kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Критериальный оценивание на уроках информатики

Нажмите, чтобы узнать подробности

«Lesson Study» әдісі туралы түсінік  қалыптасады,
• Шығу тарихы, таралу елдері туралы мағлұмат алады.
• Бұл тәсілдің мұғалімдер мен оқушыларға, оқу мен оқыту сапасын көтеруге мүмкіндік беретін тиімді жақтарымен танысады.
• Өз тәжірибелерінде қолдануға  бағыт- бағдар алады, сыни ойлаулары дамиды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Критериальный оценивание на уроках информатики»



Апта: І

Сабақ №1

Күні: 13.10.2016ж.

Тренер: Баймуханов А.С.


Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.

Тақырыбы:

Күн тақырыбы: Кіріспе: оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізудің қажеттігін негіздеу.

1-сабақ: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі.

2-сабақ:Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту

және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен

оқушылардың көзқарастары.

Мақсаты:

Мұғалімдер топтық жұмысты ұйымдастыру әдістемесіне талдау жасайды

және ынтымақтастықта оқыту туралы қорытынды шығарады.

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер топта формалды және сапалы түрде жұмыс істейтіндердің

арасындағы айырмашылықты ескере отырып, шағын топтағы жұмыс

моделін құрады жіне оқыту мен оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу керектігі

жөнінде негіздеме айтады.

Түйінді идеялар:

Мұғалімдердің бір-бірімен бірлескен жұмысының бірінші сабағын

ұйымдастыру сапасы оқудың бұдан әрі қалай жүретініне түбегейлі әсер

етеді. Осыған байланысты жұмысты сергіту сәтінен (разминка) бастап,

тренерлер сабақтарында қолданатын оқыту мен оқу тәсілдерінің негізінде

тиісті модельді құру арқылы шағын топтардағы жұмысты ұйымдастыру

әдістемесіне мысалдар келтірген маңызды.

ЭЫДҰ есептері мен білім беру саласындағы әлемдік көшбасшы елдердің

нәтижелері негізінде әлемнің қарқынды өзгеруі жағдайында оқушыларға

қойылатын жаңа талаптар жөніндегі түсінігін қалыптастыру. Мектептерге

олардың оқушыларын табысты жұмыс істеуге дайындау және өмірлік

жағдайларда олардың бәсекелестікке қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін

инновациялық кәсіби дағдылар мен білімдерді ұсыну.

Оқыту барысы

1-сабақ

5 мин.





10 мин.








10 мин.






10 мин.













10 мин.






30 мин.























15 мин.










2-сабақ




15 мин.





30 мин.
















30 мин.

















15 мин.

Тақырыбы: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі.

І. Зейінді күшейту.

1. Сергітудің А жаттығуы.

«Карусель» — участники образуют два круга, внутренний и внешний, и в ходе самопрезентации каждый человек из внешнего круга общается с каждым человеком из внутреннего круга. (Жазғы демалысты қайда өткіздіңіз?)

«Шаттық шеңбері». Дөңгеленіп тұрайық

Керегені құрайық

Уықтар боп иіліп

Шаңыраққа киіліп

Киіз үйді құрайық.

Міне, сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің

мектебіміздің қабырғалары мықты болып, шаңырағы биік болсын дегім келеді.

Топқа бөлу (жүрек, ай, жұлдыз суреттер бойынша үш топқа бөліну).

2. Сабаққа қатысатын адамдардың психологиялық ахуалын, олардың

мазасыздануының сипаты мен табиғатын анықтау. Тыңдаушылардың

мазасыздығын басуға болатын әдістер мен тәсілдерді іздеу және

шығармашылық жұмыс үшін қажетті атмосфера құру.

Ресурс: «Танысу» сергіту сәтіне арналған жаттығу (Білім беру платформасын

қара). «Танысайық» әдістемелік құралды тарату.

3. Шағын топта жұмыс істеу ережесі. Өзінше конструкциялау. Топта бірлесіп жұмыс жасауды ұйымдастыру.
«Алтын» ереже (үлгі).
* Ойымызды ашық айтамыз.
* Бір - бірімізді тыңдаймыз.

* «Қол көтеру» ережесін қадағалаймыз.
* Бір - бірлеп сөйлейміз.
* Мәселенің мәні бойынша сөйлейміз.
* Бір - бірімізді ұғынуға тырысамыз.
* Өзгелердің сезімін сыйлаймыз.
* Құпиялылықты қадағалаймыз.
* Уақытша шекараны қадағалаймыз.
* Бір - бірімізге сый көрсетеміз (сөзбен, шапалақпен) және т. б.

І І. Ақпарат.

1. Кинометафора. (видеоүзінді қарап) "How will you teach me in the 21st century?"

А. Видеоүзінді жайлы қандай ойда болдыңыздар?

(тыңдаушылар өз пікірлерін білдіреді).

Б. Топтық талқылау.Өзгеріс не үшін керек?

(тыңдаушылар өз пікірлерін білдіреді).

ІІІ. Тәжірибе:

1. Мига шабуыл: Бүгінгі тақырыбымыз: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі.

Сұрақ: Құрметті әріптестер, топтық жұмысты қалай түсінесіздер?

Осы сұрақты топта талқыланыз және әрбір топтан бір пікірді білдірсеңіздер.

2. Шағын топтарда жұмыс істеу артықшылықтарын түсіндіру және

негіздеу. Топтық жұмысты ұйымдастыру әдістемесі.

Ресурстар:

Таныстырылым: Ынтымақтастық пен өзара әрекеттестіктегі жұмыс (Білім

беру платформасын қара).

Топтық жұмыс туралы нұсқаулық (Білім беру платформасын қара).

• Топтық жұмысты бақылау және бағалау.

Шағын топтарда жұмыс істеудің өзіндік ерекшеліктері.

Ресурс:

Топтық жұмыс туралы нұсқаулық (Білім беру платформасын қара).

Бейнежазба: Ауысып отыратын топтар (Білім беру платформасын қара).

Әлеуметтік өзара әрекеттестікті ұлғайту: топтық жұмыс жүргізу (Білім беру

платформасын қара).

• Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл:

Тыңдаушыларға тренерді таныстыру. Сергіту сәтін орындау.

Ұсынымдар: 15 адамнан екі сап құрыңыз, оларды беттестіріп

тұрғызыңыз. Әр жұпқа 20 секундтың ішінде мүмкіндігінше көп

адамдармен амандасып, сосын қарама-қарсы жаққа кетуді ұсыныңыз.

3. Топта жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықпен таныстыру үшін

мұғалімдердің жұп болып жұмыс істеуі.

