Просмотр содержимого документа
«Жанартаулар. Ыстық бұлақтар. Гейзерлер.»
Түсіндірме жазба
Сабақтың тақырыбы: Жанартаулар. Ыстық бұлақтар. Гейзерлер. Бұл сабақ орта мерзімді жоспарда екінші болып көрсетілген.
Сабақтың түрі: сындарлы оқыту.
Сабақтың мақсаты: Оқушылар танымдық қабілеттерін дамыта отырып, Жанартаулар. Ыстық бұлақтар. Гейзерлер. Тақырыбын ашу нәтижесінде жер бетіндегі жанартаулар мен ыстық бұлақтардың, гейзерлердің пайда болуы, жанартаулардың атқылауы, құрылысы туралы және жалпы жанартаулар, гейзерлер, ыстық бұлақтар түрлері туралы толық түсініп, салыстыра алады, картадан көрсете біледі және талдай алады.
Критерийлері: Баланың сабаққа қатысуы, жаңа сабақты түсінуі, жеке және топта жұмыс жасай білуі, талдау – талқылау кезіндегі сұрақ қоюы және жауап беруі, жекелей тапсырмаларды орындауы, картадан дұрыс тауып көрсете білуі, өзін бағалауы, рефлексия жасауы.
Әдістемелік база: 7 модульдің элементтерін ықпалдастыра отырып, стратегияларды қолдану арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, білімін толықтыру, фунционалдық сауаттылығын арттыру, бір – біріне деген сенім, ұйымшылдық, қамқорлығын арттыру. Отанына деген сүйіспеншілігін арттыру.
Пайдаланылған оқулық: География оқулығы 6 сынып, 2015 «Атамұра». Қосымша мәліметтер, әдебиет хрестоматиясы 2010, онлайн «Ytub кz.», «Жануарлар әлемі» энциклопедия 2013.
Жаңа әдіс-тәсілдер: Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру; қиынды сурет арқылы топқа бөлу; «Миға шабуыл» әдісі арқылы әр топқа әр түрлі тапсырма бере отырып (сұрақ – жауап, зерттеушілік сұрақтар) тақырыпты ашу; бейне ролик көру; топпен жұмыс жасай отырып, бір – біріне сұрақ қою, жауап беру; өзін – өзі бағалау; рефлексия жасау, кері байланыс;
Тақырыбы: Жанартаулар. Ыстық бұлақтар. Гейзерлер.
Мақсаты: 7модульдің элементтерін ықпалдастыра отырып, стратегияларды қолдану арқылы оқушылардың білімін толықтыру, фунционалдық сауаттылығын арттыру, бір – біріне деген сенім, ұйымшылдық орнату.
№/сабақтардың тақырыптары
Оқытудың негізгі мақсаттары
Белсенді оқытуда қолданылатын жұмыс түрлері
Оқытудың нәтижесі
Оқыту мақсатын
дағы бағалау
ды қоса алғанда
Барлығын қоса алғанда
Ресурстар
1. Литосфера лық тақталар туралы ұғым
Оқушылар литосфералық тақталар туралы ұғымдарын толықтыру. Олардың қозғалысы, тақталардың соқтығысуы, таулардың пайда болуы туралы білімін толықтыру.
Түсіндіру, сұрақ-жауап, топпен, жеке,картамен жұмыс, постер қорғау
Жаңа білімді түсінеді,топта жоба жасайды, қорғайды және бағалайды
Бағалау түрлері
Барлық оқушылар деңгейіне қарай қамтылады
География оқулығы, карталар,
флипчарт, үлестірмелі парақшалар, маркер, интернет ресурс
2. Жер қыртысын түзетін тау жыныстары
Оқушылар жер қыртысын түзетін тау жыныстарымен және олардың құрамы мен құрлысымен танысып, талдай біледі.
Түсіндіру, сұрақ-жауап, топпен, картамен жұмыс, постер қорғау
Жұмысты өз бетінше және топта жасайды, бағалайды
Бағалау түрлері
Барлық оқушылар деңгейіне қарай қамтылады
География оқулығы, 2015 «Атамұра» карталар,
флипчарт, үлестірмелі парақшалар, маркер
3. Жер қыртысының қозғалысы. Жер сілкіну.
Оқушылар Жер қыртысы қозғалысының және Жер сілкінудің пайда болуы, күші, зардаптары туралы біледі.
