kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Табиғатты қорғау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаратылыстану пәнінен қысқа мерзімді жоспар

5 сынып

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Табиғатты қорғау»

Жаратылыстану

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

6.Экология және тұрақты даму

Мектеп: «Сырым аудандық білім беру бөлімінің жалпы білім беретін Көгеріс негізгі мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кайров Жақсыкелді Қаденұлы

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

6.3. Табиғатты қорғау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.6.3.1. Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жаһандық экологиялық проблемаларды талдай отырып, Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін анықтайды және атайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Ғаламтор мәліметтерін және мәтіндерді пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін талдап, сипаттама жасай алады.

Кейбір оқушылар: Экологиялық мәселелерінің себеп-салдарын анықтап, пайда болуы туралы өз болжамдарын айта алады.

Бағалау критерийі

-Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін анықтайды.

-экологиялық мәселелерін талдайды.

- экологиялық мәселелерінің себеп-салдарын анықтайды, болжамдарын айтады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Экологиялық мәселелер-экологические проблемы-ecologial problem, жаһандық жылыну-глобальный потепление-global warming, орманды кесу-вырубка лес-cutting down the forest, шөлейттену-опустынивания-desertifikation, тұрмыс қалдықтары-бытовые отходы-waste, атмосфераның ластануы-загрязнение атмосферы-pollution of the atmosphere, ауыз су сапасы-качество питевой воды-the guality of drinking water

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

-Біздің елімізде ... экологиялық мәселелер бар

-Менің ойымша, осы ... аймақтың экологиялық мәселесі...

-Бұл экологиялық мәселе мені ерекше толғандырады, себебі...

Құндылықтарға баулу

Жаһандық азаматтық: Жаһандық экологиялық проблемаларды талдай отырып, Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін анықтап қоршаған ортаны қорғауға баулу.

Құндылықтарды дарыту: топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір-біріне құрмет көрсету, бір-бірінен үйрену арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Экология- экологиялық мәселелер

Биология- тірі ағзалар

Қазақ тілі- эссе жазу

Алдыңғы білім


Бастауыш сыныптардың бағдарламасында ұсынылған түсініктерге негізделеді: өсімдіктер мен жануарлардың алуан түрлілігін сақтау, адам әрекетінің тірі ағзаларға кері әсері, табиғаттың ластануы. Оқушылар табиғатты қорғаудағы өздерінің азаматтық көзқарастарын білдіреді.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

-сәлемдесу

-түгелдеу

Психологиялық ынтымақтастық атмосферасын құру

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.

-Мен бүгін саған қуаныш тілеймін!

-Сен маған бүгін қуаныш тілейсің!

-Егер саған қиын болса, мен көмектесемін!

Сабақтың ортасы

05-40 минут

Өткен сабақты еске түсіру үшін блиц-турнир

-Экожүйелер дегеніміз не?

-Экожүйе түрлерін ата

-Экологиялық факторлар дегеніміз не?

-Табиғи және жасанды экожүйелерді ата

-Біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды ата

Мадақтау: «Үш шапалақ» әдісі


Жаңа тақырыпқа келу:

«Қалай ойлайсыңдар, экологиялық мәселе дегеніміз не?

Жауаптарыңды дәлелдер келтіре отырып жауап беріңдер»

Оқушылар әртүрлі жауап береді.


Тапсырма 1. Барлық оқушыларға

Оқушыларға жеке талқылауға жеті жаһандық экологиялық мәселелерді ұсынамыз.

-Жаһандық жылыну

-Орманды кесу

-Жерлердің шөлейттенулері

-Тұрмыс қалдықтары

-Атмосфераның ластануы

-Ауыз су сапасы

-Тірі ағзалардың түрлерінің азаюы (биоалуантүрлілік)

Әр оқушыға бір жаһандық мәселені қарастыру тапсырылады.

Мадақтау: «Күлегеш» әдісі (смайлик)


Мұғалім: Ия Жаһандық экологиялық мәселелердің пайда болуы туралы әртүрлі пікірлер болған, енді оқушылар мына бейнебаянға назар аударайық.

Оқушыларға бейнефильм көру ұсынылады. Бейнефильмді тамашалау барысында жаһандық экологиялық мәселелердің себептерін анықтауы қажет.

(Бейнефильмді жаһандық мәселелердің фотосуреттері бар слайдтармен алмастыруға болады)


Топқа бөлу

Суреттер арқылы Қазақстанның экологиялық мәселелерін ата:

Арал

(судың тартылуы, шөлдену, тұздану)

Семей

(ядролық сынақ, т.б.)

Атмосфера

(ауаның ластануы, озон қабатының тесілуі, т.б.)


Суреттер көмегімен сыныпты топтарға бөлеміз:

  • І топ – Арал

  • ІІ топ Семей

  • ІІІ топ Атмосфера

  • (егер сыныпта оқушы аз болса, жұптарға бөлуге болады)


Тапсырма 2. Топтық жұмыс («Фишбоун» - «балық қаңқасы» әдісі арқылы) «Fish»-балық, «Bone»-сүйек. Себепті-тергеу диаграммасы. Балықтың басы – мәселе, жоғарғы сүйектері – себебі, төменгі сүйектері – факті, шығу жолдары, құйрығы – қорытынды.

