kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Атомды? тор

Нажмите, чтобы узнать подробности

Заттарды? ??рамына атомдар мен молекулалар кіреді. Оларды? ?асиеттері ?здері ??райтын атомдар мен молекулаларды? ?асиеттеріне т?уелді болатыны с?зсіз. Жалпы атомдар мен молекулалар туралы к?з?арас б?кіл жаратылыстану ?ылымдарына орта?. Атомдар мен молекулалар туралы ма?л?маттарды? жиынты?ын атом-молекулалы? ілім деп ата?ан,б?л ілімні? негізгі ?а?идаларын еске салайы?.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Атомды? тор»

химия пәнінің мұғалімі Туылған жылы:  Туылған жері: Мамандығы: химия пәнінің мұғалімі  Бітірген оқу орны:  Қай жылдан бері ұстаз: Еңбек өтілі: Санаты:

химия пәнінің мұғалімі

Туылған жылы: Туылған жері:

Мамандығы: химия пәнінің мұғалімі Бітірген оқу орны: Қай жылдан бері ұстаз:

Еңбек өтілі:

Санаты:

Сабақтың тақырыбы: «Атомның электрондық құрылысы.» 8-сынып

Сабақтың тақырыбы:

«Атомның электрондық құрылысы.»

8-сынып

Сабақтың мақсаты: Білімділік мақсаты : Атомның электрондық құрылысы туралы толық мағлұмат беру.Электрондардың энергетикалық деңгейлерге таралып орналасуын көрсету. Тәрбиелік мақсаты: Дәстүрлі емес оқыту әдісін қолдана отырып,оқушылардың химияға танымдық қызығушылығын арттыру.   Дамытушылық мақсаты: Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы арқылы оқушыларды өзіндік жұмысқа дағдыландыру және сараптау,салыстыру қабілеттерін дамыту.Өзін-өзі бақылау мен талдауды іске асыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты : Атомның электрондық құрылысы туралы толық мағлұмат беру.Электрондардың энергетикалық деңгейлерге таралып орналасуын көрсету.

Тәрбиелік мақсаты: Дәстүрлі емес оқыту әдісін қолдана отырып,оқушылардың химияға танымдық қызығушылығын арттыру.

Дамытушылық мақсаты: Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы арқылы оқушыларды өзіндік жұмысқа дағдыландыру және сараптау,салыстыру қабілеттерін дамыту.Өзін-өзі бақылау мен талдауды іске асыру.

Сабақтың түрі:  Аралас сабақ . Сабақтың өту әдісі:  Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы.

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ .

Сабақтың өту әдісі:

Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы.

Жоспары: І-кезең: “Қызығушылықты ояту.” ( Тақырыпқа танымдық қызығушылықты, оқушының белсенділігін ояту. ) . ”Кім білімпаз?” ІІ-кезең: “Мағынаны ашу.” ( Жаңа ақпаратпен танысу. ) 1.Атомның электрондық құрылысы. 2.Кім алғыр?  ІІІ-кезең: «Ой толғау.» ( сабақты бекіту және қорытындылау.) 1. ’’ Көңілді шарлар ’’ ойыны. 2.Сабақты бекіту.

Жоспары:

І-кезең: “Қызығушылықты ояту.” ( Тақырыпқа танымдық қызығушылықты, оқушының белсенділігін ояту. ) . ”Кім білімпаз?” ІІ-кезең: “Мағынаны ашу.” ( Жаңа ақпаратпен танысу. ) 1.Атомның электрондық құрылысы. 2.Кім алғыр?

ІІІ-кезең: «Ой толғау.» ( сабақты бекіту және қорытындылау.) 1. ’’ Көңілді шарлар ’’ ойыны.

2.Сабақты бекіту.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, өткен  тақырыптарға шолу жасау (9 мин)  ІІІ. Сабақтың теориялық бөлімі (20 мин)  IV . C абақтың практикалық бөлімі (10мин)  V .Сабақты бекіту (2 мин)  V І.Оқушыларды бағалау және үйге тапсырма беру (2 мин)

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, өткен

тақырыптарға шолу жасау (9 мин)

ІІІ. Сабақтың теориялық бөлімі (20 мин)

IV . C абақтың практикалық бөлімі (10мин)

V .Сабақты бекіту (2 мин)

V І.Оқушыларды бағалау және

үйге тапсырма беру (2 мин)

І-кезең:” Қызығушылықты ояту.” Оқушыларды 3 топқа бөлемін. І-топ: ”Электрон” ІІ-топ: “Протон” ІІІ-топ: “Нейтрон”  3 топтан 3 оқушы шығарамын. Карточка таңдап,есеп шығарады.  Тағы да 3 оқушы шығарамын. ” Кім білімпаз?” сайысына түседі. V І.

І-кезең:” Қызығушылықты ояту.”

Оқушыларды 3 топқа бөлемін.

І-топ: ”Электрон”

ІІ-топ: “Протон”

ІІІ-топ: “Нейтрон”

3 топтан 3 оқушы шығарамын.

Карточка таңдап,есеп шығарады.

Тағы да 3 оқушы шығарамын.