Тиісті кестелерді қолдана отырып, шағын топтарда жұмыс істеп

отырған оқушылар туралы қысқа бейнежазбаларды қарау. Тиісті

нұсқаулық негізінде топтағы жұмыстың тиімділігін арттыру мақсатында

мұғалімдердің пікірлерін талқылау және оларға арналған ұсынымдар

бойынша шешім қабылдау.

Қосымша оқу: Мұғалімге арналған нұсқаулық.


Үзіліс 15 мин.

Тақырыбы: Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту

және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен

оқушылардың көзқарастары.


І. Зейінді күшейту. Жоғары белсенділікті талап ететін жаттығу.

1. Сергітудің Б жаттығуы:"Crocodile" (қатысушыларды екі топқа бөлеміз (1,2 сандар арқылы) және парақта жазылған сөздерді топ мүшелері қимыл арқылы табу керек, мысалы: Кинг-конг, Бауырсақ, Сатушы, Ит т.б.


І І. Ақпарат.

1. Диалогқа көмектесу мақсатында бейнежазбаны көрсету:

http://www.youtube.com/watch?v=rvyP-cwpHN8&feature=colike.

Қосымша CISCO таныстырылымын пайдалану ұсынылады.

Ресурс: Таныстырылым: ХХІ ғасыр дағдылары. XXI ғасыр дағдыларының сипаттамалары. (Білім беру платформасын қара).

Стикер, қалам, флипчартқа арналған қағаз.

● Мұғалімдердің көзқарастары: төменде көрсетілген ресурстармен

танысыңыздар.

Ресурстар: Мұғалімдер неліктен өзгеруі керек? (Білім беру платформасын қара).

Бейнежазба: «Оқушы үні» (Білім беру платформасын қара).

● Оқушылардың көзқарасы. Бейнежазбаны қарау.

Ресурстар:

Мінсіз оқушының сипаты (Білім беру платформасын қара).

Әртүрлі бес елдегі мінсіз оқушының сипаттамасы (Білім беру платформасын

қара).

ІІІ. Тәжірибе:

Топтық пікірталас:

● Мұғалімдердің құзыретті мұғалім туралы көзқарасы.Қазақстандық

мұғалімдердің құзыретті мұғалім моделі туралы көзқарасын басқа

елдегі мұғалімдердің пікірімен салыстыру.

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл:

• Бейнежазбалар мен таныстырылымды талқылау үшін ұстаздардың

топтарда бірлесе жұмыс істеуі.

• Әр қатысушы жұптың көргендері мен естігендерінің нәтижесі

бойынша өз сезімдерін сипаттайтын анықтауыштарды айқындауы

және жазуы. Топтағы жұмыстардың қорытындыларын талқылау және

көрсету.

• Қарсы пікір білдіретін әріптестер үшін және ойлану қажеттілігін

дәлелдеу және әріптестердің XXI ғасыр дағдыларына қойылатын

талаптарға қол жеткізу мақсатында оқыту және оқу тәжірибесіне

өзгерістер енгізу үшін постер немесе PowerPoint форматында

таныстырылым әзірлеу.

ІV. Кері байланыс:

Рефлексия «Мен үшін бүгін ... құнды болды, себебі ...»

Синквейн француздың «бес» деген сөзінен шыққан, яғни бес жолды өлең жазу әдісі.
- Бірінші жолда- тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім)
- Екінші жолда- тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім)
- Үшінші жолда- тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу. (етістік)
- Төртінші жолда- тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз
- Бесінші жолда-4 сөзден тұратын бір сөйлем.

Синквейн стратегиясын қолданып параққа жазады










Тренер рефлексиясы

Тыңдаушылар саны – ( 25)

1-ші сабақ 13.10.2016ж күні өтті.

Күн тақырыбы: Кіріспе: оқыту және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізудің қажеттігін негіздеу.

1-сабақ: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі.

2-сабақ:Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту

және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен

оқушылардың көзқарастары.

Мақсаты: Мұғалімдер топтық жұмысты ұйымдастыру әдістемесіне талдау жасайды

және ынтымақтастықта оқыту туралы қорытынды шығарады.

Оқу нәтижесі: Мұғалімдер топта формалды және сапалы түрде жұмыс істейтіндердің арасындағы айырмашылықты ескере отырып, шағын топтағы жұмыс моделін құрады жіне оқыту мен оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу керектігі жөнінде негіздеме айтады.

Түйінді идея: Мұғалімдер топта формалды және сапалы түрде жұмыс істейтіндердің арасындағы айырмашылықты ескере отырып, шағын топтағы жұмыс моделін құрады жіне оқыту мен оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу керектігі жөнінде негіздеме айтады.

Мұғалімдердің бір-бірімен бірлескен жұмысының бірінші сабағын ұйымдастыру сапасы оқудың бұдан әрі қалай жүретініне түбегейлі әсер етеді.

1 сабақ 3 сағатқа шақталды. 1-сабақ екі бөлімнен тұрады:

1-сабақ: Бірлескен және топтық жұмыс. Топтарда жұмыс жүргізу әдістемесі.

2-сабақ:Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту

және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен

оқушылардың көзқарастары.

Мектепішілік курсты мектеп директоры Д.Қ.Дүкежанова ашты. Өз сөзінде тыңдаушыларды "Тәжірибедегі рефлексия" жалпы білім беретін мектептердегі педагог кадрларының кәсіби даму бағдарламасы бойынша курс оқуларының басталуымен құттықтады. Мұғалімдерге еңбектерінде табыс тілеп, курс бойынша алған білімдерін сабақтарда қолданып биіктерден көріне берулеріне тілек білдірді.

Зейінді күшейту мақсатында «Карусель» сергіту жаттығудан бастадым. Екі шеңбер құрып мұғалімдер бір-біріне Жазғы демалысты қайда өткіздіңіз? деп сұрақ қойып жауап алды. Осы сергіту сәті барысында ұстаздардың көңіл-күйлері көтеріңкі жағдайда болғаны байқалды. Сергіту сәті «Шаттық шеңбері» ойынымен жалғастырылды.

Дөңгеленіп тұрайық

Керегені құрайық

Уықтар боп иіліп

Шаңыраққа киіліп

Киіз үйді құрайық.



Міне, сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің мектебіміздің қабырғалары мықты болып, шаңырағы биік болсын дегім келеді деп тыңдаушыларды суреттер бойынша үш топқа бөлдім: жүрек, ай, жұлдыз

Топқа бөлу сәті



Әрбір топ топ ережесін шығарып топ атауына байланысты 4 жол өлең шығарды. Топтар арасында ынтымақтастық атмосферасы орнады. "How will you teach me in the 21st century?" видеоүзінді жайлы қандай ойда болғадықтары туралы өз ойларын білдірді. Өзгеріс не үшін керек? сұрағы топтарға беріліп тыңдаушылар өз пікірлерін білдіреді.


