Пән: Жаратылыстану Сынып: 5 | Мектеп: «Қазанның ХХХ жылдығы» |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні : Тәжібай Дилорам |
Сабақтың тақырыбы: Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты | 5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау |
Ойлау дағдысының деңгейі | Білу және түсіну |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушы: Тірі ағзалардың төрт әлемнен тұратынын білу Көпшілігі: Жасуша құрылымын білу, барлық тірі ағзалар жасушадан тұратынын сипаттау Кейбірі: Биоценоз туралы түсінік қалыптастыру және мысал келтіру |
Бағалау критерийлері | 3. Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтайды және сипаттайды. |
Тілдік мақсат | Тірі ағза – живой организм – living organism ; бактерия – бактерия – bacterium; саңырауқұлақ – гриб – mushroom; жануар – животное – animal; өсімдік – растение – plant; жасуша – клетка - cage; биосфера - биосфера - biosphere |
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының аясында жоғары деңгейлі зияткер оқушыларды дайындау және білім мен ғылымды біріктіру мақсатында жануарлар мен өсімдіктер әлемімен таныстыру |
Пәнаралық байланыстар | Биология: тірі ағзалардың қасиеттерін біледі Тарих: тіршіліктің пайда болу тарихымен танысады |
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушының бойында жануарлар және тірі ағзалар туралы түсінік қалыптасқан |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут 3 минут | 1Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңберін құру «Ыстық алақан» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнатамын 2. Топқа бөлу: Суреттерден мозайка құру арқылы оқушыларды топқа бөлемін. І топ – «Аққу» ІІ топ – «Түймедақ» ІІІ топ – «Түйе» 3. «Ішкі және сыртқы шеңберлер» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтаймын. Оқушылар бір-біріне қарап ішкі және сыртқы шеңбер құрып тұрады. Ішкі шеңбердегі оқушылар сұрақ қояды сыртқы шеңбердегі оқушылар жауап береді. Жауап бере алған оқушы ішкі шеңберге өтеді. Бағалау: мадақтаймын, кері байланыс беремін | Суреттер |
Сабақ ортасы 2 минут 15 минут 7 минут 8 минут | 1. Кубик лақтыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып аламын. Кубикте жануарлар мен өсімдіктердің суреті бейнеленген. 2. «Ақылдың алты қалпағы» әдісі Ақ қалпақ: Тірі ағзалар туралы не білесің? Сары қалпақ: Тірі ағзалардың пайдасы бар ма? Болса қандай? Қара қалпақ: Тірі ағзалардың бізге қандай зияны тиуі мүмкін? Қызыл қалпақ: Тірі ағзалардың қай түрін жақсы көресің? Жасыл қалпақ: Тірі ағзалардан біз не аламыз? Көк қалпақ: Бүгінгі сабақта не үйрендік? Дескриптор: Бағалау: марапаттаймын, «Бас бармақ» әдісімен топтар бір-бірін бағалайды, кері байланыс беремін 3-тапсырма: Қандай белгілері бойынша тірі ағзалар топтарға бөлінген? Кестені толтыр Бактериялар | Саңырауқұлақтар | Жануарлар | Өсімдіктер | | | | | Дескриптор: - Белгілері бойынша тірі ағзаларды топтарға бөледі; - Тірі ағзаларды топтарына орналастырады; - Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады. Бағалау: мадақтаймын, өзін-өзі бағалайды, кері байланыс беремін 4-тапсырма «Суреттер сөйлейді» ойынымен сабақты қорытындылаймын. Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтаңыз және сипаттаңыз. Дескриптор: Бағалау: мадақтаймын, өзара бағалайды, кері байланыс беремін | Оқулық Қалпақтар Интерактивті тақта Кеспе-таратпа Суреттер Кесте |
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия «Алма ағашы» әдісі Оқушыларға сабақ басында қызыл және жасыл түсті алма беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына іледі. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. Неге...? | |