Түсіндіру, сұрақ-жауап, топпен, картамен жұмыс,
Жаңа тақырып туралы ұғымдары қалыптасады, білімі толығады
Бағалау түрлері
Барлық оқушылар деңгейіне қарай қамтылады
География оқулығы, 2015 «Атамұра» карталар,
флипчарт, үлестірмелі парақшалар, маркер
4.Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер
Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлердің пайда болуы, құрылысы, жанартау түрлері туралы толық түсініп, салыстыра алады және талдай біледі.
Түсіндіру, сұрақ-жауап, топпен, картамен жұмыс,
Жұмысты өз бетінше және топта жасайды, бағалайды
Бағалау түрлері
Барлық оқушылар деңгейіне қарай қамтылады
География оқулығы, 2015 «Атамұра» карталар,
флипчарт, үлестірмелі парақшалар, маркер
Қысқа мерзімді жоспар
Т.А.Ә
жұмыс орны
К.Р. Муханбетжанова
«Молодежный кентінің №23 ОМ» КММ
Пән: география
Сынып:6 «Г»
Сабақтың тақырыбы:
Жанартаулар. Ыстық бұлақтар. Гейзерлер.
Жалпы мақсаты:
Оқушылар танымдық қабілеттерін дамыта отырып, Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлердің пайда болуы, құрылысы, жанартау түрлері туралы толық түсініп, салыстыра алады, картадан көрсете алады және талдай біледі.
Міндеттері:
- Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер туралы талдау жасай біледі.; - Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады , шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеті артады.
- өзіндік ой қорытуға тұжырым жасайды.
Күтілетін нәтиже
Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер туралы мол мәлімет білді;
Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуы қамтамасыз етіледі;
Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады;
Оқушылар Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер туралы ой өрісі кеңейеді;
Өзіндік ой қорытуға, тұжырым жасады;
Жетістік критерийлері:
топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталды;
шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеті артты;
Түйінді ой:
Нақты ойлау арқылы ой қорыту
Қосымша әдебиеттер:
География оқулығы, 2015 «Атамұра»
Қосымша мәліметтер, хрестоматия.
Wikipedia онлайн ресурсы
Сабақ кезеңдері:
Уақыт
Мұғалім іс – әрекеті
Оқушы іс – әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Форма
тивті
Суммативті
1мин
Ұйымдастыру кезеңі
(Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру)
Оқушылар құрал – жабдықтарын дайындайды.
Шаттық шеңберін құру.
Сәлеметсіңдерме балалар! Біз бүгін сендермен ашық сабақ өткіземіз. Сабағымызды бастамас бұрын «Аралас, тоқта, қатып қал» ойынын ойнайық.
Оқушылар екі қатар жасап тұрады.
Жақсы!
-
1 мин
Топқа бөлу
Жанартау Гейзер Ыстық бұлақтар
Оқушылар мұғалімнің қолындағы қағаздарды алып топтасады.
Бәрекел
ді!
-
Таратпа қағаз
2мин
Үй тапсырмасы бойынша
Әр топқа өткен тақырып бойынша тапсырмалар беріледі.
1. Географиялық диктант
2. Сызбаларды толтыру
3. Себеп салдарын анықтау
Тапсырмаларды орындайды.
Тапсырма жазылған парақшала
3 мин
Жаңа тақырып
«Миға шабуыл» әдісі
Диалогтық оқыту (дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады)
(сұрақ – жауап, зерттеушілік сұрақтар)
1. Жанартаудың пайда болуы және құрылысы
2. Сөнген және сөнбеген жанартаулар
3. Ыстық бұлақтар мен гейзерлер
Топтасып орындайды.
Тамаша!
Интербелсенді тақта, дәптер
Карта
Атлас карта
3 мин
Бейне ролик көру
Бейне ролик көреді.
17 мин
«Ойлан – топтас – талқыла!»
3 топқа зерттеушілік сұрақ (сыни әрі сындарлы) беріледі.
1. Жанартаудың қимасын қара.(бөліктерін жаз)
2. Сызбаны толтыр. (жанартаудың белгілері)
3. Координаттары бойынша жанартауларды анықтаңдар
-
А4 парағы
Маркер
9 мин
Қорытынды. (Картамен жұмыс)
Сұрақтарға жауап беру
Жанартау Гейзер Ыстық бұлақтарды картадан көрсету.