Шағын топтарда жұмыс істеу артықшылықтарын түсіндіріліп топтық жұмысты ұйымдастыру әдістемесі ұсынылды. Ресурстар ретінде "Ынтымақтастық пен өзара әрекеттестіктегі жұмыс" таныстырылымы ұсынылды. Топ мүшелері топтық жұмысты бақылау және бағалау, шағын топтарда жұмыс істеудің өзіндік ерекшеліктері тулары өз ойларын ортаға салды.

Тыңдалым деңгейі мен белсенділік деңгейі жоғары болды, тыңдаушылар талдау барысында кезекпен сөйледі, өйткені алдыңғы сабақта «өзгенің пікір айтуына мүмкіндік берілсе жақсы болар еді» деген ұсыныс ықпал етті. Ситуациядан шығу мүмкіндігі басым, өзі ой қорыта алады, өте салмақты болғанмен, соңғы нүктені қойып отырады, қай тапсырманы да орындауға әзір, сындарлы жауап бере білді, диалог кезінде өзінің әртістік қабілетінің зор екендігі танылды, слайд жасауда эстетикалық жағына мән беретіндігімен көзге түсті. Топ мүшелері өте белсенді, позитивті әрі оптимистік табиғатының арқасында сабақ бойына белсенділігі мен эмоциясы қарқынды болды, диалог кезінде негізгі рөлді тамаша сомдады. Кері байланыс кезінде сергіту жаттығуының қазақша нұсқалары әзірленсе деген ұсыныс айтылды, сабақтағы эмоция сары түске сәйкес келді, дос дауысы қолданылды.


2-сабақ тақырыбы: Сыныптағы оқу үдерісі мен ондағы өзгерістерді басқару. Оқыту

және оқу әдістемесіне өзгеріс енгізу қажеттілігін негіздеу. Мұғалімдер мен

оқушылардың көзқарастары. Зейінді күшейту мақсатында жоғары белсенділікті талап ететін жаттығу сергітудің Б жаттығуы:"Crocodile" енгіздім. Сәтті болды. Диалогқа көмектесу мақсатында XXI ғасыр дағдыларының сипаттамалары бейнежазбаны көрсетілді. Әртүрлі бес елдегі мінсіз оқушының сипаттамасы материалы беріліп топтық пікірталас кезінде мұғалімдер өз ойларын ортаға салды.

Кері байланыс сол күнгі сабақта таныс болған «Қосу, алу, қызықты» тәсілімен жақсы алынды. Соңында әріптестер өзін-өзі бағалай білді, шынайылықты сақтады. Ешқандай қиналыс болған жоқ, себебі олар сабақтың бар бөлімінде бірлікте ешбіреуі қалыс қалмай атсалысты.







Сабақ № 2

Күні: 20.10.2016

Тренер: Баймуханов А.С.


Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.

Тақырыбы:

Күн тақырыбы: Мектеп пен сыныптағы мәдениет

1-сабақ: Сыныпты қадағалау әдістемесі

2-сабақ: Мұғалімдерге нені білу міндет? Сынып мәдениеті мен оқу ортасы.

Мақсаты:

Мұғалімдер сыныпта қадағалау жүргізу әдістемесіне талдау жасайды және

ғаламдық мәдени айырмашылықтар, қоршаған орта факторларының сынып

мәдениетіне әсері туралы қорытынды шығарады.

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер өздерінің сыныпта қадағалау жүргізу дағдыларын бағалайды,

қадағалаудың құрылымдалған және құрылымдалмаған түрлерін

салыстырады. Сонымен қатар мәдениет санатына анықтама беріп, аталған

термин оқу ортасымен қалай байланысатынын түсіндіреді.

Түйінді идеялар:

Қадағалау – ақпарат жинау мен мектепте (сыныпта) болып жатқан оқиғалар

туралы толығырақ мәлімет алудың пәрменді тәсілдерінің бірі.

Адамдар күнделікті қолданатын «бағдарламалық жасақтама» түріндегі

мәдениет.

Проблемалық мәселелер: аталған «бағдарламалық жасақтама» бүкіл

ұлт үшін ортақ па? Қоғамдастық үшін ше? Кәсіпқойлар тобы (мысалға,

мұғалімдер) немесе оқушылар тобы үшін ше? т.б.

Мәдениет құбылысын түсінуге қатыстылықты түсінудің маңыздылығы.

Мәдениет құбылысының маңызды болып көрінуіне қарамастан, оны бірқатар

«мәдениет» тұрғысынан қабылдау қажеттілігі және «мәдениетаралық» іс-

қимылдың мәнін анықтау. Өз мәдениетін шамамен алғанда дара мәдениет

болып табылатын өз мәдениетінің ішіндегі әртүрлі айырмашылықты

пайымдайтын жалпы мәдениет нормаларының арасалмағымен жайғастыру.

Оқыту барысы

1-сабақ


Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу:

• Бейне-қадағалау: Қадағалаудың «құрылымдалған» және

«құрылымдалмаған» кестелері қолданылған сабақтардың біреуінің

бейне түсірілімін қарау.

Ресурстар:

Бақылаудың құрылымдалған кестесі (Білім беру платформасын қара).

Бейнежазба: «Назарбаев Зияткерлік мектебі» Астана қ. (Білім беру

платформасын қара).

• Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: Мұғалімдердің жұптық жұмысы.

Мұғалімдерге арналған тапсырмалар:

  • Жұптардың біріне «құрылымдалған» қадағалау кестесін беру;

басқасына ешқандай нұсқаулықсыз сабақтың бейнежазбасы бойынша

жазба жүргізуге ұсыныс беру.

  • Рөлдерді ауыстыру; әр мұғалімнің жасаған жазбасын талқыламастан

бейнежазбаны қарау.

  • Сабақтың бейнежазбасын қарағаннан кейін мұғалімдердің өз

жазбаларымен алмасуын ұйымдастыру. Жұп болып жұмыс істеген

мұғалімдердің пікірлерін зерделеп, талдау, олардың бейнежазбаны

қарау нәтижелері бойынша ұсынымдары.

  • Мұғалімдердің пікірлерін бірлесе талқылау үшін жұппен жұмыс істеп

отырған мұғалімдердің барлығын төрт адамнан тұратын үлкен топ құру

мақсатында ықпалдастыру.

2-сабақ

• Жоғары белсенділікті талап ететін жаттығу.

• Мәдениет сипаттамасының мәні. Кеңейтілген мәнмәтін.

Ресурс:

Мәдениет дегеніміз не? (Білім беру платформасын қара).

• Мектеп мәдениеті: ұғым мазмұны. Мектеп және мектеп мәдениеті

туралы ұсынылған ресурстармен танысу. Ресурста берілген ақпаратты

қазақстандық білім беру мәдениеті жағдайында бейімдеу мүмкіндігін

анықтау.

