Кожакулова.Б.Ш | химия | 8 а сынып | Химиялық элементтердің жіктелуі |
Сілтеме | Оқулық 8 сынып. Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина «Мектеп» баспасы. |
Мақсаты | Химиялық элементтердің жіктеп , анықтап, дәлелдеу, жалпылау, алған білімдерін өз бетінше пайдалана білуге дағдыландыру, пәнге деген ынтасын арттыру, өз бетімен және де топпен жұмыс жасауға үйрету . |
Оқыту нәтижелері | Химиялық элементтердің жіктеп, сипаттай алады. |
Негізгі идеялар | -жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы жаңаша ойлау дағдысын қалыптастыруға ықпал жасау -топпен жұмыс арқылы бірлесе оқуға,сұраққа жауап алып,салыстырып,ойын еркін жеткізуге бағыт беру |
Тапсырма | Топпен жұмыс (Джиксо әдісі) Өз бетімен жұмыс Жұптық жұмыс |
7 модульді қолдану | 1.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету 2.Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту 3.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 4. Көшбасшылық 5.АКТ- ны пайдалану |
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру Үй тапсырмасын тексеру Жаңа сабақты ашу Шығармашылық бөлім.
| 3 мин. | Салемдесу, туған күндері арқылы топқа бөлу. | Оқушылар салемдесіп, бір-біріне жақсы тілектерін а айтып, топқа бөлінеді. |
5 мин 5 мин 10 мин | “Кім көп біледі?” 1.Химияда басты ұғым? 2.Химиялық элемент деген не , не білеміз? 3.Зат дегеніміз? 4.Жай және күрделі зат дегеніміз? Интеллектуалды ойын "Сіздер білесіздер ме?" 1.1860 жылдары 60-тай элемент белгілі болған, қазір олардың саны қанша? (110.) 2.Адам ағзасында 70 түрлі элемент түрі кездеседі екен, соның ағзадағы басым бөлігін қандай элементтер алады (оттегі,көміртегі,азот, кальций) 3.Қыздыру лампочкасын дайындау үшін 7 әр түрлі металл керек .Олар қандай металдар? (Fe, W, Ni, Pb, Sn, Sb, Zn )атаңдар? 4.Қай элементті тірі табиғаттың, қай элементті өлі табиғаттың патшасы дейді? ( көміртек,кремний) 5.Жеті планетаның санына байланысты әлемде жеті металл пайда болған.Олар қандай элементтер ?(Аu, Ag, Cu, Pt, Sn, Hg, Fe) 6. Бірінші дүниежүзілік соғыс кезінде адамдар сарғыш -жасыл түсті газды қолдану көп адамның өліміне әкеліп соқты. Македонскийдің әскерлерінің ыдысының құрамында ішек ауруларын болдырмайтын элемент болып,аман қалған. Бұның сыры қандай элементтерде? (хлор, күміс) 7.Келешекте автомобильдерді сутек отыны көмегімен жүргізуді дамыту көзделуде. Бұл қандай газ? (сутегі) Джиксо - 1 1-топ. "Химиялық элементтер тарихы" тақырыбын қорғайды 2-топ."Химиялық элементтердің табиғатта таралуы және биологиялық маңызы" 3-топ. «Элементтердің табиғи ұяластарын сипатта» | Сұрақтарға жауап беру,өз ойларын ортаға салу. Әр топ берілген тапсырманы топ ішінде талқылап, басқа топтарға түсіндіреді. |
Тапсырмалар Рефлексия Бағалау | 6 мин. 5 мин. 3 мин 3 мин | 1.Есептер шығару 1-топ.Мына реакция теңдеуін аяқта .ВеО + НСІ = Ве (ОН) 2 + НСІ = 2-топ 0,1 моль күкірт қышқылының массасы қандай? 3-топ 0,2 моль натрийдің массасы қандай? 2. Тест жұмысы 1. Металдың таңбасын көрсетіңіз: а) O ә) Si б) Na в) Cl 2. Сутектің атомдық массасы: а) 1 ә) 2 б) 3 в) 4 3. Бейметалды көрсетіңіз: а) Li ә) Mg б) Zn в) H 4. Сілтілік металдардың валенттілігі: а) 1 ә) 2 б) 3 в) 4 5. Неон қай табиғи ұялас топқа жатады? а) сілтілік жер металдарына ә) галогендерге б) салғырт газдарға в) сілтілік металдарға 6. Қышқылмен де сілтімен де әрекеттесетін элемент: а) Al ә) Mg б) C в) Cu 7. Be (ОН) 2+2KOH реакциясында қандай заттар түзіледі? а) ZnO2+2H2О ә) ВеO2+2H2 б) Na2ZnO2+2H2О в) К2ВеO2+2H2О 1. Сабақта мен .......жұмыс жасадым белсенді / баяу 2. Мен бүгінгі сабақтағы жұмысыма... көңілім толады / көңілім толмайды 3. Бүгінгі сабақ мен үшін ...... болды өте қысқа / өте ұзақ 4. Сабақ бойы мен..... шаршаған жоқпын / шаршадым 5. Менің көңіл күйім.... жақсы / нашар 6. Жаңа сабақ....... түсінікті / түсіне алмадым қызықты / қызық емес 1.Формативті бағалау 2.Жиынтық бағалау | Топтасып , жұптасып жұмыс жасау Оқушылар мына анкетаны толтырады. Жауапты сөздің астын сызу арқылы көрсетеді |
Үйге тапсырма | 1 мин. | § 50 – 51 Химиялық элементтердің жіктелуі | |
Құрал-жабдықтыр | презентация,постер,маркер,стикер,интерактивті тақта |
Кейінгі оқу | оқу,таныстырылым дайындау |