Жақсы
оқулық
5 мин
Рефлексия. Кері байланыс
«БББ» стратегиясы
Шығу парағы
Өзін – өзі бағалау
Критериалды баға
лау
Таратпа парақшалар,
Бағалау парағы
2 мин
Бағалау
Балалар өздерін өздері бағалайды
Өзін-өзі бағалау
Бағалау парағы
2 мин
Үй тапсырмасы
Тақырыпты оқып, кескін картаға жанартауларды түсіреді.
Күнделіктеріне жазып алады
Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер тақырыбында 6 «г» сыныбымен ашық сабақ өткіздім. Ұйымдастыру кезеңі бойынша Сабақты «Аралас, тоқта, қатып қал» ойыны мен бастадым. Ойында балалар еекі қатарға тұрып бір – біріне үй тапсырмасы бойынша екі сұрақтан қояды. Мұғалімнің белгісімен орындарын ауыстырып тұрады. Осыдан соң үшке дейін санау арқылы топқа бөлінді. 1- топ «Жанартаулар», 2- топ «Гейзерлер», 3- топ «Ыстық бұлақтар». Үй тапсырмасына «Тау жыныстары», «Литосфералық тақталар» тақырыптарында әр топқа үш түрлі тапсырма берілді. 1- топқа географиялық диктант, 2- топ Сызбаларды толтыру. 3- топ Себеп, салдарын анықтау. Мыс:
Тау жыныстары
Жер қыртысын түзетін табиғи денелер ___________________________
деп аталады. Олар ___________________ тұрады. Олардың саны _____ .
Мысалы гранит, кварцтан, __________________ және ________________ тұрады.
Литосфералық тақталар
Жер қыртысы ______________________________ тұрады.
Африка құрлығы мен оған жапсарлас Атлант және Үнді мұхиттарының көп бөлігі __________________________________кіреді.
Тынық мұхиты аймағында ...................................................... және...................
........................................... тақталары жатыр.
Қазіргі кезде жер қыртысында ............................................................. ірі тақталар бөледі.
Жаңа тақырып бойынша «Миға шабуыл» стратегиясы қолданылды. Бұл жерде де үш топқа үш түрлі тапсырма «Жанартаудың пайда болуы және құрылысы», «Сөнген және сөнбеген жанартаулар», «ыстық бұлақтар мен гейзерлер» тақырыптар бойынша өз білетіндерін, сол тақырып туралы не түсінетіндіктерін жазу. Топтан бір бала шығып, топпен жазғандарын айтады. Осы тақырыптарға сай түсіндірме бейне ролик және слайд арқылы суреттер көрсеттім. Әр топқа тағыда әр түрлі тапсырма беру арқылы көрген – білгендері және түсінгендері бойынша зерттеушілік мақсатта
3. Координаттары бойынша жанартауларды анықтаңдар тақырыптарында тапсырмаларды орындайды. Қорытынды ретінде картамен жұмыс. Атлас картадан жанартауларды, гейзерлерді тауып көрсетеді. Кері байланыс ретінде шығу парағын әр оқушы толтырады және топ басшысы топ мүшелерін бағалайды. Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.
Сабақ кезінде жалпы балалардың сабаққа қатысуы толық емес. Көбінесе жақсы және өте жақсы оқитын оқушылар белсене қатысып отырды. Бірақ топта бірлесе жұмыс жасаған кезде төменгі деңгейдегі оқушылар да көмектесіп отырды. Жаңа сабақты бастамас бұрын тақырыпқа байланысты берілген тапсырма бойынша оқушылар өздерінің интернеттен алған немесе естіген мәліметтерімен бөлісті. Жолтой Мейрамбектің естіген және өзінің болжамдаған мәліметімен бөлісті. Оған қарағанда Қажыгелдінің естігені басымырақ болып шықты. Орта деңгейдегі оқушылар мен төмен деңгейдегі оқушылар көрсеткен бейне роликтер мен слайдтардан кейін білім деңгейінің жоғарылағаны байқалды. Себебі Келесі берілген тапсырмаларды барынша жақсы орындап шықты. Бағалау кезінде әрине әр кім өзін өзі жоғары бағалаған. Ал топ басшысы бағалауы көбіне орташа баға берген.