Ресурстар:

Мектеп және сыныптағы ахуал (Білім беру платформасын қара).

Сынып мәдениеті туралы оқушының берген бағасы (Білім беру

платформасын қара).

• Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл:

9 9 Мұғалімдердің «Мәдени белсенділік дегеніміз не?» деген тапсырманы

орындау үшін жұп болып жұмыс істеуі және бұдан кейін басқа жұптағы

мұғаліммен нәтижелерін өзара алмасу.

9 9 Жұп болып жұмыс істеу кезеңінде зерттеулермен таныстыру және оны

жүргізу қағидаттарын қазақстандық мәдениет мәнмәтіні жағдайына

бейімдеу.

• Рефлексия «5/4/2»























Сабақ № 3

Күні: 27.10.2016

Тренер: Баймуханов А.С.

Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.

Тақырыбы

1-сабақ: Мұғалімнің мінсіз мұғалім туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.

2-сабақ: Оқушылардың пікірі бойынша құзырлы мұғалімнің сипаттамасы қандай?

Мұғалімнің оқушылардың жас ерекшеліктері туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу .

Мақсаты

Мұғалімдер өздерінің тәжірибесі негізінде сапалы оқыту мен оқудың үлгісіне талдау жасайды.

Нәтижесі

Мұғалімдер мінсіз оқушы мен мінсіз мұғалімнің анықтамасын береді және сапалы оқыту мен оқудың нақты критерийлерін әзірлейді.

Түйінді идея

Сапалы оқытудың тұжырымдамалық негіздерінің күрделілігін және көп мағыналылығын түсіну; сапалы оқытуды анықтау үшін әдетте қолданылатын критерийлерді сын тұрғысынан ойластыру.

«Сапалы оқыту» ұғымының мазмұны туралы тұжырымдама түсіндіруге күрделі және маңызды.

«Сапалы оқытуды» анықтау үшін жиі қолданылатын көздер жеткіліксіз.

Оқыту барысы

Уақыты

Тренердің іс-әрекеті

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ресурстар

Ескертпе(тренерге)

14.00-14.05

Ұйымдастыру кезеңі

Сандар арқылы топтарға бөлу

Мұғалімдер кез келген санды алу арқылы топтарға бөлінеді .

1-15 сандар жазылған карточкалар(1-5 топ;6-10 топ;11-15 топ )

Өзіндік реттелуді бақылау

14.05-14.15 Қызығушылығын ояту кезеңі

Миға шабуыл

Видео көрсетлім

Топтарға 5 мин уақыт беру


Көрсетілімнен кейін ой қорытып,тұжырымдайды.

http://go.mail.ru/search_ &s=vk.com




Көрсетілімнің түйінді идеясын анықтатауға түркі


14.15-14.35

«Мінсіз мұғалім» тақырыбына кластер құратады

критерий жазылған қағаз таратады


Әр топ жеке кластер құрастырады

А-4 қағазын,түрлі -түсті маркерлер

Критерий талаптарының орындалуын бақылау,дұрыс нұсқау беру

14.35-14.40 Сергіту сәті

Музыка әуенін қосады

Музыка әуеніне бой жазу жаттығуларын жасайды

Аудио таспа

Белсенді толық қатысуын қадағалау

14.40-15.15

Бірлескен топтық жұмыс

Мұғалімдердің кәсіби шеберлігін зерделеу(Нұсқаулықтың 43-44 бетіндегі карточкаларды топтарға таратады)

Тренердің берген нұсқаулықтарын орындай отырып түйінді мақсатқа жетуді көздейді

Білім беру платформасы

Жоспар мазмұнын қамту,нұсқаулықтарды дәл орындау

15.15-15.30

Қорытынды кезең

Тренер пысықтау сұрақтар қояды

 Тиімді мұғалімнің қасиеттері қандай?

 Мұғалімнің өз тəжірибесі туралы ойланғаны маңызды ма?мұғалімнің өз мектебінің тәжірибесін өзгерту жолдары қалай?

 Сіздің ойыңызша, мұғалімнің өз мектебіндегі тəжірибені өзгертудегі рөлі қандай?


Мұғалімдер қойылған сұрақтарға түйінді ойларын айтады


Сұрақтарға барлық мұғалімдерді тарту

2-сабақ

Уақыты

Тренердің іс-әрекеті

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ресурстар

Ескертпе(тренерге)

Ұйымдастыру кезеңі

Жемістерді таңдау

арқылы бөлу.

таңдаған жемістер бойынша топқа бөлу себебін түсіндру.

Жемістер суреті

алма, жүзім, құлпынай

Белсенділі іс әрекетке назар аудару

Қызығушылығын ояту кезеңі

Видео көрсету.




Үш топқа үш сұрақ беріледі

1.«Мінсіз оқушы дегеніміз қандай оқушы».

2. Оқушыны қалай мінсіздікке жеткіземіз?.

3. «Енжар оқушы ға сіз қалай көмектесер едіңіз және олар өзгермейді деп ойлайсыз ба?.

Алдын ала критерий жазылған қағаз таратады

1.Нақты уақыт

2.Тапсырма мақсатын түсіну деңгейін бақылау

3.инклюзивтілік және белсенділік(іс әрекетті бақылау)





Әр топ жеке постер қорғайды• Мұғалімдердің мінсіз оқушыға тән сапаларына қатысты өз пікірлерін бір-бірімне алмастыра отырып толықтырады.



Nazarbaev.kz Дарынды балалар


А-4 қағазын,түрлі -түсті маркерлер

Ой тастау




Критерий талаптарының орындалуын бақылау,дұрыс нұсқау беру

Сергіту сәті.

Музыка әуенін қосады

Музыка әуеніне бой жазу жаттығуларын жасайды

Аудио таспа

Барлық

топ мүшелерінің белсенділігі қатысуын қадағалау

Бірлескен топтық жұмыс

Мағыныны тану

Джиксо әдісі





Кейс әдісі.

Мұғалімдердің кәсіби шеберлігін зерделеу.(нұсқаулық 46-51 бетте тапсырмалар

Мазасыз Альма.

Өте сақ Салли.

Қорғанатын Дейв.


Тұжырымдалған сұрақтар беру.

Сыныпта осындай балалар болса, олармен не істер едіңіз?.

Тренердің берген нұсқаулықтарын орындай отырып түйінді мақсатқа жетуді көздейді

Әр топ берілген мәтінді оқып талдайды.

Білім беру платформасы

Жоспар мазмұнын қамту,нұсқаулықтарды дәл орындау

Кері байланыс

Тренер пысықтау сұрақтар қояды

 Мінсіз оқушы моделіне қандай қасиет тән?.

 Неліктен дәрменсіз,мазасыз,енжар оқушылар өмірде кездеседі.

