р\с | Сабақ № Сабақ өтетін күні:11.02.2016. | 7 сынып ( 14-15 жас) Пәні: география | Барлық оқушы саны 10 Қатысқаны 10 |
1 | Сабақтың тақырыбы | Солтүстік Америка материгінің географиялық орны. Зерттелу тарихы. |
2 | Сабақтың мақсаты | Оқушыларды батыстағы материктің географиялық орны, шайып жатқан мұхитары мен теңіздері, зерттелу тарихы туралы дағдыларын қалыптастыру, арқылы топпен жұмыс жасау белсенділіктерін арттыру. Тақырыпты оқи отырып, қызығушылығын ояту, сыни тұрғыдан ойлануға үйрету. |
3 | Сабақтың түрі | Аралас сабақ |
4 | Сілтеме | Оқу бағдарламасы.(2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 Қаулысымен бекітілген) |
5 | Түйінді идея | Солтүстік Америка – батыстағы солтүстік жартышарда орналасқан құрлық. Жаңа ақпарат көздерін оқулықтан, картадан,электронды оқулықтан және интернетті пайдаланып құнды материалдар жинақтайды. |
6 | Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Он сұрақ»," Сематикалық карта" « Ойлан, жұптас, талқыла», «Солтүстікке саяхат», « Айналмалы бекет», «Контурдағы 7 – сан », « Екі түрлі түсініктеме күнделігі». |
7 | Көрнекіліктер | География оқулығы. Жарты шарлар картасы. Атлас. Электронды оқулық. |
8 | Дерексөз | Оқулық, электронды оқулық, интернет. |
9 | Оқыту нәтижелері | Ынтымақтастық қарым – қатынас арқылы оқушылардың белсенділігі артады, Топпен жұмыс істеуге дағдыланады. Оқушы мен мұғалім арасындағы диалогттік іс - әрекетті белсендіру. Өзін және өзгені бағалайды. |
Сабақ барысы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау |
I кезең. Кіріспе Ұйымдастыру (3 мин) II кезең. Үй тапсырмасын тексеру. 7 минут « Он сұрақ» | (Сабақтың мақсаты мен кезеңдері анықтау) Мұғалім оқушыларды топқа бөлуді ұйымдастырады. Топқа бөлу. (мемлекеттер атаулар бойынша топқа бөлу.) Оңтүстік Америка үй тапсырмасында он сұрақ және сематикалық картта арқылы жеке, бірін – бірі тексеру. (№ 1 қосымша) Білімділік деңгейлерін анықтау: Үй тапсырмасын дұрыс, толық орындалғанын тексеру; Білімдерінен кеткен кемшіліктерді анықтау; Кеткен кемшіліктерді жою; Топ мүшелері бірін- бірі тексеру. | Оқушыларға мелекеттер ту таңбаларын (Канада, АҚШ, Мексика) суыра отырып топқа бірігеді. Оқушылар топпен тапсырмаларды орындап, алмаса отырып жауабын тексереді. Оқушылар бір – бір билет алып сұратарға жауап қайтарады. | «Айналмалы бекет» әдісі бойынша тексеріп, топты бағалау жүргізеді. Бір жауап бір ұпайдан |
Оқушыларды жаңа сабақты білімді, саналы белсенді меңгеруге дайындау кезеңі | 7 сыныпқа арналған ЭО оқып, Солтүстік Америка слайдын көрсете отырып, сабақтың білімділік міндеттерін анықтау. Білімділік міндеттері: Оқушылардың білім алуға деген ынта- ықыласын жұмылдыру. Оқушыларға білім алудың мақсаттарын анықтауға; Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындыларын жасауы, жалпылай және жүйелей білуі; (№2 қосымша) Берілген тапсырманы оқи отырып, әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу: | Оқушылар слайдтан материктегі танымал тұлғалар мен табиғат көрністерін көре отырып алда қай материкті оқитындарын анықтайды. . | |
III–кезең. Негізгі бөлім Жаңа сабақ. 15 мин «Ойлан – жұптас - талқыла» әдісі | Білімділік міндеттері: Оқушылардың өткен материалды қабылдау,есте сақтауын қамтамасыз ету; Оқушылардың оқу материалын өз бетінше қабылдауын қамтамасыз ету; Тақтаға жаңа сабақтың тақырыбы жазылады. Жаңа ұғымдармен жұмыс жасалады. Оқушыларға бүгінгі тақырыпқа байланысты тапсырма беріледі. оқушылар тапсырманы оқып, бір-бірімен бөліседі. Тапсырманы танысып шығады. Тапсырма топтарға бөлініп беріледі. І-топ: 1) Оңтүстіктегі шеткі нүкте; 2) Солтүстіктегі шығанақ; 3) Шығыстағы бұғазы; 4) Солтүстік батыстағы түбек: 5) Оңтүстік шығыстағы арал; 6) Батыстағы мұхит пен теңіз; 7) Витус Беринг саяхатының мәні (жылыдары немесе ғасырлары, ашқан және зерттеген жерлері) ІІ-топ: 1) Солтүстіктегі шеткі нүкте; 2) Солтүстік батыстағы шығанақ; 3) Солтүстіктегі бұғазы; 4) Солтүстік шығыстағы түбек: 5) Солтүстіктегі арал; 6) Шығыстағы мұхит пен теңіз; 7) Хритофор Колумбтың саяхатының мәні (жылыдары немесе ғасырлары, ашқан және зерттеген жерлері) ІІІ-топ:1) Шығыстағы шеткі нүкте; 2) Оңтүстіктегі шығанақ; 3) Солтүстік батыстағы бұғазы; 4) Батыстағы түбек: 5) Солтүстік шығыстағы арал; 6) Солтүстіктегі мұхит пен теңіз; 7) Джон Кабот саяхатының мәні (жылыдары немесе ғасырлары, ашқан және зерттеген жерлері) Сергіту сәті.. Оқушылар шеңбергер тұрып Саған не керек?- деген ойын ойнату.Мысалы: Аюға балық , бал , жеміс – жидек керек. | Жаңа сабақ бойынша топтар арасында жұмыс жасайды.Топқа тапсырма беріледі. Тапсырмалар топ ішінде оқушылардың келісуі арқылы бөлініп, жұмыс жасайды.Әр топ 7- тапсырмадан орындайды. | «Солтүстікке саяхат» Слайдтан дұрыс жауаптары көрсетіліп топ ішінде бірін – бірі бағалайды. |
IV кезең. Сабақты қорытындылау (10 мин) | Оқушылардан сематикалық картаны толтыру және контур картаға белгілеу. (№3 қосымша) | Оқушылар тапсырмаларды жеке орындап бірін-бірі тексереді. | Берілген жауап нәтижесі бойынша өзін-өзі бағалау. |
V кезең. Сабақты бағалау (5 мин) | Оқушыларды біліміне. Өз ойын, пікірін дәлелдей алу қабілетіне қарай бағалау."Екі түрлі түсініктеме күнделігі" | Суммативті бағалау |
VI кезең Үйге тапсырма: (2 мин) | §29 (121 бет) сөзжұмбақ, | Күнделікке жазып алады |
Рефлексия. (3 мин) | «Ыстық орындық » Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың. | |