kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны:

Термодинамика негіздері

Мектеп:

«Сарыбастау ауылындағы орта мектеп» МДШО КММ

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:Кожахметова К.Д

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер

Оқу мақсаттары (ұзақ мерзім жоспардан )

8.3.2.23 – жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау 

Сабақ мақсаты

 Барлық оқушылар: жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау 

 Көпшілік оқушылар: Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясының пайдалы және зиянды жақтарын ажырату.

 Кейбір оқушылар: Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясының жақсарту жолдарын ұсынады, қорытынды жасау.

Бағалау критерийлері

 

  • Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау 
  • Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясының пайдалы және зиянды жақтарын ажыратады.
  • Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясының жақсарту жолдарын ұсынады, қорытынды жасайды.

Тілдік  мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

зaңдылық

зaкономерность

Pattern

зияны

врeдность

Hаrmful

Экологиялық мәселелер

Экологические проблемы

Environmental problems

Мұнайды өндіру

Добыча нефти

oil Production

Тасымалдау

Перевозка

Transportation

Қайта өңдеу

Переработка

Processing

Улану

Отравления

Poisoning

Құндылықтар

Оқушылардың  танымдық қабілеті, жауапкершіліктері және қорытынды жасай алу дағдылары дамиды

Пәнаралық байланыс

Биология,география

Алдынғы білім

Бастауыш сынып

Сабақ барысы

Уақыт

Сабақ кезеңдері

                       Жоспарланған тапсырмалар

ресурстар

Сабақтың

басы

 3мин

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық орта қалыптастыру

«Көршіңе қуаныш сыйла»»әдісі

үйге берілген тапсырма бойынша бір - біріне сұрақтар береді

«Ой қозғау» әдісі арқылы бейнематериал көрсету.

Бейнематериалдан көріп өз ойларын айтады. Жаңа тақырыпты болжайды және сабақтың мақсатын ашады.

Видео үзіндісі «ttps://www.youtube.com/watch?v=7QwH1Lb8z0Aр»

 

Негізгі бөлім

3мин

15мин

Жаңа ақпаратпен таныстыру

Оқушыларға сұрақтар қойылады

1.Басқа сабақтарда  біздің планетамыздың қандай

экологиялық мәселелерін естідіңіздер немесе осы сұрақты талдаңдар?

2. Өз ауданыңның,ауылыңның қандай экологиялық мәселелерін білесіңдер?

Қалыптастырушы бағалау «Сұрақ-жауап»әдісі

Топтық жұмыс

1-топ. «Физиктер»

 Тапсырма

Жылыжай эффектісі дегеніміз не?

Дескриптор

Жылыжай эффектісі қалай пайда болатын түсіндіреді.

2. «Биологтар»тобы. Видео «климаттың өзгеруі»

 Тапсырма. Атмосферада көмірқышқыл газы артуының салдары қандай?

 Флора - өсімдік әлемі, ал Фауна - бұл жануарлар әлемі

Дескриптор.Атмосферада көмірқышқыл газы артуының

 флора мен фаунаға әсерін атайды

 3. «Экологтар» тобы Видео «эко-көлік»

Тапсырма. Экологиялық мәселелерді болдырмау үшін не істеу керек?

Дескриптор.Қоршаған ортаны қорғау шараларын   анықтайды

ҚБ «Бағдаршам»

«Джексо» әдісі топтар бір-біріне түсіндіреді 15мин

 

ҚАЗБА ОТЫН( Пиза тапсырмалары 2015 ж)

1-топ  Биоотынды пайдалану атмосферадағы СО2 деңгейлеріне қазба отынды пайдаланған кездегідей әсер етпейді. Төмендегі пікірлердің қайсысы мұның себебін жақсы түсіндіреді?

