Урок засвоєння нових знань Дослідити фізичні та хімічні властивості солей.З,ясувати умови проходження реакцій, продофжувати формувати вміння складати хімічні реакції
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Хімія урок з теми Солі»
Урок з теми «Солі»
Тема. Фізичні та хімічні властивості середніх солей (взаємодія з металами, кислотами, лугами, іншими солями)
Мета: дослідити фізичні та хімічні властивості середніх солей; з’ясувати умови проходження реакцій за участю середніх солей; продовжити формувати вміння складати різноманітні рівняння реакцій; на основі аналізу причинно-наслідкових зв’язків сприяти формуванню в учнів елементів наукового світогляду; розвивати вміння спостерігати, міркувати, робити висновки; виховувати соціальні компетенції, продовжувати формувати ключові та предметні компетентності.
Наскрізні змістові лінії:
здоров’я і безпека (заходи безпеки під час роботи з кислотами і лугами);
екологічна безпека і сталий розвиток (безпечне поводження з речовинами).
Компетентності:Спілкуваннядержавною мовою - використовувати в мовленні хімічні терміни, поняття, символи, сучасну українську наукову термінологію і номенклатуру; формулювати відповідь на поставлене запитання; основні компетентності у природничих науках і технологіях – пояснювати фізичні та хімічні властивості солей, вміти складати відповідні рівняння реакцій; уміння вчитися впродовж життя - спостерігати, аналізувати, робити висновки; інформаційно-цифрова - вміння осмислювати й використовувати інформацію з різних джерел (мовлення вчителя, однокласників, робота з мультимедійними засобами навчання, таблицями, результати експериментальних досліджень); комунікативна – вміння вільно висловлюватися, оптимально використовувати власні знання та навчальну інформацію уроку для результативної комунікації; дотримання учнями норм наукового мовлення та вимог хімічної номенклатури: соціальна та громадянська – вміння продуктивно співпрацювати з однокласниками, вчителем, приймати рішення, добирати раціональні шляхи розв’язання навчальних проблем; здійснювати самооцінку та взаємооцінку.
Тип: урок засвоєння нових знань.
Форми роботи: бесіда, лабораторні досліди, проблемно-пошукові завдання, демонстраційні досліди, само- та взаємоконтроль.
Обладнання та матеріали: підручник, Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, зразки кристалічних солей, розчини речовин CuSO4, FeSO4 , NaOH, КОН, Na2CO3, BaCl2, HCl, залізні цвяхи, мідна стружка,мультимедійні засоби навчання: презентація «Властивості солей», відео «Взаємодія солей з металами», «Взаємодія солей з кислотами», «Фізкультхвилинка», телефон з додатком зчитування QR-коду.
Хід уроку
І. Організація класу
Учні об’єднуються в малі групи гетерогенного складу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Виконайте завдання:
Завдання 1. Установіть відповідність
1) основи а) К2SіО3; б) Сr(ОH)2; в)H2SO4;
2) кислоти г) Са(ОH)2; д) NaNO3; ж)H2SO3;
3) солі
Завдання 2. Зазначте назви вибраних солей
Пригадаймо визначення: солі – складні речовини…(учні закінчують твердження)
Вправа «Мікрофон»: користуючись таблицею розчинності, вкажіть формули та назви розчинних солей (нерозчинних солей).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу з елементами дослідження
Фізичні властивості солей
Презентація «Властивості солей»
Демонстрація 16. Зразки солей
Учні знайомляться зі зразками деяких солей, роблять висновок про їх агрегатний стан, колір, наявність запаху, розчинність у воді; наводять приклади солей, які використовуються в побуті (кухонна сіль, сода, мідний купорос та ін.), переглядають матеріали вчительської презентації «Властивості солей», розповідають про безпечність чи небезпечність солей для нашого організму, роблять узагальнюючі висновки.
Хімічні властивості солей
Вивчення розпочинається із повторення правил техніки безпеки під час роботи з хімічними реактивами та створення проблемної ситуації:
на столах однієї частини учнів – розчин купрум(ІІ) сульфату CuSO4, залізний цвях, другої частини учнів – розчин ферум(ІІ) сульфату FeSO4 , мідна стружка.