өз тəжірибеңізде осындай оқушылардың ата анасына сіз қандай көмек ұсынар едіңіз?


Мұғалімдер қойылған сұрақтарға түйінді ойларын айтады


Кері байланыстың сапасын анықтау және

бақылауқорытынды шығару.

Рефлексия.















































Сабақ № 4

Күні: 10.11.2016

Тренер: Баймуханов А.С.


Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.

Тақырыбы:

Күн тақырыбы: Құндылықтар, көзқарастар, ықпал ету тәсілдері

1-сабақ: Бұдан әрі даму бағыттары мен басымдықтарын анықтау үшін жеке тұлғаның құндылықтары мен көзқарастарын нақтылау.

2-сабақ: Оқыту және оқу әдістемесін жетілдіру мақсатында зертеу жүргізу қажеттігін негіздеу және мойындау. Сыныптағы психологиялық ахуал

Мақсаты:

Мұғалімдер зерттеулер мен жетілдіру арқылы кәсіби дамудың қажеттілігі

туралы қорытынды жасайды

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер құндылықтар мен басымдықтар жүйесіне қатысты өздерінің

көзқарастарын дәлелдейді, сыныптағы жағымды атмосфера және ұжымдық

сезімнің қалыптасуы үшін ұжымның тәртібі мен ұйымдастырушылығының

мәнін бағалайды.

Түйінді идеялар:

1) Оқыту мен оқу тәжірибесін жетілдіру жөніндегі жұмыстағы көпнұсқаулық

мұғалімнің кәсіби рөлінің маңызды құрамды бөлігі болып табылады.

2) Жетілдіру жөніндегі жұмыс тек қана мұғалімнің өз тәжірибесін

жақсартып қана қоймайды, сонымен бірге мектептегі басқа да мұғалімдердің

тәжірибесіне әсер ете алады.

Табысты оқыту мен оқудың маңызды аспектісі ретінде оқуды

оңтайландыруға, мұғалім мен оқушыларды өзін-өзі іске асырудан

қанағаттану сезімін қамтамасыз етуге, жақсы және ұйымдасқан жұмыс

ахуалын сақтап тұруға әсер ететін өзара қарым-қатынас сипатын түсіну.

Сабақ барысы

1-сабақ


• Команда құруға арналған жаттығу.

Тәжірибедегі құндылықтар, ұстаным және стратегиялық іс-әрекет.

Ресурстар:

Тәжірибедегі құндылықтар, ұстаным және стратегиялық іс-әрекет (Білім

беру платформасын қара).

Мұғалімнің құндылығы мен міндеттерін анықтау (Білім беру платформасын

қара).

Құндылықтарыңыз, ұстанымыңыз және тиісті стратегиялық іс-әрекеттеріңіз

туралы идеяларыңызды дамыту (Білім беру платформасын қара).

Кейінгі жұмыс: Өз блогтарында бір күндік сабақтарының

қорытындысы туралы өз пікірлерін білдіру.

Қосымша оқу:

2-сабақ

• Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу.

• Өз сыныбындағы эмоциялық-психологиялық ахуал бойынша рефлексия.

Ресурс:

Оқу мәдениеті сіздің сыныптағы оқушыларға қалай әсер етеді? (Білім беру

платформасын қара).

• Оқушыға өзінің түсінбегендігін мойындауы маңызды екенін түсінуге

қалай көмектесе аламыз?

Ресурстар:

Мұғалім мен оқушы арасындағы қарым-қатынасты кеңейту мүмкіндіктері

(Білім беру платформасын қара).

Мұғалім-оқушы өзара әрекеттестігі (Білім беру платформасын қара).

Болашақтың мектебі (Білім беру платформасын қара).

• Күн бойынша рефлексия:

9 9 «Мен бүгін өзіммен бірге ... аламын, себебі ...»

9 9 «... туралы ойлану қажет, себебі ...»

9 9 «... лақтырып жіберемін, себебі ...»













































Сабақ № 5

Күні: 17.11.2016

Тренер: Баймуханов А.С.


Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.





Тақырыбы


1 сабақ: Оқытудағы кедергілерді анықтау. Оқудың аффектік теориясы.

2 - сабақ: Оқушыларды ынталандыру. Оқушылардың оқу туралы пікірін анықтау (оқушыдан кеңес алу).

Мақсаты


Оқушының оқуында туындауы мүмкін кедергілерді және олардың оқуға деген ынтасын сақтап қалу мақсатында оқушыларға қолдау көрсету әдістерін анықтау.

Оқу нәтижесі


Оқудағы кедергілер зияткерлік, әлеуметтік және эмоционалдық сипатта болатынын түсіну.
Тиімді оқытуға кедергі болатын құбылыстар туралы пікірлерін жазу, ақпараттық постер жасау. Маслоудың қажеттіліктер иерархиясын ескереді.

Түйінді идея


Өздерінің оқуға қабілетті екендігіне сенімді оқушылар материалды тез әрі

жақсы игереді. Олар ойларын оңай жинақтайды, терең ойланады, оқудан

ләззат алады, ішкі бақылау жұмыстары мен сыртқы тексерістерде жоғары

нәтижеге қол жеткізеді. Оқушылардың ынтасын басқара алатын мұғалімдер оларды дамыту жолдарын белгілеуде негізгі рөл атқарады.


Оқыту барысы

Кезең

Іс-әрекет

Ресурстар

Уақыты

Ескертпе

1 сабақ

Тренер


Мұғалім

Ұйымдастыру

Амандасу.

Түгендеу



5 мин


Қызығушылығын ояту.


«Жалғастыр» әдісі. Мақалдың басқы сөзі айтылады:

1.Білімдіден шыққан сөз-....

2.Өнерлі- ...

3.Спорт-...


-Білім, өнер, денсаулыққа байланысты суреттер таратылады.

Мұғалімдер мақалды толықтырады.






Суреттерді құрастыру арқылы 5-6 адамнан топтасады.



5 мин.









Өзімізді қалыптастыру






Уақытты тиімді пайдалануға мән беру . Тез топтасқан топқа «от шашу»

Таныстырылым

«Оқытудағы кедергілерді анықтау» Тренер таныстырылымды түсіндіреді.


Білім беру платформа сы. 83 бет

10 мин.

Түсініп отырғанын қадағалау

Топтық жұмыс


«Оқушылардың оқуына әсер ететін факторлар» кестесі

«Түртіп алу» әдісі арқылы керекті мәліметтерді алады.

INSERT- әдісі

Бұрыннан білемін

Жаңа ақпарат

Мен ойлағаныма қайшы,кереғар

Келісе алмаймйн, Білгім келеді

V

+

-

?


Білім беру платформасы. 83 бет

15 мин.