  • Биоотын жанып жатқан кезде, CО2 газын бөлмейді.
  • Биоотынды өндіру үшін пайдаланылатын өсімдіктер өскен кезде, атмосферадан CО2 газын жұтады.
  • Олар жанып тұрған кезде, биоотын атмосферадан СО2газын сіңіреді.
  • Биоотынды пайдаланатын электр станцияларынан шығатын СО2 қазба отынды пайдаланатын

 2-топ Кестеге сәйкес, мұнай мен этанолдың бағасы бірдей болса да, неге әлдекім этанолдың орнына мұнайды пайдалануды жөн көреді?

 Отынның көзі

Бөлінген энергия (кДж энергия / г мұнай

Бөлінген көмірқышқыл газы (мг СО2 / кДж отын өндірген энергия

Мұнай

43,6

78

Этанол

27,3

59

 3-топ.Кестеге сәйкес, мұнайдың орнына этанолды пайдаланудың экологиялық басымдықтары қандай?

Кері байланыс «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пиза тапсырмалары 2015 ж

Сабақ соңы

  2мин

Рефлексия «Плюс/Минус/Қызықты»

Үйге тапсырма

«Табиғат-тал бесік» тақырыбына эссе жазу

 

           
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән физика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны:

Термодинамика негіздері

Мектеп:

«Сарыбастау ауылындағы орта мектеп» МДШО КММ

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:Кожахметова К.Д

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер


Оқу мақсаттары (ұзақ мерзім жоспардан )

8.3.2.23 – жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау

Сабақ мақсаты


Барлық оқушылар: жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау

Көпшілік оқушылар: Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясының пайдалы және зиянды жақтарын ажырату.

Кейбір оқушылар: Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясының жақсарту жолдарын ұсынады, қорытынды жасау.

Бағалау критерийлері


  • Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау

  • Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясының пайдалы және зиянды жақтарын ажыратады.

  • Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясының жақсарту жолдарын ұсынады, қорытынды жасайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

жылу

тeпло

Heat

мaшина

мaшина

Enginе

зaңдылық

зaкономерность

Pattern

экoлогия

экoлогия

Eсology

атмoсфера

атмoсфера

Atmоsphere

зияны

врeдность

Hаrmful

Экологиялық мәселелер

Экологические проблемы

Environmental problems

Мұнайды өндіру

Добыча нефти

oil Production

Тасымалдау

Перевозка

Transportation

Қайта өңдеу

Переработка

Processing

Улану

Отравления

Poisoning

Қалдықтар

Отходы

Waste




Құндылықтар

Бұл сабақ оқушылардың танымдық қабілетін, жауапкершіліктерін және қорытынды жасай алу дағдыларын дамытады.

Пәнаралық байланыс

Биология,география

Алдынғы білім

Бастауыш сынып

Сабақ барысы

Уақыт

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған тапсырмалар



ресурстар

Сабақтың

басы

3мин

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық орта қалыптастыру

«Көршіңе қуаныш сыйла»»әдісі арқылы үйге берілген тапсырма бойынша бір - біріне сұрақтар береді

«Ой қозғау» әдісі арқылы бейнематериал көрсету.

Бейнематериалдан көріп өз ойларын айтады. Жаңа тақырыпты болжайды және сабақтың мақсатын ашады.

Видео үзіндісі «ttps://www.youtube.com/watch?v=7QwH1Lb8z0Aр» 2мин


Негізгі бөлім

3мин












15мин


Жаңа ақпаратпен таныстыру

Жердегі адам саны жылдан жалға артып келеді. 200 мың жыл бұрын –

1 млн. адам, ал қазір 6 млрд. Адамнан артық, тіпті қаланың өзінде- 4 млрд. адам. Отын мен энергияны пайдалану артып келеді (адам санына шаққанда соңғы 100 жыл ішінде энергияны өңдіру 20 есе артты). Сонымен қатар, Жер атмосферасының күйіне, өсімдік және жанурлар әлеміне кері әсерін тигізетін түрлі отын жанғанда бөлінетін қалдықтар саны да артты.Осыған байланысты экологиялық мәселелер туындайды.

