|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жарық құбылыстары | |
Мерзімі: |
Сыныбы: 11 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Жарықтың шағылуы. Жарықтың шағылу заңы. |
Сабақ мақсаты | Жарықтың шағылу құбылысы жайлы мағлұмат беру Жарықтың шағылу құбылысын күнделікті тұрмыста қолдана білуге үйрету Бірін-бірі бағалауға баулу |
Сабақтың түрі: | Жаңа білімді меңгерту |
Жетістік критерилері | Жарықтың шағылу құбылысы жайлы мағлұмат алады. Оқушылар өз ойларын дамыта отырып, жарық туралы не білетінін ауызша және жазбаша талқылай алады. Жарықтың шағылу құбылысын күнделікті тұрмыста қалай қолданылатынын біліп, үйренеді 3. Практикалық жұмысқа қолдана алады. |
Тілдік мақсаттар: | Жарық сәуле-Световой луч-Light beam | Көлеңке-Тень-Shadow | Түсу бұрышы-Угол падения -The angle of incidence | Шағылу бұрышы -Угол отражения-The angle of reflection | Жарықтың шағылуы-Световые отражение- light reflections | |
Құндылықтарды дарыту | Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі 1 минут | Мақсат: сабақтың басын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар назарын аудару. | |
Үй жұмысын тексеру 7 минут | Мақсат: Үй жұмысында оқушылар жіберген қателерді түзету. Үй тапсырмасын сұрау(стикердегі сұрақтар) | |
Сабақ мақсатын қою 3 минут | Мақсат: Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. Көрсетілім арқылы сабақтың тақырыбын ашу | видео |
Жаңа білімді меңгеру 15 минут | Топтық жұмыс. Таратылған стикерлер бойынша топқа бөлу. 1-топ теоретиктер «Ньютон» Жарықтың шағылуы деп екі ортаның шекарасына бағытталған жарық сәулесінің жүру бағытының өзгеру құбылысын айтады. Бұл жағдайда жарық сәулесі шыққан ортасына қайта оралады. (а)-сурет бойынша: ( 1), (2)-параллель жарық сәулелері. α-түсу бұрышы. φ -шағылу бұрышы. υ1-жарықтың бірінші ортада таралу жылдамдығы. ( ә)-сурет бойынша: 1-сәуле жүрген қашықтық 2-сәуле жүрген қашықтық . Ендеше АС және DВ кесінділері тең. Олай болса, , өйткені , АВ қабырғасы ортақ. , . Сондықтан . : , яғни , яғни Демек, . Шағылудың екінші заңы дәлелденді. Дұрыс немесе айнадан шағылу дегеніміз –ол теп-тегіс беттен шағылу. Шашырау немесе диффузиялық шағылу –бұдыр беттен шағылу. Бағалау критерийлері | Дискриптор | Балл | 1-топ | Жарықтың шағылу құбылысы жайлы мағлұмат алады. Оқушылар өз ойларын дамыта отырып, жарық туралы не білетінін ауызша және жазбаша талқылай алады. | жарық туралы толық мағлұмат береді; | | жарықтың шағылу заңын түсіндіреді | | формуласын жазады | | Жалпы балл | | | 2-топ эксперименттер «Гюйгенс» Құрал-жабдықтар бойынша жарықтың шағылуын түсіндіру. Лазер сәулесінің тіркегішке келіп түсетін жолын салып көрсетіңдер. Түсу және шағылу бұрыштарын жазыңдар. Бағалау критерийлері | Дискриптор | Балл | 1-топ | Жарықтың шағылу құбылысын күнделікті тұрмыста қалай қолданылатынын біліп, үйренеді | сәуле жолын тіркегішке жеткізеді; | | жарықтың тусу және шағылу бұрышын өлшейді; | | Жарықтың шағылу біледі | | Жалпы балл | | | 3-топ практиктер «Эйнштейн» Айнаны «айна» деген жазуы тұрған сызыққа орналастырыңдар.Санмен көрсетілген әрбір нүктелерден нормальға қарай жарық сәулесін түсіріңдер. Түсу бұрышы мен шағылу бұрышын өлшеңдер. Әрбір нүктедегі шағылуды түсіндіріңдер. Бағалау критерийлері | Дискриптор | Балл | 1-топ | Практикалық жұмысқа қолдана алады. | әрбәр нүктеден жарық сулесін түсіреді, шағылған сәуле жолын сызады; | | жарықтың тусу және шағылу бұрышын өлшейді; | | Жарықтың шағылу біледі | | Жалпы балл | | | | Физика 11-сынып |
Сабақты бекіту 10 минут | Оқушылар жеке тапсырмалар орындайды. Қосымша тапсырмалар.
|
|
Қорытындылау 3 минут | Сабақты қорытындылау. Жеке рефлексия «Синквейн» Оқушылар рефлексия парақшаларын жеке –жеке толтырып, мұғалімге тапсырады. Үйге тапсырма (1 мин). Үй тапсырмасына бағыт бағдар беру. |
|
Саралау | Бағалау | ҚТ және денсаулық |
Төмендегі жұмыстарға арналған тапсырмаларды таңдауда саралау қолданылады Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. | Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау. Прогресс, жұппен жұмыс кезіндегі жауап реакциясы әр оқушының үлесін бағалау. Жұптар бағалау критерийі арқылы бір-бірін бағалайды. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы өзін – өзі бағалайды. | Сабақты бекіту кезеңінің алдында «көз жаттығуын» жасатамын. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |