kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Географиялық қабықтың заңдылықтары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушыларгеографиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсінеді

Көптеген оқушыларгеографиялық қабықты құрайтын компоненттерді ажыратады және олардың шекарасын анықтайды.

Кейбір оқушылар оқулық мәтініндегі ақпарат негізінде географиялық қабықтың құрылысын көрсететін сызбасын сызуды біледі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Географиялық қабықтың заңдылықтары»


Пән: География

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3 Физикалық география

Жеке бөлімі 3.5 Табиғи аумақтық кешендер

Оқулық:

Күні:

Сынып: 8

Мектеп:А. Құнанбаев атындағы № 6 жалпы білім беретін мектеп


Мұғалімнің аты –жөні:Әбдіғапар Нұргүл Марқабайқызы


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

С.Әбілмәжінова,К.Каймулдинова Алматы «Мектеп»

Тақырыбы:

Географиялық қабықтың заңдылықтары

Осы сабақ қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.5.2. Географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушыларгеографиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсінеді

Көптеген оқушыларгеографиялық қабықты құрайтын компоненттерді ажыратады және олардың шекарасын анықтайды.

Кейбір оқушылар оқулық мәтініндегі ақпарат негізінде географиялық қабықтың құрылысын көрсететін сызбасын сызуды біледі.

Бағалау критерийі

1.Географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын сипаттайды мәтінмен жұмыс жасау арқылы түсінеді.

2. Географиялық қабықты құрайтын компанентерді ажыратады және олардың шекарасын анықтайды.

3.Оқулық мәтініндегі ақпарат негізінде географиялық қабықтың құрылысын көрсететін сызба сыза алады.

Тілдік мақсаттар:

Айтылым-жазылымоқушылар сабақ барысында өз ойларын ортаға салады, дәлелдейді,керек терминдерді ашып жазып алады және топта талқылайды.

Пән бойынша сөздер мен терминдергеографиялық қабық туралы үш тілде айтады.

Табиғат кешені-природный комплекс-naturecomplex

Құрамдас бөлік-компонент-component

Биосфера-биосфера-biosphere

Атмосфера-атмосфера-atmosphere

Гидросфера-гидросфера-hydrosphere

Литосфера-литосфера- lithosphere


Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық – топтық жұмыс және жұптық жұмыстар беру барысында қалыптасады. Өмір бойы еңбек етуге баулу. Өзін-өзі және өзара бағалау дағдысын дамыту. Жоғары ойлау деңгейлерін дамыту.


Пәнаралық байланыстар

Физика - Географиялық қабықтағы температура ерекшеліктері.

Алдыңғы білім


Сперальды оқу бағдарламасы алдыңғы сабақтан географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсету қалыптасқан.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:


Сәлемдесу. Түгендеу.

Психологиялық ахуал туғызу. «Біз неден қорқамыз?» Мұғалім оқушыларға бір ақ парақ аламыз, сол ақ параққа біз өмірде неден қорқамыз? параққа жазамыз. Жазып болдық, енді сол парақты умаждап қоқыс жәшігіне саламыз. Осымен барлық қорқыныш атаулыдан арыламыз.


Мазайка әдісі арқылы топқа бөлу

1 Географиялық қабық

2 Табиғат кешені

3 Антропогендік табиғат кешені

Осы сөздерді буынға бөліп оқушыларға ұсынамыз. Оқушылар берілген сөйлемді құрастыру арқылы топқа бөлінеді

Интерактивті тақта




Ақ парақ, қоқыс жәшігі





Сөйлемдердің қиындысы



Үй тапсырмасы

Ыстық орындық әдісі 3 топтан бір-бір оқушы шығады.

Мұғалім сөзі сіздердің отырған орындықтарыңыз өте ыстық, күйіп кетпес үшін оқушылардың қойған сұрақтарына тез жауап берулеріңіз керек.

Топтағы оқушылар сұрақ қояды.

Сабақтың ортасы

30 минут

























1.Тапсырма (топтық жұмыс)

Түсіну, ойлау дағдысы.

Мәтінмен жұмыс арқылы «Джигсо» әдісін пайдалану арқылы тақырып мазмұнын ашу.

І-топқа.Географиялық қабық және оның құрамдас бөліктері мәтінмен танысып, топта талқылаңыздар.

ІІ топқа. Географиялық қабық құрамы мен заңдылықтары мәтінмен танысып, топта талқылаңыздар.

ІІІ топқа. Географиялық қабық шекаралары мәтінмен танысып, топта талқылаңыздар.



Дискриптор:Географиялық қабықтарды атмосфера,

гидросфера, биосфера, литосфера сипаттай алады.

