kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка урока по химии

Нажмите, чтобы узнать подробности

 тема урока  по химии "Массовая доля вещества " 

решение задачи и применение формулы 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по химии»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2.3 Зат массасының сақталу заңы

Күні:

Сыныбы: 9

Қатысқандар:

Мектеп: КММ «Жамбыл орта мектебі»


Мұғалімнің аты – жөні: Рахимжанова Гульнар Жакеновна

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы зат шығымын есептеу.

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсататры

Оқу бағдарламасына (сілтеме)

9.2.3.3 Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Реакция өнімінің шығымын есептеу алгоритімін біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

Есептерді шығару барысында химиялық реакция теңдеулерін сипаттайды;

Кейбір оқушылар:

Сандық есептерді шығару барысында қолданатын формулаларды жіктейді.


Бағалау критерийлері:

  1. Теорияық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу алгоритімін пайдаланады;

  2. Сандық есептерді шығаруда қажет формулаларды қолданады;

  3. Химиялық реакция теңдеулерін есептейді.

Ойлау дағдылары

Қолдану

Тілдік мақсаттар:

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Реакция өніміндегі шығымның массалық үлесі; зат шығымы.

Құндылықтарға баулу:

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.

Пән аралық байланыс

Математика

5.5.1.1 натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару

6.5.1.4 рационал сандарды қолданып, мәтінді есептерді шығару

Алдыңғы білім

8.2.3.3 реакцияға қатысатын және түзілетін формуласын жаза отырып, химиялық реакция теңдеулерін құру;

8.2.3.4 заттар массасының сақталу заңын білу.



Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңі

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут


Оқушылармен амандасу және түгендеу.

Оқушыларды интернет ресурсы көмегімен 3 топқа бөлемін.




https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/

Сабақтың ортасы


5 минут

















1 минут







6 минут















































15 минут







































6 минут





















2 минут









1 – тапсырма. «Сұрақты қағып ал» әдісі

Мұғалім өткен тақырыпты қайталау үшін, бұршақ салынған қапшықты сұрақ қою арқылы оқушыға лақтырады.

  1. Күкірт қышқылының физикалық қасиеттерін ата?

  2. Күкірт қышқылының қолданылуы?

  3. Күкірт қышқылы белсенді металлдармен әрекеттескенде не түзіледі?

  4. Негіздік және екідайлы оксидтермен әрекеттескенде?

  5. Сілтімен және негізбен әрекеттескенде?

  6. Олеумнің түзілуі қалай іске асады?


Дескриптор:

  • Күкірт қышқылының физикалық қасиеттерін, химиялық қасиеттерін, қолданылуын атайды.


Миға шабуыл

Тақырыптың мәнін ашу үшін сұрақ қою:

Шынайы химиялық реакцияларда өнімнің массасы есептелген массадан төмен болады. Неге?


«Лекция» әдісі

Реакция теңдеуі бойынша теория жүзінде алынуға тиісті өнім массасының іс жүзінде шығатын өнімнің массасына қатысын өнімнің массалық үлесі деп аталады. Ŋ – әрпімен белгіленеді.

немесе


Мысал: Массасы 1 г сутек газын хлормен синтездеу арқылы 32 г хлорсутек газы алынды. Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің массалық үлесін (%) анықтаңыз.

  1. Алдымен реакция теңдеуін жазып теңестіру қажет;

  2. Теңдеу бойынша берілген және есептеп табуға қажетті заттардың зат мөлшерін, салыстырмалы молярлық массасын, молярлы массасын, массасын, көлемін табу қажет.

  3. Теңдеу бойынша реакция өнімінің m, V есептеп алу қажет.

Х г теориялық

1 г 32 г іс жүзінде


V 1 моль 2 моль

М 2 г/моль 36,5 г/моль

m 2 г 73 г

  • Пропорция құру.

=


х = 36,5 г НСl – дың теориялық шығымы.

  • Заттың практиалық шығымын табу.