Оқушыларға сұрақтар қойылады

1.Басқа сабақтарда біздің планетамыздың қандай

экологиялық мәселелерін естідіңіздер немесе осы сұрақты талдаңдар?

2. Өз ауданыңның ,ауылыңның қандай экологиялық мәселелерін білесіңдер?

Қалыптастырушы бағалау «Сұрақ-жауап»әдісі

Топтық жұмыс

1-топ. «Физиктер»

Тапсырма

Жылыжай эффектісі дегеніміз не?

Дескриптор

Жылыжай эффектісі қалай пайда болатын түсіндіреді.

2. «Биологтар»тобы. Видео «климаттың өзгеруі»

Тапсырма. Атмосферада көмірқышқыл газы артуының салдары қандай?

Флора - өсімдік әлемі, ал Фауна - бұл жануарлар әлемі

Дескриптор.Атмосферада көмірқышқыл газы артуының

флора мен фаунаға әсерін атайды

3. «Экологтар» тобы Видео «эко-көлік»

Тапсырма . Экологиялық мәселелерді болдырмау үшін не істеу керек?

Дескриптор.Қоршаған ортаны қорғау шараларын анықтайды

ҚБ «Бағдаршам»


«Джексо» әдісі топтар бір-біріне түсіндіреді 15мин




ҚАЗБА ОТЫН

Көптеген электр станциялары көміртек негізіндегі отынды жағып, көмірқышқыл газын (СО2) бөледі. Атмофераға шығатын СО2 жаһандық климатқа теріс әсерін тигізеді. Инженерлер атмосфераға шығатын СО2 мөлшерін азайту үшін әр түрлі стратегиялар пайдаланды. Мұндай бір стратегия қазба отынның орнына биоотынды жағуы көздейді. Қазба отын түрлері әлдеқашан өлген ағзалардан шықса, ал биоотын жуыр арада өмір сүріп, өліп қалған өсімдіктерден шығады. Басқа бір стратегия электр станцияларынан бөлінетін СО2бөлігін ұстап, оны жердің терең түбіне немесе мұхитта сақтауды көздейді. Бұл стратегия көміректі ұстау және сақтау деп аталады. Қоршаған орта үшін биоотынның басымдықтарына қарамастан, әлі күнге дейін жер-жерде қазба отындарды пайдаланады. Келесі кестеде этанол мен мұнай жанған кезде бөлінетін энергия мен СО2 салыстырылады. Мұнай қазба отын, ал этанол биоотын болып табылады

1-топ Биоотынды пайдалану атмосферадағы СО2 деңгейлеріне қазба отынды пайдаланған кездегідей әсер етпейді. Төмендегі пікірлердің қайсысы мұның себебін жақсы түсіндіреді?

  • Биоотын жанып жатқан кезде, CО2 газын бөлмейді.

  • Биоотынды өндіру үшін пайдаланылатын өсімдіктер өскен кезде, атмосферадан CО2 газын жұтады.

  • Олар жанып тұрған кезде, биоотын атмосферадан СО2газын сіңіреді.

  • Биоотынды пайдаланатын электр станцияларынан шығатын СО2 қазба отынды пайдаланатын

2-топ Кестеге сәйкес, мұнай мен этанолдың бағасы бірдей болса да, неге әлдекім этанолдың орнына мұнайды пайдалануды жөн көреді?

Отынның көзі


Бөлінген энергия (кДж энергия / г мұнай

Бөлінген көмірқышқыл газы (мг СО2 / кДж отын өндірген энергия

Мұнай

43,6

78

Этанол

27,3

59

3-топ .Кестеге сәйкес, мұнайдың орнына этанолды пайдаланудың экологиялық басымдықтары қандай?

Кері байланыс «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



































Пиза тапсырмалары 2015 ж

Сабақ соңы

2мин

Рефлексия «Плюс/Минус/Қызықты»

Үйге тапсырма

«Табиғат-тал бесік» тақырыбына эссе жазу







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер

Автор: Қожахметова Күлжанат Дүйсемхановна

Дата: 05.10.2020

Номер свидетельства: 559190