Оқушылардан Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін өзектілігіне байланысты жоғарыдан төмен қарай орналастыруларын және себептерін аргументтеуді сұрау.

Оқушыларға мәселелердің келесі тізімі ұсынылады:

І-топ: -Атмосфераның ластануы;

-Тұрмыс қалдықтары;

-Судың ластануы;

ІІ-топ: -Жердің шөлейттенуі;

-Ауызсу тапшылығы;

-Климаттың өзгеруі;

ІІІ-топ: -Ормандардың азаюы;

-Жабайы жануарлардың жойылуы;

-Сирек кездесетін және эндемик өсімдіктердің жойылуы.

Бағалау критерийлері:

Экологиялық мәселелерді біледі

Дескрипторлар:

Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін анықтай және атай алады


Тапсырма 3. Жұптық жұмыс

Оқушылар арнайы ақпарат көздерінің Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері жайлы статьясын талдайды. Экологиялық мәселе, себебі және шешу жолдарын ұсынытын ой-пікірлерін айтады.

Статья мазмұнымен жұмыс жасау барысында асқан жауапкершілікті, оқушылардың жас және психологиялық ерекшеліктерін ескеруді қажет етеді.

Бағалау критерийлері:

Экологиялық мәселелерді сипаттай алады.

Экологиялық мәселелер туралы өз ойларын айтады

Дескрипторлар:

Қазқстан Республикасының экологиялық мәселелерін сипаттай алады.

Қазқстан Республикасының экологиялық мәселелері туралы өз ойларын айта алады.


Тапсырма 3. Жеке жұмыс

Экологиялық мәселелерді атаңыз және себеп-салдарын негіздеңіз. Осы кесте арқылы оқушылар мәселені ашып көрсетуі керек.

Суреттер

Экологиялық мәселе

Себебі

Салдары













Кестенің көмегімен экологиялық мәселелердің себеп-салдарын түсіндіреді.

Бағалау критерийі: Экологиялық мәселелерді біледі

Дескриптор:

Экологиялық мәселенің себеп-салдарын анықтайды

Мадақтау: «Күлегеш» әдісі (смайлик)

«Допты лақтыр» әдісі арқылы сабақты бекіту

Оқушылар шеңбер болып отырады. Бір оқушы сұрақ беріп, келесі оқушыға лақтырады. Допты алған оқушы сұраққа жауап беріп, келесі адамға сұрақ қоя лақтырады. Жауап бере алмаған оқушы допты келесіге жалғастырып жібереді

Допты бір-біріне лақтырғанда бір жаһандық мәселені айтады, допты ұстаған оқушы оның елімізде кездесуін баяндайды. Осылай ары қарай жалғасып кете береді.

презентация














«Жасыл пакет» электрондық ресурс http://education.rec.org/ru/main.php?lang=ru









Жаһандық экологиялық мәселелер жайлы бейнефильм: https://www.youtube.com/watch?v=1pe-KV6J-uE




Флипчарт,

Таратпа материалдар






















































Статьялар: http://www.greensalvation.org/index.php?page=publikatsii






























Сабақтың соңы

40-45 минут

Сабақтың қорытындысы:

Оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастыра отырып, кері байланыс жасаймыз.

- Сабақ сіздерге ұнады ма?

- Сіздер үшін қиын болған не?

- Сабақта не ұнады?

Оқушылар өз ойларын айтады.

Үй тапсырмасы: «Мен және қоршаған орта» тақырыбында эссе жазып келу.



Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

-Оқушыларға жеке талқылауға жеті жаһандық экологиялық мәселелерді ұсынамыз.

-Топтық жұмыс

Оқушылардан Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін өзектілігіне байланысты жоғарыдан төмен қарай орналастыруларын және себептерін аргументтеуді сұраңыз.

-Жұптық жұмыс

Оқушылар арнайы ақпарат көздерінің Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері жайлы статьясын талдайды.

-Жеке жұмыс

Кесте арқылы экологиялық мәселелерді атаңыз және себеп-салдарын негіздеңіз.



Мадақтау: «Күлегеш» әдісі (смайлик)

Мадақтау: «Үш шапалақ» әдісі

Дескрипторлар арқылы критериалды бағалау


Экология- экологиялық мәселелер

Биология- тірі ағзалар

Қазақ тілі- эссе жазу

АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және кестелер мен презентация қолдану барысында жүзеге асады.


Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Қорытынды бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Кайров Жақсыкелді Қаденұлы

«Сырым аудандық білім беру бөлімінің жалпы білім беретін Көгеріс негізгі мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің география пәні мұғалімі


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Табиғатты қорғау

Автор: Кайров Жақсыкелді Қаденұлы

Дата: 20.06.2017

Номер свидетельства: 422625