Жауабы: өнімнің практикалық шығымы (HCl) 87,67% немесе 0,8767 массалық үлеске сәйкес.


2 – тапсырма. «Эстафета» әдісі

Белгі бойынша оқушылар есептерді, эстафета түрінде тақтаға шығып орындауы қажет.

  1. 32,4г. мырыш оксидінең алюминийтермия әдісі арқылы, 24г. таза мырыш алынды. Өнімнің шығымын табыңдар. Жауабы: 92% Zn

  2. Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы шығымы 92% болса, онда 23,4г. алюминий гидроксидінең алынған металл оксидінің массасың табыңдар. (14г.)

  3. Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы шығымы 80% болса, онда темір (ІІІ) оксидіне, көміртек (ІІ) оксидімен әсер етсек, нәтижесінде 11,2г. темір алынды. Реакцияға жұмсалған темір (ІІІ) оксидінің массасын табыңдар. (20г.)

  4. Массасы 120 г темір (ІІІ) оксидін көміртекпен тотықсыздандырғанда массасы 67,2 г темір түзілді.Темірдің теориялықпен салыстырғандағы шығымы (%) (80%)

  5. Теория мүмкіндігімен салыстырғандағы шығымы 25,12% болса, массасы 3,8г. аммиак алу үшін азот пен сутектің қанша көлемі (қ.ж.) әрекеттесетінін есептендер. (10л.)



Дескриптор:

  • Есептің шартын өрнектейді;

  • Реакция тендеулерін жазып теңестіреді;

  • Теңдеу бойынша берілген және есептеп табуға қажетті формулаларды қолданады;

  • Теориялық шығымның мәнін табады.


3 – тапсырма. «Айналмалы бекеттер» әдісі

Әр топ оқушыларына есеп беріледі. Уақыт аяқталғанда топ басқа бекетке ауысып, алдыңғы топтың жұмысын жалғастырады. Ауысу әр 2 минут сайын болып тұрады.


Есеп: Массасы 1г. сутек газын хлормен синтездеу арқылы 32г. хлорсутек газы

алынды. Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің массалық

үлесін анықтандар.


Дескриптор:

  • Реакция теңдеуін жазып, теңестіреді;

  • Есептің шартында берілген сан мәтіндерін жазады;

  • Пропорция құрып, оны шешеді;

  • Формула бойынша заттың практикалық шығымын есептейді.


Кері байланыс: «Бестік» әдісі

Оқушылар қағаз бетіне өз саусақтарын айналдыра салады. Әр саусақтың өзіндік позициясы бар.

Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты

Сұқ саусақ – маған қиын болды

Ортаншы саусақ – маған жеткілікті болмады

Төртінші саусақ – менің көңіл күйім

Бесінші саусақ – менің ұсынысым


















































































































Сабақтың соңы


2 минут

Үй жұмысы: §, 3 – 5 есептерді шығару


Рефлексия

«Мұғалімге хат жазу» әдісі

Оқушы тақырыптың негізгі түйінін немесе мазалайтын және білгісі келетін сұрақтарын, хат арқылы жазады.


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы оқушылардың «Күкірт және оның тұздары» тақырыбы бойынша білімі тексеріледі.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы ашылады. «Эстафета» әдісі арқылы оқушылардың тақырып бойынша білім деңгейі анықталады.

Барлық оқушылар:

Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу алгоритімін біледі;

Көпшілігі: Реакция шығымын есептеуде теңдеуді құрастыра отырып, теңестіреді;

Кейбір оқушылар:

Сандық есептерді шығаруда қажет формулаларды жіктейді.

«Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеудің алгоритімін, формулалар көмегімен есептің мәнін қандай деңгейде түсінгенін анықтаймын.

АКТ-мен жұмыс кезінде қауіпсіздік техника ережелерін сақтау және топпен жұмыс кезінде топтық ержені сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Разработка урока по химии

Автор: Рахимжанова Гульнара Жакеновна

Дата: 21.09.2019

Номер свидетельства: 520408
