химия
9 «а» сынып
§35-36 Алюминий және оның қосылыстары. Алюминийдің маңызды табиғи қосылыстары
№ 3 Көрсетілім(3.2)
№ 5 Зертханалық тәжірибе
Сілтеме
Оқу бағдарламасы, М.Б.Усманова, Қ.Н.Сақариянова «Атамұра» баспасы -2013
Мақсаты
Алюминий және оның қосылыстарын анықтап, дәлелдеу.
Металдардың қасиеттерін басшылыққа ала отырып, алюминийдің периодтық жүйедегі орны мен атом құрылысын анықтау, физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру, қосылыстарын сипаттау, жалпылау, алған білімдерін өз бетінше пайдалана білуге дағдыландыру.
Оқыту нәтижелері
Алюминий және оның қосылыстары жөнінде толықтай мағлұмат алады.
Негізгі идеялар
-жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы жаңаша ойлау дағдысын қалыптастыруға ықпал жасау,
-топпен жұмыс арқылы бірлесе оқуға, сұраққа жауап алып, салыстырып, ойын еркін жеткізуге бағыт беру.
Тапсырма
Топпен жұмыс
Өз бетімен жұмыс
Шығармашылық жұмыс
7 модульді қолдану
1.Сыни тұрғыдан ойлау
2.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
3.Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер
4. Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту
5.АКТ-ны пайдалану.
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
2 мин
Салемдесу, оқушыларды алюминийдің қосылыстары арқылы топқа бөлу.
Оқушылар салемдесіп, бір - біріне жақсы тілектерін айтып, бөлінген топтарына отырады
Үй тапсырмасын тексеру
5 мин
«Кім жылдам?»
1.Кальцийдің периодтық жүйедегі орнына
сипаттама бер.
2.Кальцийдің физикалық, химиялық қасиетін сипатта.
3.Кальцийдің қандай қосылыстарын
білесіңдер?
4.Судың кермектігі деген не?Ол қалай жіктеледі?
5.Уақытша кермектілікті сипатта.
6.Тұрақты кермектілікті сипатта.
Әрбір топ оқушылары сұраққа жауап береді.
Жаңа сабақты ашу
Жаңа сабақ
Тапсырмалар
2 мин
13 мин
14 мин
«Жұмбақ шешу»
Бір күні Рим императорына белгісіз біреу келіп күміс сияқты жылтыр, өте жеңіл ыдысты сыйға тартады. Император жаңағы ыдысты мастерге құрамы неден жасалғанын тексеруге жібереді. Оның құрамы «кәдімгі саздан» алынған металл деп мастер өз шешімін айтқаннан кейін, патша өзінің алтын күмістерінін құны төмендеп кетуі мүмкін деп мастердің басын алдырып оның шеберханасын өртеп жібереді. Сөз қандай металл туралы болып жатыр (Ае)
ДЖИГСО – 1
1-топ
Алюминийдің қасиеттерін сипатта.
«Бейне көрсетілім»
(Алюминийдің күкіртпен,сумен, тұз қышқылымен әрекеттесуі, реакция теңдеуін жазады.)
2-топ
Табиғатта таралуы мен қолданылуын анықта.
3-топ
Алюминийдің қосылыстарын дәлелде.
№ 5 Зертханалық тәжірибе
Алюминийдің екідайлылығын дәлелдеу.
«Миға шабуыл»
1-топ
Массасы 5,4 г алюминийді еріту үшін қанша 10%-дық тұз қышқылының ерітіндісі қажет?
2-топ
Массасы 1т темір алу үшін қанша алюминий керек және осы кезде қанша жылу бөлінеді?
3-топ
Мына айналуларды жүзеге асырыңдар:
АІ = АІ2 О3 = АІ2 (SО4)3 = АІ (ОH)3 = Na АІО2
Жұмбақты шешеді
Әр топ берілген тапсырманы жан -жақты талқылап, дәлелдейді.
Зертханалық жұмысты орындап, нәтижесін жазады.
Топта жұптасып орындайды
Бекіту
4 мин
Инсерт
Білемін
Білдім
Білгім келеді
Жеке жұмыс
Бағалау
1.Формативтік бағалау
2.Критерий бойынша бағалау
Кері байланыс
2 мин
2 мин
Критерий бойынша бағалау
1. «Кім жылдам?» 1-3 ұпай
2.Жаңа сабақ
1.Өз ойымды толық жеткізе білдім:1-2 ұпай
2.Химиялық тілді дұрыс қолдандым:1- 2 ұпай
3.Реакция теңдеулерін жаза алдым:1-2 ұпай
3.Алған білімімді практикада қолдана алдым:1-3 ұпай
4. «Миға шабуыл» 1-3 ұпай
3 - 7 ұпай «3»
8 - 12 ұпай «4»
13 - 15 ұпай «5»
Бүгін сабақта
Өзіме қойған бағам
Қиындықтар кездесті
Ескерту
Топ басшысы бағалайды.
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стекирге жазу
Үйге тапсырма
1 мин
35-36 Алюминий және оның қосылыстары. Алюминийдің маңызды табиғи қосылыстары