Л абораторний дослід 8. Взаємодія металів із солями у водному розчині.
Відео «Взаємодія солей з металами»
Учні досліджують взаємодію між речовинами а) розчином купрум(ІІ) сульфату та залізом; б) розчином ферум(ІІ) сульфату та міддю.
Що спостерігали? Чому в першому випадку реакція проходить, а в другому – ні? Відповідь на ці запитання можна отримати, опрацювавши відповідний теоретичний матеріал (робота з підручником)
Зробіть висновок:
З якими металами можуть реагувати розчини солей?
Які метали не можна використовувати для таких взаємодій? Чому?
В якому стані – твердому чи розчиненому у воді – слід брати солі для реакцій з металами?
До якого типу відносяться дані реакції? (заміщення)
Учні записують рівняння проведених реакцій та сформульовані висновки.
Лабораторний дослід 9. Взаємодія солей з лугами у водному розчині
Презентація «Властивості солей»
Учні груп № 1- 4 досліджують взаємодію між розчинами купрум(ІІ) сульфату та натрій гідроксиду, учні груп № 5 – 8 - між розчинами ферум(ІІ) сульфату та калій гідроксиду.
Демонстрація 17. Взаємодія свіжодобутого купрум(ІІ) гідроксиду з розчином натрій сульфату.
Що спостерігається при змішуванні цих речовин? Що це засвідчує? (реакція не проходить)
Зробіть висновок:
З якими основами можуть реагувати розчини солей?
Що слід пам’ятати, підбираючи реагенти? (робота з підручником)
В якому стані – твердому чи розчиненому у воді – слід брати солі для реакцій з лугами?
До якого типу відносяться дані реакції? (обміну)
Яких правил техніки безпеки слід було дотримуватись?
Учні записують рівняння проведених реакцій та сформульовані висновки.
Фізкультхвилинка
Демонстрація 17. Взаємодія солей з розчинами кислот
Відео «Взаємодія солей з кислотами»
Учитель демонструє взаємодію між:
А) кристалічним натрій карбонатом та розчином кислоти;
Б) розчином натрій карбонату та розчином кислоти.
Що спостерігається у пробірках? Що це засвідчує?
Зробіть висновок:
1) В якому стані – твердому чи розчиненому у воді – слід брати солі для реакцій з кислотами?
2) Що слід пам’ятати, підбираючи реагенти? (робота з підручником)
3) До якого типу відносяться дані реакції?
Учні записують рівняння проведених реакцій та сформульовані висновки, переглядають матеріали презентації «Властивості солей» :
Лабораторний дослід 10. Реакція обміну між солями у водному розчині
Учні груп № 1- 4 досліджують взаємодію між розчинами купрум(ІІ) сульфату CuSO4 та барій хлориду BaCl2, учні груп № 5 – 8 – між кристалічними речовинами CuSO4 та BaCl2 .
Учитель демонструє реакцію між розчинами натрій хлориду та калій сульфату. Чи відбувається вона? Що спостерігається у пробірках? Що це засвідчує?
Зробіть висновок:
В якому стані – твердому чи розчиненому у воді – слід брати солі для реакцій з іншими солями?
Що слід пам’ятати, підбираючи реагенти? (робота з підручником)
До якого типу відносяться дані реакції?
Учні записують рівняння проведених реакцій та сформульовані висновки, переглядають матеріали презентації «Властивості солей», знайомляться із розкладом деяких солей при нагріванні:
Загальний висновок до уроку:
Солі мають подібний склад і будову, а, отже, і подібні хімічні властивості: за певних умов вони можуть взаємодіяти з металами, лугами, кислотами і між собою. Реакції обміну за участю солей відбуваються за таких умов:
продукт реакції випадає в осад;
продукт реакції виділяється у вигляді газу.
Під час роботи з розчинами солей, кислот, лугів слід бути обережним та уважним!
IV. Рефлексія, підсумки до уроку
V. Домашнє завдання
Опрацювати § 33, відповісти на питання 1 – 10 (с.184), виконати завдання 14, 15, 18 (с.185 - 186).
Творче завдання.Підготувати повідомлення про використання солей.