Кестені таратамыз Ынталандыру

Постер қорғау


«Тиімді оқуға кедергі жасауы мүмкін болатын құбылыстар» -постер қорғату.

Тақырып бойынша тиімді жолдарды қарастыру арқылы постер қорғайды.

Білім беру платформасы. 83-85 бет

20 мин

4 тақырыпты топтарға ұсыну Екі жұлдыз, бір тілек.

Пікірталас


«Әсерлі күштер » сызбасымен жұмыс.

1.Күш өрісін талдау дегеніміз не?

-Бланк ортасындағы өрісте өзгеріс бойынша өз жоспарыңызды немесе ұсынысыңызды жазыңыз.

-Әр бағанға өзгеріске ықпал ететін барлық күштердің тізімін жазыңыз.

-«Жақтайтын» және «Қарсы» әрбір күшті 1-ден 5-ке дейін бағалаңыз.

Білім беру платформасы. 85 бет кестені пайдалану

10 мин

Топ мүшелерінің толық қатысып отырғанын қадағалау Кері байланыс

Сергіту сәті

Тренердің нұсқаулығы бойынша

Мұғалімдер сергіту жұмысын жүргізеді.


5 мин


Сауалнама


Оқушының белсенділік деңгейін анықтауға арналған сауалнама жұмысын жасату

«Ашық микрофон»

тәсілі арқылы сауалнаманы орындайды

Білім беру платформасы. 83-85 бет

10 мин

Оқушылардың тыңдау дағдысын ескере отырып микрофонды ұсыну. Инклюзивті оқытуды ескеру.

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл.

Қорытынды жасау


Идеяларды қарастырады.

Кіші топтардың пікірлерін тыңдап, оқытудың ынталандыру теориясына негізделген шешім қабылдайды.

2-3 адамнан тұратын шағын топтар оқушылардың сауалнамалары нәтижелері бойынша анықталған проблемалардың негізінде қорытынды жасайды

Білім беру платформасы. 83-85 бет

10 мин


Рефлексия

Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?

Кері байланыс парағын толтырады.

Білім беру платформасы. 86 бет

5 мин

Уақытында кері байланыс жасау

2 сабақ

2 сабақ:Оқушыларды ынталандыру. Оқушылардың оқу туралы пікірін анықтау(оқушыдан кеңес алу)


Кезең

Іс-әрекет

Ресурстар

Уақыты

Ескертпе


Тренер


Мұғалім

Қызығушылығын ояту.


Психологиялық тренинг «Мен аңға бара жатырмын»Ойын шартын түсіндіреді.

Ойын шартын түсініп, орындайды.


5 мин.

Өзімізді қалыптастыру

Таныстырылым

«Оқу және ынталандыру» таныстырылымы. Оқушылардың оқуы туралы пікірін анықтау.Жоғары белсенділікті талап ететін жаттығулар беру.»Айналмалы бекет»,»Үш қадамдық сұхбат»әдістерін қолдану.

Оқушымен жұмыс істеген кезде жоғары белсенділікті арттыру үшін қолданылатын сауалнама

«Оқушы үнін» жүргізу

http://studopedia.org/

25 мин


Топтық жұмыс


Оқыту және оқу жөнінде оқушылардан кеңес алу жөнінде ұстанатын 4 қағидат негізінде топтық жұмыс жүргізеді.

1-топ Оқушының оқуға ынтасын арттыру жолдары.

2-топ Мұғалімнің оқуға құрметпен қарау көзқарасын арттыру жолдары.

3-топ Мектеп саясатын күшейтуге оқушыны тарту жолдарын қарастыру.

4-топ Баланың өз пірін білдіру құқығы жолдары.

Постермен жұмыс істеу

Білім беру платформасы. 83 бет

20 мин.

Қадағалау

Таныстырылым

«Әлем өзгеруде, онымен бірге мен де өзгерудемін»

Білім беру платформасы.

5 мин

Екі жұлдыз, бір тілек.


Білім беру платформасы. 83-85 бет



Рефлексия

Күн бойынша рефлексия «Мен өзіммен біргебүгін ....алып кетемін, себебі...»

Кері байланыс парағын толтырады.

Білім беру платформасы. 86 бет

10 мин
























Сабақ № 6

Күні: 24.11.2016

Тренер: Баймуханов А.С.


Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.

Тақырыбы:

1-сабақ: Оқудағы әлеуметтік өзара іс-қимыл, әлеуметтік өзара іс-қимыл ауқымын кеңейту.
2-сабақ: Сабақтың интербелсенді және инклюзивті болуын қамтамасызету.

Мақсаты:

Мұғалімдер оқудағы әлеуметтік өзара іс-қимылдың және оқу үдерісіндегі
инклюзивтілік қағидаты маңыздылығының себептерін анықтайды.

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер оқу үдерісінде «мұғалім-оқушы» жүйесіндегі әлеуметтік өзара
іс-қимыл табиғаты туралы қорытынды жасайды және олардың өзара іс-
қимылының мүмкіндіктерін кеңейту әдістемесін талдайды.

Түйінді идеялар:




Әлеуметтік өзара іс-қимыл мәні және оның маңызын негіздеу өзекті болып
табылады, себебі олар барлық оқушылар үшін тиісті орта қалыптастыруға
ықпал етеді.

Әдіс-тәсілдер:


Кейс әдісі, тікелей «Радиоэфир» әдісі, рөлдік ойындар, миға шабуыл



Уақыты

Сабақтың барысы:

Ресурстар

Тренердің іс-әрекеті

Мұғалімнің әс-әрекеті

Ескертулер

10 минут

Топқа бөлу


Зейінді шоғырлландыру




Ақша купюралары


Бейнежазба





Миға шабуыл

Мұғалімдер алған купюраларының санына байланысты бөлінеді.


Мұғалімдер әлеуметтік өзара іс-қимыл
жұмыстың тиімділігі туралы ой бөліседі 

Мұғалімдер өз ойларын айтады 






Тақырыпқа байланысты сұрақтар қою

15 минут

Ой қозғау


Бейнежазба «Жеке адамның әлеуметтік іс-қимыл әрекеті»

Сұрақ:

  1. Жеке тұлғалардың әлеуметтік белсенділігі қандай, мінез- құлыққа қандай әсер етеді?

  2. Қандай эмоциялық ортада өтті?

Берілген сұрақтар айналасында талдау жасайды.