” Кім білімпаз?” сайысына түседі.

V І.

“ Кім білімпаз? ” Периодтық заңның анықтамасы Ядро қандай бөлшектерден тұрады? Изотоптар дегеніміз не? Период дегеніміз не?. Топ бойынша қандай  элементтер орналасады? Периодтық заңды кім, қай жылы ашты? Атомның құрамы қандай?. Периодтық кестеде неше период бар? Периодтық кестеде қанша топ бар?

Кім білімпаз?

Периодтық

заңның

анықтамасы

Ядро

қандай

бөлшектерден

тұрады?

Изотоптар

дегеніміз

не?

Период

дегеніміз

не?.

Топ бойынша

қандай

элементтер

орналасады?

Периодтық

заңды

кім, қай жылы

ашты?

Атомның

құрамы

қандай?.

Периодтық

кестеде

неше

период бар?

Периодтық

кестеде

қанша

топ бар?

ІІ.”Мағынаны ашу.”

ІІ.”Мағынаны ашу.”

Атом-күрделі бөлшек.Ортасында ядро орналасқан, сыртында электрондар айналып жүреді.Осы электрондардың жолын электрондық қабат немесе энергиялық деңгей дейміз.Энергиялық деңгейлерді 1,2,3, т.б. бүтін сандармен немесе латын әріптерімен белгілейміз: K L M N O P Q .  Әр энергиялық деңгейде бола алатын электрондар саны формуламен анықталады:  N=2n ²  n -деңгей нөмірі. n=1 N=2*1² =2  n=2 N=2*2² =8  n=3 N=2*3² =18  n=4 N=2*4² =32  Период нөмірі – энергиялық деңгей санын көрсетеді.  Реттік нөмірі – электрон санын көрсетеді.

Атом-күрделі бөлшек.Ортасында ядро орналасқан, сыртында электрондар айналып жүреді.Осы электрондардың жолын электрондық қабат немесе энергиялық деңгей дейміз.Энергиялық деңгейлерді 1,2,3, т.б. бүтін сандармен немесе латын әріптерімен белгілейміз: K L M N O P Q .

Әр энергиялық деңгейде бола алатын электрондар саны формуламен анықталады:

N=2n ² n -деңгей нөмірі. n=1 N=2*1² =2

n=2 N=2*2² =8

n=3 N=2*3² =18

n=4 N=2*4² =32

Период нөмірі – энергиялық деңгей санын көрсетеді.

Реттік нөмірі – электрон санын көрсетеді.

“ Кім алғыр?  ”  3 топтан 3 оқушы шығарамын. .Жаңа тақырыпты қалай қабылдағанын білу үшін Кім алғыр? сайысын ұйымдастырамын.

Кім алғыр?

3 топтан 3 оқушы шығарамын. .Жаңа тақырыпты қалай қабылдағанын білу үшін Кім алғыр? сайысын ұйымдастырамын.

“ Кім алғыр? ”   Ве -  М g-  C-  P-  Cl-  Ca-

Кім алғыр?

Ве -

М g-

C-

P-

Cl-

Ca-

ІІІ-кезең: “ Ой толғау”

ІІІ-кезең:

Ой толғау”

Берілген электрондық құрылыстың қай элементке сәйкес келетінін көрсет.  (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!) Cr N O Ti Al S Fe F

Берілген электрондық құрылыстың қай элементке сәйкес келетінін көрсет. (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)

Cr

N

O

Ti

Al

S

Fe

F

V. Сабақты бекіту: 1.Энергиялық деңгей дегеніміз не?  2.Элементтің реттік нөмірі нені көрсетеді?  3.Период нөмірі нені көрсетеді?

V. Сабақты бекіту:

1.Энергиялық деңгей дегеніміз не?

2.Элементтің реттік нөмірі нені көрсетеді?

3.Период нөмірі нені көрсетеді?

VI. Оқушыларды бағалау Үйге тапсырма: § 56. №7 Н .

VI. Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма: § 56. №7 Н .

Қолданылған әдебиеттер “ Химик анықтамалығы” №3-4 2009 жыл Н.Нұрахметов, т.б. Химия 8-сынып.  Алматы “Мектеп” 2006 жыл 3. Б.Бірімжанов, Н.Нұрахметов Жалпы химия  Алматы “Кітап” 1992 жыл 4. “Химия мектепте” №5 2004 жыл, №4 2005 жыл 5. “Краткий химический справочник” В.А.Рабинович, З.Я.Хавин

Қолданылған әдебиеттер

  • “ Химик анықтамалығы” №3-4 2009 жыл
  • Н.Нұрахметов, т.б. Химия 8-сынып.

Алматы “Мектеп” 2006 жыл

3. Б.Бірімжанов, Н.Нұрахметов Жалпы химия

Алматы “Кітап” 1992 жыл

4. “Химия мектепте” №5 2004 жыл, №4 2005 жыл

5. “Краткий химический справочник” В.А.Рабинович, З.Я.Хавин


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Атомды? тор

Автор: Муталипова Сымбат Борашовна

Дата: 19.04.2016

Номер свидетельства: 320504
