kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тотығу тотықсыздану реакциялары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тотығу тотықсыздану реакциялары                                                   

Мұғалімнің аты- жөні:   

Сыныбы

Күні

Күтілетін нәтиже

Оқушылар тотығу тотықсыздану реакциялары туралы жан жақты мағлұмат біледі, жаттығулар орындай алады.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға  тотығу тотықсыздану реакциялары туралы жан жақты мағлұмат беру.

Пәндік сауаттылық (ғылыми тілді қолдану)

Элементтің терісэлектірлігі, валенттілік

 Меңгерілген білім дағдылары (осы тақырып туралы бұған дейін не білуі тиіс

Кристалл тор түйіндері, атом, ион

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Кіріспе

2минут

Сабақтағы оқушыны түгелдеу, топқа бөлу, зейінін сабаққа аудару

Кітап дәптерлерін дайындап,сабаққа зейін салу

Деңгейлік жаттығулар, жеке карточкалар, АКТ, пер. жүйе

5минут

тест

Еске түсіру                       А критериі

  1. Кристалл тор дегеніміз не?
  2. Химиялық элементтердің терісэлектірлігі дегеніміз не?
  3.  Элементтердің жіктелуі бойынша электртерістігі период және топ бойынша қалай өзгереді?
  4. Pеттік номерлері 23, 30, 35,4,17,12, 7, элементтер қай периодта,топтa,  қатарда орналасқанын анықтаңдар?
  5. Атомдық кристалл торға мысал келтір
  1.  Элементтердің  мүмкін болатын оттекті, сутекті қосылыстарының жалпы формуласы қандай?
  2. Берілген  элементтерді металдық қасиетінің өсу реті бойынша орналастырыңдар: бор, берилий, көміртек, литий?

Негізгі бөлім

Жаңа сабаққа дайындық кезеңі

15 минут

Жаңа сабақ

«Джигсо» әдісі арқылы

Білу,түсіну бөлімі                     А критериі

ІVтоптың  негізгі  және қосымша топшаларындағы элементтерді атаңдар. Олардың оттекті қосылыстарының формуласын жазыңдар.

                                                                                                             В  критериі

Валенттік электрондарды электртерістігі кіші атомдардан электртерістігі үлкен атомдарға ауысатын немесе ығысатын процестер тотығу тотықсыздану реакциялары деп аталады.

  0       0        +1  -2

4Na+ O2 =  2Na2O

   0       0        +1  -2

2Na +  S  =    Na2S

   0         0         +1  -1

 2Na +  F2  =    2NaF

Электрондар беру процесі тотығу, ал қосып алу процесі  тотықсыздану деп аталады.  Осы  реакцияларда электрондарды қосып алатын атомдар немесе иондар тотықтырғыштар, ал беретіндері тотықсыздандырғыш болады.

0        +1 -1     +3  -1      0

2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2

Al0 – 3e = Al +3     3     2

                    0

2H+1 + 2e = H2     2     3

Анализ                                                   С критериі

Берілген мәліметтер бойынша топтық және жеке жұмыстар

І топ

 Мына элементтерді элетртерістігінің өсу  реті бойынша орналастыр: фосфор, магний, бор, цезий, оттек, кремний, калий, көміртек, сутек, литий, фтор, күкірт

ІІ топ

Электртерістік дегеніміз не?

ІІІ топ

Периодта және негізгі топшада орналасқан элементтердің электртерістіктері солдан оңға қарай өсу себебін түсіндіріңдер?

Мына элементтердің реттік нөмірлері бойынша атом құрылыстарын жаз, электртерістіктерінің өсу ретімен жаз. 

Z= 10, 6,15,13,40   осы элементтердің  қасиеттері бойынша жікте

Бағалау:   берілген критерилер бойынша жұмыстары бағаланады.

 

1.

2.