Географиялық қабық шекараларының сызбасын көрсете алады.



Кері байланыс: БАҒДАРШАМ ӘДІСІ

Түсінгендікті көрсету үшін бағдаршамның түстерін көрнекі құрал ретінде пайдаланыңыз.

Мысалы:

·Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді (қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы түсінікті).

·Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды. Мұғалімге көрсетілген бағалауды оқушылардың күнделіктеріне жазуына болады.

·Сыныптастары бағдаршам түстерінің көмегімен таныстырылымдарды және т.б. бағалайды.

2.Тапсырма (жеке жұмыс)

Қолдану ойлау дағдысы

«Почта» әдісі арқылы оқушы материкке тиісті географиялық нысандарды жіктейді.

6 материкте кездесетін материктік және мұхиттық табиғат кешендерін ажыратып, конвертке салу.

Африка - Ніл, Виктория, Климанджаро, Эфиопия.

Солт.Америка –Ниагара, Миссисипи, Лабрадор, Гудзон, Мексика

Еуразия-Шығыс Европа жазығы, Мұғалжар, Ертіс, Каспий, Байкал

Оңт.Америка-Анд, Амазонка, Бразилия, Ла-Плата,Гвиана

Австралия-Эйр, Муррей, Виктория шөлі, Тасмания, Жаңа Гвинея

Антарктида-Эребус, Антарктикалықшөл, Тасты Антарктика, мұзтаулар, оазис.

ДискрипторЕуразия, Африка,Солтүстік Америка, Оңтүстік Америка,Антарктида материктерінде кездесетін географиялық нысандарды дұрыс сәйкестендіру.


Кері байланыс: Бір-біріне сұрақтар қою арқылы.

1.Сіз дәлелдеуіңіз бойынша географиялық қабықты орналастыру заңдылығы дұрыс па?



3 тапсырма ( Жұптық жұмыс )

Жинақтау ойлау дағдысы

«Өз ойыңмен бөліс» әдісі.

Көршімен географиялық қабықтың сызбасы мен өз ойымен бөлісіп пікір алмасады.

ДескрипторАтмосфера, Гидросфера,Литосфера, Биосфера қабықтардың орналасу ретін сызбада дұрыс көрсете алады.



Кері байланыс:














Плакаттар пайдалану
































Конверт


Атлас карта























А4 фарматы









Соңы

6 мин


Тақырыптық тенис

3 адамнан топқа бөлініңіздер

2 ойыншы және судья

Мен тақырыпты айтқан соң сіздер кезекпен берілген тақырыпқа қатысы бар сөздерді айта бастайсыздар, біреулеріңіз тоқтағанға дейін жалғаса береді. Топтың үшінші қатысушысы сөздерді жазады және есептеп жүргізеді







Кері байланыс. «Тазалық» әдісі


Оқушылардың ойын анықтау мақсатында рефлексия Чемодан. Еттартқыш. Қоқыс жәшігі.


Бүгінгі сабақта қажетті болған ақпараттарды салыңыз


Сабақта қажет болмаған, керек емес ақпаратты қоқысқа салыңыз


Бүгінгі сабақта әлі де оқуым қажет, толықтыруым керек деген ақпаратты салыңыз




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сабақ мақсаты сараланған. Сабақ мақсаты әр түрлі санаттаға балалар үшін нақты анықталып алынған. Мақсат саралау тәсілілдерінің бірі барлық оқушылар, көпшілігі немесе кейбіреуі орындай алатын мақсатқа жіктелген.

Ойлау дағдыларының деңгейлеріне қатысты жетістік критерийлері мен тапсырма қарастырылған. Бағалау критерийлері мен дескрипторлары бар тапсырмалар арқылы жоғары ойлау деңгейлерін дамытуға бағытталған күрделендірілген тапсырмалар берілген.

Үй жұмысы әр түрлі санаттағы оқушылардың орындау мүмкіндігін ескерген.

«Өз ойыңмен бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырманы сынып ішіндегі кейбір оқушылар орындау мүмкіндігі ескерілген.


Оқушылардың материалдыигеру деңгейін сабақ басында мазайка әдісі,ыстық орындық, джиксо әдісі, почтаәдісі немесе сабақ соңында тақырыптық тенис арқылы жоспарладым.




Сабақта қауіпсіздік ережесін ескертіп отыру.



Орындықта дұрыс отыру.






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

Сабақтағы «елші», «өз ойынмен бөліс», «картаға саяхат» әдістері меңгертуге көмектеседі деп болжаймын.


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Географиялық қабықтың заңдылықтары

Автор: Әбдіғапар Нұргүл Марқабайқызы

Дата: 29.01.2019

Номер свидетельства: 497604
