, դասագիրք, քարտեզ ,նկարներ,լրացուցիչ գրականություն:
Դասի պլան
гÛáó ä³ïÙáõÃÛáõÝ
¸³ë³ñ³ÝÁ- VIII
»ٳݪ
Ð³Û Ùß³ÏáõÛÃÇ í»ñ»ÉùÁ: ÎñÃáõÃÛáõÝÁ:
¸³ëÇ Ýå³ï³ÏÁª
¶³Õ³÷³ñ ï³É ѳÛÏ³Ï³Ý Ùß³ÏáõÛÃÇ Ù³ëÇÝ 19-ñ¹ ¹³ñÇ »ñÏñáñ¹ Ï»ëÇÝ,
Â»Ù³Ý Ûáõñ³óÝ»Éáõó Ñ»ïá ³ß³Ï»ñïÁ å»ïù ¿ Çٳݳª
² ٳϳñ¹³Ï – Ùß³ÏáõÛÃÇ Ï³ñ¨áñ³·áõÛÝ ÷³ëï»ñÝ áõ ·áñÍÇãÝ»ñÇÝ,
´ ٳϳñ¹³Ï – Ùß³ÏáõÛÃÇ Ï³ñ¨áñ³·áõÛÝ µÝ³·³í³éÝ»ñÁ, ÏñÃ³Ï³Ý Ñ³ëï³ïáõÃÛáõÝÝ»ñÁ,
¶ ٳϳñ¹³Ï – Ùß³ÏáõÛÃÇ Ï³ñ¨áñ³·áõÛÝ ëï»Õͳ·áñÍáõÃÛáõÝÝ»ñÁ ¨ ³ñí»ëïÇ ·áñÍ»ñÁ:
ÊݹñÇÝ»ñÁ ª
² ٳϳñ¹³Ï – µ³ó³ïñ»É Ùß³ÏáõÛÃÇ í»ñ»ÉùÇ å³ï׳éÝ»ñÁ
´ ٳϳñ¹³Ï – í»ñÉáõÍ»É ³ñ¨»É³Ñ³Û ¨ ³ñ¨Ùï³Ñ³Û Ùß³ÏáõÛÃÇ ÁݹѳÝáõñ ·Í»ñÁ ¨ ³é³ÝÓݳѳïÏáõÃÛáõÝÝ»ñÁ,
¶ ٳϳñ¹³Ï – ·Ý³Ñ³ï»É Ùß³ÏáõÛÃÇ ¹»ñÁ ѳ۳å³Ñå³ÝáõÃÛ³Ý ¨ ³½·³ÛÇÝ Ñá·¨áñ ³ñÅ»ùÝ»ñÇ Ñ³ñëï³óÙ³Ý ¹»åùáõÙ:
ÐÇÙÝ³Ï³Ý Ñ³ëϳóáõÃÛáõÝÝ»ñÁª
¾çÙdzÍÝÇ Ðá·¨áñ Ö»Ù³ñ³Ý, ÞáõßÇÇ ¨ ºñ¨³ÝÇ Ç·³Ï³Ý ¹åñáóÝ»ñ, ì³ñ³·³ «Ä³é³Ý·³íáñ³ó¦ í³ñųñ³Ý, γñÇÝÇ ê³Ý³ë³ñÛ³Ý í³ñųñ³Ýï
Ø»Ãá¹Ý»ñÁª
гñó áõ å³ï³ë˳Ý, ½ñáõÛó, §äðÆ¼Ø²¦, §Øï³·ñáѦ ¨ ³ÛÉÝ:
γѳíáñáõÙÁª
ø³ñ﻽, ѳٳϳñ·Çã, ³ïɳë, ·ñù»ñ ¨ ³ÛÉÝ:
¸³ëÇ ÁÝóóùÁ
γ½Ù³Ï»ñåã³Ï³Ý Ù³ë
²Ý¹ñ³¹³ñÓ Ý³Ëáñ¹ ¹³ëÇÝ
îݳÛÇÝ ³é³ç³¹ñ³ÝùÝ»ñÇ í»ñÉáõÍáõÙ
Üáñ ¹³ëÇ Ñ³Õáñ¹áõÙ
ÊóÝáõÙ
ØÞ²ÎàôÚÂ
²Ûë ÷áõÉáõ٠ϳï³ñíáõÙ ¿ §Øï³·ñáѦ í³ñÅáõÃÛáõÝÁ, å³ñ½»Éáõ, û DZÝã ·Çï»Ý »ñ»Ë³Ý»ñÁ Ùß³ÏáõÛÃÇ Ù³ëÇÝ:
ÆÙ³ëïÇ ÁÝϳÉáõÙ
гݷ³Ù³Ý³ÉÇó Ý»ñϳ۳óíáõÙ ¿ ¹³ëÇ Ï³ñ¨áñ³·áõÛÝ ÷³ëï»ñÝ áõ ѳëϳóáõÃÛáõÝÝ»ñÁ:
Îßé³¹³ïáõÙ
²Ûë ѳïí³Íáõ٠ϳï³ñíáõÙ ¿ §ä³ïÙ³Ï³Ý ÷³ëï»ñÇ ³ÕÛáõë³Ï¦ í³ñÅáõÃÛáõÝÁª ³é³ÝÓݳóÝ»Éáí ¹åñáóÝ»ñÇ ëï»ÕÍÙ³Ý Ãí»ñÝ áõ í³Ûñ»ñÁ:
¶Ý³Ñ³ïáõÙª
¶Ý³Ñ³ïíáõÙ »Ý ³é³í»É ³ÏïÇí ³ß³Ï»ñïÝ»ñÁ, ÇÝãå»ë ݳ¨ áñå»ë Ëñ³ËáõëáõÙ ·Ý³Ñ³ïíáõÙ »Ý ³é³í»É å³ëÇíÝ»ñÁ, ï³Éáí ݳ¨ Éñ³óáõóÇã ³é³ç³¹ñ³ÝùÝ»ñ:
²Ý¹ñ³¹³ñÓª
êï»ÕÍ»É Ý»ñ³é³ñÏ³Û³Ï³Ý ¨ ÙÇç³é³ñÏ³Û³Ï³Ý Ï³åª Ñ³Ûáó »Ï»Õ»óáõ å³ïÙáõÃÛáõÝÇó, ·ñ³Ï³ÝáõÃÛáõÝÇó, ³ß˳ñѳ·ñáõÃÛáõÝÇó, ѳٳß˳ñѳÛÇÝ å³ïÙáõÃÛáõÝÇó:
Üáñ ѳÝÓݳñ³ñáõÃÛáõÝÝ»ñª
¶ñ»É ¶¨áñ· ¸ Î. äáÉë»óÇ Ï³ÃáÕÇÏáëÇ ÏÛ³ÝùÇ ¨ ·áñÍáõÝ»áõÃÛ³Ý Ù³ëÇÝ: