Алматы облысы
Алакөл ауданы
«Еңбекші орта мектебі мектеп
жасына дейінгі шағын орталығы бар»
мемлекеттік мекемесінің
география пәнінің мұғалімі Б. А. Ахметова
Сабақтың тақырыбы: Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер. / 6 – сынып /
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: «Жанартау» және «гейзер» ұғымдарын қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Оқушыларға жанартау үрдісінің жер қойнауынан
магманың шығуымен байланыстылығын және жанартау әрекетінің
литосфера, гидросфера, атмосфера қалыптасуына әсері туралы білім
беру.
3. Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды ұқыптылыққа, әдептілікке
экологиялық тәрбие беру арқылы адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, іздену, әңгімелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Жарты шарлар картасы, глобус, «жанартау құрылысы», «Гейзер» суреттері, Венн диаграммасы, белсенді тақта.
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың өтілу барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сабақтың мақсатымен таныстыру.
б) Үй тапсырмасын еске түсіру үшін сөзжұмбақты шешу.
1. Жер қыртысының кристалдық тау жыныстарынан туатын қабығы қалай аталады?
/ литосфера /
2. Тау жынысы құрылыс материалы?
/ граеит /
3. Жер қабатын құрайтын тау жыныстары үш топқа бөлінеді?
/ метаморфты /
4. Судағы және құрлықтағы өсімдіктер мен жануарлар қалдықтар қалай аталады?
/органикалық/
5. Сыртқы күштің әсерінен бұзылу қалай аталады?
/ су /
6. Қосымша сабақ қалай аталады?
/ факультатив /
7. Тау жыныстарын құрайтын заттарды не деп атаймыз? / минерал /
8. Жердің ең орталық өзегін не деп атаймыз? / минерал /
9. Жер қыртысынан 2900 км тереңдікке дейін орналасқан қабат қалай атлады? / мантия /
Жаңа сабақ.
а) қызығушылықты ояту.
ә) ой – толғау.
Жер қыртысын құрайтын барлық тау жыныстары 3 топқа бөлінетін еді, атап жіберейікші.
Біздің бүгінгі сабағымыз магмалық тау жыныстарымен байланысты екен.
Атласпен жұмыс
Сурет әлемі
Проблемалық сұрақтар
Шығармашылық жұмыс
Ой - толғау
Теориялық білімді практикамен ұштастыру
Мағнаны ажырату
Тірек схема
Сұрақ - жауап
Қызығушылықты ояту
Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер
1. Қызығушылықты ояту.
а) сұрақ –жауап. Бұрынғы өткенді еске түсіру.
ә) жалпылама сұрақ. Тірек схеманы пайдалану.
2. Мағынаны ажырату.
а) кітап оқу.
ә) атласпен жұмыс.
ІІІ. Сабақты бекіту, қорытындылау.
а) Адасқан обьектіні табу ойынын жүргізу.
ә) Кім біледі ойыны. / дұрыс жауапты қалтаға салу/
б) Венндиаграммасын пайдалану.
в) Кескін картамен жұмыс.
г) Дәптермен жұмыс.
ІY. Үйге тапсырма беру.