3

4

5

6

7

8

9

10

Үйге тапсырма беру:     §62 тақырыпты оқу № 1-5 жаттығуды  орындау  172 беттегі

 Рефлексия жазатын дәптеріне, стикерлерге бүгінгі сабақта нені түсінбей қалды, не қызықты болды, кімнің жауабы ұнады, оны қалай бағалайды?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тотығу тотықсыздану реакциялары»

Тексерілді:

Сабақтың тақырыбы:

Тотығу тотықсыздану реакциялары

Мұғалімнің аты- жөні:


Сыныбы


Күні


Күтілетін нәтиже

Оқушылар тотығу тотықсыздану реакциялары туралы жан жақты мағлұмат біледі, жаттығулар орындай алады.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға тотығу тотықсыздану реакциялары туралы жан жақты мағлұмат беру.

Пәндік сауаттылық (ғылыми тілді қолдану)

Элементтің терісэлектірлігі, валенттілік

Меңгерілген білім дағдылары (осы тақырып туралы бұған дейін не білуі тиіс

Кристалл тор түйіндері, атом, ион

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Кіріспе

2минут

Сабақтағы оқушыны түгелдеу, топқа бөлу, зейінін сабаққа аудару

Кітап дәптерлерін дайындап,сабаққа зейін салу

Деңгейлік жаттығулар, жеке карточкалар, АКТ, пер. жүйе

5минут

тест

Еске түсіру А критериі

  1. Кристалл тор дегеніміз не?

  2. Химиялық элементтердің терісэлектірлігі дегеніміз не?

  3. Элементтердің жіктелуі бойынша электртерістігі период және топ бойынша қалай өзгереді?

  4. Pеттік номерлері 23, 30, 35,4,17,12, 7, элементтер қай периодта ,топтa, қатарда орналасқанын анықтаңдар?

  5. Атомдық кристалл торға мысал келтір



  1. Элементтердің мүмкін болатын оттекті, сутекті қосылыстарының жалпы формуласы қандай?

  2. Берілген элементтерді металдық қасиетінің өсу реті бойынша орналастырыңдар: бор, берилий, көміртек, литий?

Негізгі бөлім


Жаңа сабаққа дайындық кезеңі

15 минут




Жаңа сабақ

«Джигсо» әдісі арқылы

Білу,түсіну бөлімі А критериі

ІVтоптың негізгі және қосымша топшаларындағы элементтерді атаңдар. Олардың оттекті қосылыстарының формуласын жазыңдар.

В критериі

Валенттік электрондарды электртерістігі кіші атомдардан электртерістігі үлкен атомдарға ауысатын немесе ығысатын процестер тотығу тотықсыздану реакциялары деп аталады.

0 0 +1 -2

4Na+ O2 = 2Na2O


0 0 +1 -2

2Na + S = Na2S



0 0 +1 -1

2Na + F2 = 2NaF



Электрондар беру процесі тотығу, ал қосып алу процесі тотықсыздану деп аталады. Осы реакцияларда электрондарды қосып алатын атомдар немесе иондар тотықтырғыштар, ал беретіндері тотықсыздандырғыш болады.

0 +1 -1 +3 -1 0

2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2


Al0 – 3e = Al +3 3 2

0

2H+1 + 2e = H2 2 3



Анализ С критериі


Берілген мәліметтер бойынша топтық және жеке жұмыстар


І топ

Мына элементтерді элетртерістігінің өсу реті бойынша орналастыр: фосфор, магний, бор, цезий, оттек, кремний, калий, көміртек, сутек, литий, фтор, күкірт

ІІ топ

Электртерістік дегеніміз не?

ІІІ топ

Периодта және негізгі топшада орналасқан элементтердің электртерістіктері солдан оңға қарай өсу себебін түсіндіріңдер?


Мына элементтердің реттік нөмірлері бойынша атом құрылыстарын жаз, электртерістіктерінің өсу ретімен жаз.


Z= 10, 6,15,13,40 осы элементтердің қасиеттері бойынша жікте



Бағалау: берілген критерилер бойынша жұмыстары бағаланады.


1.

2.

3

4

5

6

7

8

9

10

Үйге тапсырма беру: §62 тақырыпты оқу № 1-5 жаттығуды орындау 172 беттегі

Рефлексия жазатын дәптеріне, стикерлерге бүгінгі сабақта нені түсінбей қалды, не қызықты болды, кімнің жауабы ұнады, оны қалай бағалайды?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Тотығу тотықсыздану реакциялары

Автор: Бахытжанов Багдат Жалгасбаевич

Дата: 18.01.2017

Номер свидетельства: 380727