1-топ Ұйымдастыруға баға береді

2-топ Мәнмәтіннің мазмунынынң тереңділілігіне баға береді

3-топ Әлеуметтік белсенділік жүрдіма

4- топ

Топтар жқмысын бағалайды

Әр топтың әлеуметтік белсенділігін қадағалау

(көру, есту, талқылау дағдыларын қадағалау)

Топтардың өзара іс-қимыл атмосфера ауқымын бақылау, қажетілікке сай көмек беру

5 минут

Жалпы дайындалу

2 минут әр топқа қорғауға

(20 минут)

«Радиоэфир» әдісі

Сұрақтар

Сұрақ

1-топ: Интербелсенді сынып дегеніміз не?
2-топ: Инклюзивті оқушы деп қандай оқушыны айтамыз
3-топ: Инклюзивті сыныпқа тән белгілер
4-топ: “Мұғалім-оқушы” жүйесіндегі әлеуметтік өз ара қимыл
5-топ:
“ Мұғалім-ата-ана” жүйесіндегі әлеуметтік өз ара қимыл

Критерийлер:


1.Өзін өзі ұстау мәдениеті

2.Сұрақтың мағынасын ашу

3.Бірлескен жұмыс

Әлеуметтік белсенділікті бақылау

25 минут


Нұсқаулық: Үлестірме материалдар

46 бет “МАЗАСЫЗ АЛЬМА”


Неліктен Альма өзін осылай ұстайды?
Альма сабақ оқи алады, бірақ өз білімін көрсету қажет болған кездерде қиналады.Альманың мұғалімі оның білімін тексерген кезде оған күйгелектігін басуға бағытталған
стратегияларды пайдаланып, тексеріс қорытындыларынан теріс нəтиже күтпеуге
көмектесуге тиіс.

1 топ: “Кері дизайн” әдісі

2 топ: Рөлдік ойын

3 топ: Сұрақ қою арқылы (Диалогқа түсу)

4 топ: Эссе жазу

5 топ: “Фишбоун” әдісі


Критерийлер:

1.Тақырыптың ашылуы

2.Топтың инклюзивтілігі

3.Әдістерді тиімді пайдалану


Топтар бір-бірін осы критерийлер арқылы бағалайды


Топтар басқа топ мүшелерін өздеріне тартып алуы

25 минут

Рөлдік ойындар

Бейне мультфильм үзінділері

1- топ : Мақта қыз бен мысық халық ертегісіндегі қыз бен мысықтың іс әрекетіне ролдік үзінді көрсет
2- топ : «Жеті ешкі» ертегісіндегі лақтардың іс-әрекетіне рөлдік үзінді көрсет
3-топ: «Бауырсақ» ертегісіндегі айлакер түлкінің рөлін сомда
4 -топ: «Қызылтелпек» ертегісі қойылымынан рөлдік үзінді көрсет
5 -топ: “Шалқан” ертегісі қойылымынан рөлдік үзінді көрсет

Критерийлер:

1.Образға енуі

2. Тақырыптың ашылуы

3. Әлеуметтік өзара қарым-қатнас



Топтар жұмыстарын талдайды, кері байланыс жасайды.



10 минут

Кері –байланыс: «СМС» әдісі


Сабақтың қалай өткендігі туралы, ол қалай жемісті жұмыс істегені туралы бір-біріне қысқа хабарлама(sms) жазу ұсынылады.




Сабақ № 7

Күні: 30.11.2016

Тренер: Баймуханов А.С.


Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.

Тақырыбы:

Күн тақырыбы: Оқудағы кедергілер

1-сабақ: Оқудағы кедергілерді анықтау. Оқудағы кедергілерді, соның ішінде жас ерекшеліктері проблемаларын жеңу мақсатындағы педагогикалық тәсілдерді таңдау және нақтылау.

2-сабақ: Оқушылардың қабілеттері және оқуға жағымды көзқарастар

Мақсаты:

Мұғалімдер оқуда туындауы мүмкін барлық кедергілерге талдау жасайды

және оларды шешу жолдарын ұсынады.

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер өздерінің тәжірибесі негізінде кедергілерді азайтудың әдістерін

әзірлейді.

Түйінді идеялар:

Сынып жағдайында оқытудағы кедергілерді білу.

Оқушыларды оқытудың тиімділігін қалыптастыруға ықпал ететін

факторлар.

Оқушылардың оң көзқарасы мен оң күйі оқу үдерісінің сапасына белгілі

бір жағдайда әсер етеді.

Сабақ барысы

1-сабақ


• Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу.

• Жұп болып жұмыс істеп отырған мұғалімдерді оқушылардың жоғары

нәтижелерге қол жеткізуіне кедергі болатын факторларды анықтау

жөнінде миға шабуыл. Бұдан кейін топтар ұсынған мәліметтер негізінде

жалпы тізбені әзірлеу.

• Аталған тізбені 1-тапсырмадағы оқудағы кедергілер тізбесімен

салғастыру және барлық қатысушыларды оның нәтижесімен таныстыру.

• Түйінді идеяларды жазып алу үшін төрт адамнан тұратын топта жұмыс

істеу. Топтарды нәтижелермен таныстыру.

Ресурс:

Флипчарт. Оқушыларға оқудағы кедергілерді жеңуге қалай көмектесу

керектігі мәселелері бойынша мұғалімдерге кеңес беру стратегиясы (Білім

беру платформасын қара).

2-сабақ

• Жоғары белсенділікті талап ететін жаттығу.

• Сұрақ қоюды ынталандыру үшін таныстырылымды пайдалану.

Ресурс:

Таныстырылым: Тәжірибені өзгерту (Білім беру платформасын қара).

• Мұғалімдердің стикерлерге жазылған сұрақтары.

• Двек идеясы және сауалнама жүргізу.

Ресурс:

АҚШ-та жүргізілген профессор Двэктің зерттеуі (Білім беру платформасын

қара).

• Рефлексия «Мен үшін бүгін ... құнды болды, себебі ...»




Сабақ № 8

Күні: 08.12.2016

Тренер: Баймуханов А.С.


Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.

Тақырыбы

Күн тақырыбы: Тәжірибені түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: Қалай оқу керектігін үйрету.

1-сабақ: Қалай оқу керектігін үйренудің мәні.

2-сабақ: Мұғалімнің оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту жөніндегі әрекеттері.

Оқу мақсаты

Мұғалімдер балалар өз оқуы туралы білетін және өзінің эмоцияларын, ынтасы мен әлеуметтік қарым-қатынасын басқару үшін көбірек мүмкіндік алатын, өзін-өзі реттейтін оқушы ретінде дамуына ықпал ететін шарттар мен факторларды зерделейді.

Міндеттері

Мұғалімдер өзін-өзі реттейтін оқудың мәні мен маңызы туралы қорытынды жасайды. Оқушылардың өзін-өзі реттейтін оқуын көрсететін мінез-құлықты бақылайды және бағалайды. Сонымен қатар өзін-өзі реттейтін оқуға ықпалын тигізетін кәсіби тәжірибе түрлеріне талдау жасайды.

Кезең

Уақыт

Тренердің іс-әрекеті

Мұғалімдердің іс-әрекеті

Оқуды саралау

Бағалау

Ресурстар жабдықтар, сыныптағы жағдай


0,5-1 мин


Зейінді шоғырландыру мақсатында бірнеше суреттер көрсету.


