Просмотр содержимого документа
«Урок "Гидросфера"»
«Бекітемін» 12.12.2016ж
----------------
Гидросфера туралы ұғым. Дүниежүзілік суайналымы
Мақсаты :
Білімділік : Оқушылардың бойында гидросфера туралы ұғым қалыптастырып, оның маңызын ұғындыру.
Дамытушылық: Оқушылардың тақырып бойынша алған білім, білік, дағдыларын дамыта отырып, олардың есте сақтау, салыстыра білу, қисынды ойлау дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік : Оқушыларға гидросфераның маңызын түсіндіре отырып, экологиялық тәрбие беру.
Сабақтың әдіс тәсілдері: сөз әдісі (түсіндіру, баяндаут.б) интерактивтік әдіс, салыстыру, топтау әдісі, өз бетінше оқыту.
Сабақтың көрнекілігі: Дүниежүзінің физикалық картасы
Сабақжоспары:
1.Ұйымдастырукезең
2.Жаңасабаққакіріспе
3.Жаңасабақтытүсіндіру
5.Жаңа сабақты бекіту
6. Үйге тапсырма беру
7. Оқушылардың білімін бағалау
Ұйымдастыру кезеңі:
Негізгі кезең: жаңа сабаққа кіріспе:
Су –тіршілік негізі-деп неліктен айтылған?
Су туралы қандай мақал–мәтел білесіңдер? / оқушылардың түсінігін білу/
Жаңа сабақ- І- бөлім:
Мұғалімсөзі :Жер ғаламшарында ғана су бар екендігі нсендер білесіңдер. Балалар, Шолпанда су тек қана газ күйінде, ал Марста тек қана мұз түрінде кездеседі екен.Жер бетіндегі су гидросфераны құрайды. Гидросфераға–мұхиттар мен теңіздер,көлдер мен өзендер, бөгендермен мұздықтар, жерасты сулары мен атмосферадағы ылғал жатады.
Жер бетіндегі тіршілік үшін гидросфераның маңызы зор.
Балалар, сендер судың қандай маңызын білесіңдер?
Гидросферадағы барлық судың мөлшері шамамен 1,6 млрд км кв.
Оның 96,5 % мұхиттар мен теңіздердегі тұзды су. Түщыс удың мөлшері 2,5 %;
Тұщысу-барлық тіршіліктің негізі. Оқушыларға шағын шығарма жазу тапсырылады. Жақсы жазылған шығарманы оқыту, оқушыны мадақтау.
Топтау әдісін пайдалану арқылы судың қасиеттерін тақтада көрсету
Судың қасиеттерін оқушылар бұрыннан белетін білім негіздерін пайдалана отырып жазып шығады :
1) судың бір күйден екінші күйге өту қасиеті (сұйық, бу, қатты- мұз, қар)
2) су жылытқан кезде көлемін ұлғайтады
3) су суынған кезде көлемін ұлғайтады
4) су баяу жылынады, да баяу суынады
5) судың жылу сыймдылық қасиеті жоғары
ІІ- бөлім
Табиғаттағысуайналымы :
Оқушыларға оқулықтан сурет көрсетіледі. Сұрақ беріледі:
1) Теңіз бетінен буланған су қайда барады?
2) Бұлттан теңізге не түседі?
3) Бұл айналым қалай аталады?
4) Су буы қалай тасымалданады?
5) Тасымалданған су буы жер бетіне жеткенсоң, қандай жағдай жүреді?
6) Жер бетіндегі сулар қайтадан теңізге қалай жетеді?
7) Табиғаттағы суайналымының қандай түрлерін көріп тұрсыңдар?
Мұғалімсөзі: күн сәулесінің әсерінен мұхиттар мен теңіздердің бетінен жылсайын 450 мың км куб. Мөлшерде су буланады. Жоғары көтерілген субуы салқындап, бұлт түзеді. Оларды жел ылғи бір жерден екінші жерге айдап алып барады. Бұлттардан мұхиттар мен құрлыққад а жауын-шашын жауады. Мұхит бетінен буланған судың бір бөлігі оған қайта қосылады. Мұны кіші су айналымы-деп атайды.
Құрлық бетіне жауған жауын-шашынның бір бөлігі буға айналып, қайтадан атмосфераға қосылады. Ал екінші бір бөлігі өзенге, көлге барып қосылады, жерге сіңеді, сол сияқты мұздықтардыд ақ алыңдата түседі. Ал өзендер құрлық бетімен ағып барып, теңіздермен мұхиттарға құяды. Жерге сіңген суда жер астыменағып, мұхитқа қосылады. Мұны үлкенсуайналымы деп атайды.
Сөйтіп мұхиттардағы, атмосферадағы, өзендердегі, көлдердегі, мұздықтардағы сулар ү немі айналымда болып тұрады.
Оқушылардыңоқулықпенжұмысынұйымдастыруы. 109 бетекіншіқызылжолданбастапоқу:« Сондай-ақ жанартау атқылауының нәтижесінде гидросферадағы сумөлшері үнемі артып отырады. Себебі 4 млрд жыл бұрын жер бетіндегі су қазіргіден 70 есе азеді. Ал болашақта судың көлемі көбеюге тиісті, себебі мантияда 20 млрд км .куб су бар деп болжайды ғалымдар.бұл қазіргі гидросферадағы судан әлденеше есе көп.»
Сонымен, судың мұхиттан құрлыққа және құрлықтан мұхитқа үздіксіз алмасуын дүниежүзіліксуайналымыдепатайды.
Жаңасабақтыпысықтау:табиғаттағы су айналымының маңызы өте зор. Себебі ол гидросфераны, литосфераны, атмосфера мен тірі ағзаларды бір- бірімен өзара байланыстырады.
Жаңа сабақты бекіту: сабақ тақырыбы бойынша сұрақтар беру;
Ойын ойнату-«Сөздің мәнін тап»-
Тұщы су ;гидросфера; тұзды су; кіші, үлкен
«Үстел ойыны» топтар арасындағы сайыс
«Сандарды сөйлетейік» : 96,5%; 2,5%; 450 мың км куб; 70 есеаз; 20 млрд км. куб.
Оқушыларды бағалау;
Үйге тапсырма 38 оқу, 67 суретті салу дәптерге.
«Бекітемін»
----------------- 21-22-12.2016ж 7 сыныптар
Сабақ тақырыбы: Қорытыныдылау
Мақсаты: 1)Африка мен Аустралия бойынша білгенін пысықтап қайталау