Сабақтың тақырыбы | Жарықтың шағылуы. Шағылу заңдары. Толық шағылу. Жазық және сфералық айналар. Сфералық айна көмегімен кескін алу |
Сабақтың мақсаты | -Жарықтың шағылуы, жарықтың толық шағылуын түсіну; -жарықтың шағылу заңының мәнін ашу, - жазық айнадағынәрсе кескінінің ерекшеліктерін білу -сфералық айна, олардың негізгі сипаттамаларын білу |
Оқу нәтижелері: | -Жарықтың шағылу заңын біледі, -Жарықтың толық шағылуын түсінеді -Жазық айнадағы нәрсе кескінінің ерекшеліктері, сфералық айна, олардың негізгі сипаттамалары туралы біледі. |
Сабақтың түрі: | Жаңа білімді меңгерту |
Уақыт | Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
2/ | 1 ұйымдастыру | Қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру. «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» жаттығуы. Нұсқау: Оқушылар екі қолына да қаламсап алып, бір мезгілде екі қолымен мынадай әрекеттерді атқарады : 1. Оң қолымен бес үшбұрыш, сол қолымен бес төртбұрыш салады. 2. Оң қолымен бес шеңбер, сол қолымен бес үшбұрыш салады. 3. Оң қолымен өзінің есімін, соң қолымен тегін жазады. | «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» жаттығуыларын орындайды | Видео ролик |
2/ | Топтарға бірігу | Топтарға біріктіру. Түстер бойынша бірігеді Мақсаты: Ынтымақтастықта жұмыс істеу Нұсқау: Мұғалім топ мүшелерін сайлауды ұсынады (көшбасшы, спикер, хатшы, уақыт қадағалаушы) | Топтарға бірігеді Әр топ топ мүшелерін сайлайды | Түрлі түсты фигуралар |
5/ 7/ | Үй жұмысын тексеру | 1 тапсырма Сұрақтарға жауап беру Мақсаты: Өткен сабақты қайталау, білімдерін тексеру Нұсқау: Топтарға сұрақтар беріледі (білу мен түсіну). Олар әр сұрақтың жауабын топта талдайды және басқа топқа сұрақтарын қояды a) Жарық нені білдіреді? b) Адамның тіршілігі мен іс - әрекетінде жарықтың рөлі қандай? c) Қандай денелер жарық көздері бола алады? e) Вакуумда жарық қандай жылдамдықпенен тарайды? g) Жердегі тіршіліктің дамуында күннің рөлі қандай? h) Жарықтың таралу заңы дегеніміз не? k) Көлеңке пайда болуы? l) Толық Күн тұтылуының және Ай тұтылуың түсіндір?
2 тапсырма Берілген мысалдардан табиғи жарық көздері мен жасанды жарық көздерін сәйкестіріңдер Мақсаты: Табиғи және жасанды жарық көздерін ажырату Нұсқау: Табиғи және жасанды жарық көздерін екі бағанға бөлу Табиғи жарық көздері: Жасанды жарықкөздері: көл, Күн, қыздыру электр шамдары, жол белгілері, жарқырауық қоңыздар, шырақ, найзағай, теледидар экраны, электр пісіру оттары, жұлдыздар, су түбіндегі балықтар, күндізгі жары қшамдары, полюстік шұғыла, жарнама түтікшелері. | сұрақтарға жауап береді Тест тапсырмаларын орындайды | Қағаз кеспелері Тест тапсырмалары. интернет |
10/ | Жаңа тықырып, бекіту | 3 тапсырма ДЖИГСО Мақсаты: Жарықтың шағылуы. Шағылу заңдары. Толық шағылу. Жазық және сфералық айналар. Сфералық айна көмегімен кескін алу туралы түсінік алу Нұсқау: Әр топқа бір параграф беріледі және тақырыпқа сай керек құралдар беріледі. Топта оқығандарын талдап эксперимент жасайды 1 топ Сары Жарықтың шағылуы §64 (оптикалық шайба, лазер) 2 топ Жасыл Жазық айна § 65 (жазық айна) 3 топ көк Сфералық айналар §66, 1 және 3 (ойыс және дөңес айна, үлкен және кіші қасық) 4 топ қызыл Сфералық айна көмегімен кескін алу §66, 2 (шам, экран, ойыс айна, серенке) | Параграфтарды оқып, талдайды. Эксперимент жүргізеді | Оқулық. Эксперимент жасауға керек құралдар |
10/ | Топтарға бірігу | Топтарға біріктіру. Фигуралар бойынша 4 тапсырма Толық тақырыпты жинақтау Мақсаты: Оқыған тақырыптарды басқа топ мүшелеріне түсіндіру және басқаларды тыңдау. Пікір алмасу(Басқаларды оқыту) Нұсқау: Жаңа топта оқушылар өз оқыған параграфтарын түсідіреді, қалған оқушылар тыңдап сұрақ қояды | Топтарға фигуралар бойынша бірігеді. Басқаларды үйретеді пікірлерін тыңдайды | |
5 | Бекіту | 5 тапсырма Жазық және сфералық айналардың қолданылуы. Венн диаграммасы | Жазық және сфералық айналардың қолданылуы. Венн диаграммасы құрастырады | Ломинат парағы, оқулық |
2/ | Үй тапсырмасы | § 64,65,66 оқып сұрақтарға жауап беру | Күнделікке үй жұмысын жазады | |
2/ | Бағалау | Кері байланыс Таңдау | Таңдау парақтарын толтырады | интернет |