Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімдегі жоспардың тарауы | Сарыбастау ауылындағы орта мектеп МДШО КММ | |||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні Есхожаева С.А | |||||
Сынып:7 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Сабақтың ішкі құрылысы.Тамыр мен сабақтың өзара байланысы. | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (мақсаттары) | Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу. Сабақ пен тамыр құрылысы мен қызметтерінің өзара байланысын сипаттау. | |||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар : Сабақтың ішкі құрылысын біледі; Оқушылардың басым бөлігі : Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу алады; сабақ пен тамыр құрылысын қызметтерінмен байланыстырып сипаттай алады; Кейбір оқушылар : Тамыр мен сабақтың құрылыс және қызметтік ұқсастықтары мен ерекшеліктерін талдай алады. | |||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу , Түсіну, Қолдану | |||||
Бағалау критерийі | 1. Сабақтың ішкі құрылысының құрылымдық компоненттерін біледі; 2.Сабақ пен тамырдың құрылымдық компоненттерінің маңызын түсінеді; 3.Сабақтың құрылымдық компоненттерінің қызметтерін дұрыс сипаттай алады | |||||
Тілдік мақсат | Лексика мен сөз тіркестер Тамырлар, сабақтар, құрылысы, қызметтері, тамыр түкшелері, тамыр оймақшасы, топырақ, эпидермис, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, бекіту, өндіру, қорға сақтау, ксилема, флоэма, концентрация, еріту, ерітінді және т.б. | |||||
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: | ||||||
Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері болып келеді/келеді. Бекіту/қамтамасыз ету үшін. Сақтау/өндіру/тасымалдау. Біріншіден оларға тән сипаттамаларды берейік. Сабақтың және тамырдың ішкі құрылысындағы ұқсастықтары қандай? | ||||||
Құндылықтарға баулу | Ұқыптылық, нақтылық, белсенділік, әділдік,топта жұмыс жасай алу | |||||
Пәнаралық байланыс | Физикамен, бұл жерде осмостық қысым, диффузия, заттардың тасымал, тамыр қысымы қарастырылады. Химиямен, көмірқышқыл газы мен суды, органикалық заттардың тасымал контекстінде қарастырылады. | |||||
АКТ-ні қолдану дағдылары | ||||||
Алдыңғы білім |
| |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Жоспарланған жаттығулар түрлері | Ресурстар | ||||
1 мин 5 мин
3мин | Раппорт (сенім) орнату – Оқушылармен сәлемдесу, олардың сабаққа даярлықтарын қадағалау. Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі 1.Заттар тасымалы дегеніміз не? 2.Жануарлар жасушаларына үшін қажетті заттарды атаңдар 1.Жануарларда заттар тасымалы қалай жүреді? 2.Өсімдіктер жасушалары үшін қажетті заттарды атаңдар? 1.Өсімдіктерде заттар тасымалы қалай жүреді? 2. Тамыр қысымы дегеніміз не? Тақырыпты жариялау – Мақсат пен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау - Сіздер бүгін сабақта не үйренгілеріңіз келеді? - Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады? «Қызығушылықты ояту» Ойын «ЗЕЙІНДІ БАЛА» Қарауға 3 сек. уақыт беріледі : жеміс, тамыр, гүл, сабақ
Тапсырма: Кімнің есінде ретімен не қалса, соның суретін сал. Тапсырманы орындаудың нәтижелерін талқылау Өзара сұрақтар қою | |||||
Сабақтың ортасы 6 мин 5 мин 7 мин | «Мағынаны тану» Ксилема мен флоэма туралы қысқаша түсіндіріледі және бейнеролик көрсетіледі. Ксилема және флоэма-жоғары сатыдағы өсімдік ағзасындағы басты тасымалдаушы ұлпалар.Сабағы мен тамыры бар жердегі барлық өсімдіктердегі өткізгіш ұлпалар болады. Ксилема-тамырдан жоғары қарай сабақ пен жапыраққа заттардың су мен топырақтан алынатын басқа элементтер көтерілуін қамтамасыз етеді. Флоэма-фотосинтез барысында жапырақта түзілген органикалық заттарды жапырақтан тамырға сабақ арқылы өткізуді қамтамасыз етеді. Тапсырманы орындаудың нәтижелерін талқылау, бағалау. Тапсырмалар. «Ой қозғау» I. «Қыстағы қар жерге ырыс,жердегі ылғал елге ырыс» мақалының мазмұнын түсіндіріндер. II.Халық даналығы Бұхар жырауға кедей келіп «Тарыны қай жерге еккенде мол түсім аламын» деп ақыл сұрай барса,ол құрт-құмырсқа жәндіктер қаптап жүрген жазық жерді нұсқап жүріп кетіпті.Сол жерге тары егіп, «шаш етектен келетін» мол түсім өнім алған кедей Бұхарға келіп,неліктен мол өнім алғанын сұрапты. III.Құмды топырақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі қос жарнақты өсімдіктерге кіндік тамыр болады.Сонымен қатар оның тамыры ылғалға жету үшін топыраққа терең орналасады.Ал батпақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі шашақ тамырға үқсайды.Оның тамырлары үлкен ауданды алып жатады,бірақ топыраққа терең орналаспайды.Себебі неде деп ойлайсындар | бейнероллик | ||||
Сабақтың соңы 4 мин 5 мин | Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма және оны орындау Сабақтың қорытындысын жасау.« Ыстық орындық» әдісі арқылы әр топтан бір оқушы шығып,орындыққа отырып жауап береді,әр топтан сұрақтар қойылады. | ҚБТ жинағы | ||||
Рефлексия 3 мин | Бүгінгі сабақ мақсаты қандай еді? - Ол мақсат орындалды ма? Неге? | |||||
Үйге тапсырма 1 мин | № | |||||