1995-1980 жылғылар

1980-1965 жылғылар

1965-1950 жылғылардан бір адам шығарамыз.



Таза парақтар, қарындаш


2 мин

Осы көрген суреттерді ақ қағазға реттілігін сақтай отырып, түсіріңіздер

Көрген суреттерін қағаз бетіне түсіреді.


Қай жастың еске сақтау қабілеті қай деңгейде екеніне назар аудару

2 мин

Сұрақтар

  • Осы жұмыстан біз не байқадық?

Еске сақтау қабілеттің маңызын, оның жас ерекшілігіне тәуелділік деңгейін





8-10 мин

Бейнеролик «Ох и нелегко!», «1,5 жастағы баланың куртка киюі»

Мұқият көріп танысады.



Бейнеролик


    1. мин

Сұрақтар

-Олар өздігінен қалай үйренді?

-Біз қалай үйретеміз?

-Неліктен үлкен адамдар тез үйренбеді?

-Жас бала қалай тез үйренді?

-Ол үшін біз не істеуіміз керек? 

-Осыдан оқытуға байланысты қандай тұжырым айта аласыз?


Жауаптар






«Оқыту әдістемесін өзгерту керек» деген мағынаға әкелемін.





10 мин

Мына түстерді таңдаңыздар. Әр түске сәйкес тапсырмалар бойынша постер қорғаймыз

Нұсқаулық

  1. 1.Уақытты тиімді пайдалану

  2. 2.Топ мүшелерінің толық қамтылуы

Постер жасау

1-топ дәстүрлі оқыту

2-топ сындарлы оқыту

3-топ оқудағы кедергілер

4-топ оқытудағы кедергілер



Плакат, қарындаштар


20 мин

критерийі:

  1. Уақытты тиімді пайдалану.

  2. Негізгі түйінді ойды жеткізу.

  3. Ресурстардың анықтығы, дәлдігі.

Постер қорғау

1-2 адам шығып қорғайды






12-15 мин

Сыртқы кері байланыс

Свот талдау бойынша бересіздер

Нұсқаулық

  1. уақытқа шектелген

  2. нақты терминдер арқылы

тұжырымдай алуы

- мүмкіндіктері

- әлсіз жақтары

- мықты жақтары

- қауіпті тұстары


1-топқа – 2-топ

2 – 3

3 - 4

4 – 1 кері байланыс береді.

Смайликтер


8-10 мин

Сұрақтар

  • Өзін-өзі реттеу дегенді қалай түсінесіз?

  • Мінез құлықтың өзін-өзі реттеуге тигізер әсері қандай деп ойлайсыз?

  • Осы тренингтен соң сіз өз қызметіңізде өзін-өзі реттеуді оқытуға ықпал ететін қандай жағжай жасар едіңіз?

Тренингке қатысушылардың ішіндегі тәжірибелік деңгейлері әр түрлі тогп мүшелеріне қоюға тырысу керек.

  • 10 жылға дейін еңбек өтілі бар

  • 10- 20 жыл

  • 20-30 жыл





5 мин

«Екі жұлдыз, бір тілек» - пікірлеріңізді жазып «Бағдаршамдағы» критерийлердің сәйкес бөлігіне апарып іліңіз.

Мұғалімдер смайликтерге екі жұлдыз, бір тілек жазып «Бағдаршамға іледі»


«Бағдаршам»

«қызыл» - толық түсінбедім, әлі де көмек керек

«сары»- түсіндім, бірақ практикада қолдануға көмек керек

«жасыл» – жақсы түсіндім, практикада қолданам.

Смайликтер

































Сабақ № 9

Күні: 15.12.2016

Тренер: Баймуханов А.С.


Өткізілетін орны: А.С.Пушкин атындағы МДШО бар ОМ

каб. № 12

Уақыты: 3 сағат

1-сабақ- 1сағ. 30 мин.

2-сабақ- 1сағ. 30 мин.

Тақырыбы:

Күн тақырыбы: Тәжірибені түрлендіру. Қуатты педагогикалық құралдар: Қалай оқу керектігін үйрету.

1 – 2 - сабақтар: Бүкіл зейінді және педагогикалық амал – тәсілдерді оқушыларға бағыттау және оларға қалай оқу керектігін үйренуде көмек көрсету. Қалай оқу керектігін үйренуге қатысты оқыту әдістері мен тәсілдеріне басты назар аудару.

Мақсаты:

Мұғалімдер балалар өз оқуы туралы білетін және өзінің эмоцияларын,

ынтасы мен әлеуметтік қарым-қатынасын басқару үшін көбірек мүмкіндік

алатын, өзін-өзі реттейтін оқушы ретінде дамудың әдістемесін талдайды.

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер өзін-өзі реттейтін оқудың дағдыларын дамыту бойынша

ұсыныс әзірлейді.

Түйінді идеялар:

Тіпті кішкентай балалардың өздері, тиісті жағдай жасалса, өздерінің оқуы

үшін үлкен жауапкершілік алуға қабілетті.

Балалар ерте жастан бастап оқу үдерісін түйсіне бастайды, оқыту

тапсырмаларына өз тәсілдерін ұйымдастыра біледі, сондай-ақ өздерін

жақсы оқушы ретінде ұсына алады.

Өзін-өзі реттеу мен метатанымдық қабілеттерді дамыту баланың алғыр

оқушы болу ықтималдығының негізгі көрсеткіші болып табылатынын

көрсетті.

Мұғалімдер жоғары сапалы педагогикалық тәжірибенің көмегімен осы

салаға барынша мол үлес қоса алады.

Сабақ барысы

1-2-сабақтар


• Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу.

• Өз бетімен оқу/өзін-өзі реттеудің 4 аспектісін көрсететін

бейнежазбаларды қарау:

9 9 Пиджак кию;

9 9 Балмұздақ жасау;

9 9 Планшет;

9 9 Кеңседе.

Ресурстар:

Өзін-өзі реттеудің дәлелдері (Білім беру платформасын қара).

Өзін-өзі реттеудің тұжырымдамалық картасы (Білім беру платформасын

қара).

«Тұжырымдамалық карта үлгілері» таныстырылымы (Білім беру

платформасын қара).

«Кембридждегі «Өз бетінше оқу» (CINDLE) жобасы» таныстырылымы

(білім беру платформасын қара).

Қосымша оқу: «Ерте жастағы балаларда өз бетінше оқуды және өзін-өзі

реттеуді дамыту (Білім беру платформасын қара).














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Критериальный оценивание на уроках информатики

Автор: Баймуханова Айнур Салибаевна

Дата: 10.01.2017

Номер свидетельства: 377670
