Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 9.1В Бейорганикалық заттарға сапалық талдау. | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: Катиондарға сапалық реакциялар. Лабораториялық тәжірибе №3 «Li+,Na+,K+,Ca2+,Sr2+,Ba2+,Cu2+ катиондарын жалын түсінің боялуы бойынша анықтау» |
Оқу мақсаты | 9.4.1.8 Li+,Na+,K+,Ca2+,Sr2+,Ba2+,Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу және сипаттау |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар білу керек: Көптеген оқушылар білу керек: Кейбір оқушылар білу керек: |
Жетістік критерийі | Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: |
Тілдік мақсаттар | Өтілген тақырыптар бойынша материалды түсіне отырып,жалын түсіп сипаттап,түсіне қарап анықтай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология катиондар, иондар, сапалық реакциялар, түстерінің өзгеруі. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл не/ Иондар деген не? Катион/ Бұл... Бұл ...болуы керек, (себебі)... Катионға сапалық реакция /не нәрсе? Ион алмасу реакциясын жазамыз/молекулалық/толық,қысқа иондық теңдеудің ерекшеліктері ..., себебі… |
Құндылықтар | Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс –өмірбойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық |
Пәнаралық байланыс | Физика,биология. (бейне жазба,суреттер,тұжырымдамалық карта) |
Алдыңғы білім | Орта тұздар гидролизі кезінде металл катионының түзілетінін біле отырып, катионды анықтай алады. Ионның химиялық қасиеттерін пайдалана алады.(9.1.А.) |
Сабақ барысы |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) | Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
(2 мин) | Мұғалім оқушыларды екі топқа бөледі. (Металдардың белсенділігі бойынша) Оқушылар топқа қалай бөлінгендері жайлы айтады.Формальді емес бағалау | Қосымша 1. |
(5 мин) | Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері | Ресурстар |
Мұғалім оқушыларға сұрақтар қою арқылы тұздар гидролизі бойынша алған білімдерін жадыларында жаңғыртуға байланысты қайталау сұрақтарына жауап береді. «Доп лақтыру әдісі» Ион дегеніміз не? Катион дегеніміз не? Анион дегеніміз не? Гидролиз дегеніміз не? Қандай тұздар гидролизге ұшырайды? NaCl, K3PO4, AlCl3, KNO3 осы тұздардың ортасы қандай? Na2CO3 және ZnCl2 гидролизі неше сатыда жүреді? | Қосымша 1 Қосымша 2 |
Сабақтың ортасы 4 мин 5 мин 3 мин 25 мин | Тапсырма 1. Тұнбаның түсіне сәйкес теңдеулерді сәйкестендіріңіздер (І топ) 1 a) Аg NО3 + СаI2 = Са(NО3)2 + 2 АgI ↓ 2 b)CuCl2 + 2KOH → Cu(OH)2↓ + 2KCl 3 c)Fe2(SO4)3+6KOH→2Fe(OH)3↓+3K2SO4 ІІ топ 1 a) Pb(NO3)2 +Na2S → PbS↓ +2NaNO3 2 b)FeSO4+2KOH→Fe(OH)2↓+3K2SO4 3 c) Na2SO4 + BaCl2 = BaSO4 ↓ + 2NaCl «Ион алмасу реакциялары» тақырыбында сапалық реакцияларды өткендіктен, түстерін біледі, маңызын түсінеді. Олардың аналитикалық химиядағы маңызын айта біледі.
2 тапсырма Катионға сәйкес жалынның түсін анықтап, сәйкестендіріңіздер Li+ Сары Na+ алқызыл К+ жасыл – сары Ca2+ Жасыл Sr2+ алқызыл Ba2+ Күлгін Cu2+ Қызыл – кірпіш Топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді, бағалайды. 3 тапсырма Жалынның түсіне сәйкес катиондарды анықтау (эксперимент жасайды) топқа беріледі. Алты пробиркада мынадай заттар берілген: LiCl, NaCl, KCl, CaCl2, BaCl2, CuCl2 осы заттардағы катиондарды анықтаңыз Топта талдап, жалынның түсіне қарап, анықтайды. Оқушылар ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыта отырып, тапсырмаларды орындайды.
Нәтиже Катиондарды жалынының түсіне сәйкес, анықтай алады. Өздері тәжірибе жасай алады Динамикалық үзіліс.(гимнастика) | Қосымша 2. Нұсқасы Сыныпта психологиялық ахуалды орнықтыру. Ынтымақтастық атмосфераны құру Қосымша 3 |
Бағалау критерийі | Дескрипторлар | Балл |
Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізеді және сипаттайды | Жалынның түсі арқылы катиондарды ажыратады Реакцияны жүргізеді, жалынның түсін сипаттайды Теориялық білімге сүйеніп, катиондарды анықтайды. | 1 1 1 |
Сабақтың соңы Рефлексия (2 мин) |
| |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Тәжірибелік сабақтың көпшілігі үшін жеке жұмыс орындау кезінде жүргізіледі. Қабілеті төмен оқушыларға теорияға сүйене отырып, өз бетінше жұмыс жасауға,қосымша кестелер ұсыну арқылы қолдау көрсету, ал барынша үлгеретіндерге күрделігі орташа және жоғары есептерді беру арқылы олардың білімдерін кеңейту. | Бұл сабақта бағалау сапалық реакциялар бойынша қажетті түсініктерді еске түсіру үшін сұрақтар қою кезінде (ақ тақта), топқа бөлу, топтық және жекелеме жұмысты орындау барысында жүргізіледі | Динамикалықүзіліс: (гимнастика) шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға орындату |
Сабақбойынша рефлексия | Бұл бөлімді сабақ туралы өзпікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақбағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? | |
Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? | |
Жеткізбесе, неліктен? | |
Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? | |
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? | |
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпыбаға |
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |