Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Тығыздық | Мектеп:Базылбек Ахметов атындағы орта мектеп КММ |
Күні: 1. 2017 | Мұғалім: Нургазинова Д. А. |
Сынып: 7 | Қатысты: 8 Қатыспағаны: 0 |
Сабақ тақырыбы | Тығыздықты есептеу |
Оқу мақсаты: | тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушы тығыздықтың анықтамасын, формуласын біледі Көпшілігі туынды өлшем бірліктерді ХБЖ- не келтіре алады және тығыздық формуласын қолданып есептер шығарады Кейбірі практикалық жұмыс арқылы сұйықтың, дененің тығыздықтарын анықтап, қорытынды жасайды |
Бағалау критерийі | Заттың тығыздығын есептеу формуласын қолданып есептер шығарады Денелер тығыздығының аз, көптігін көлемі мен массаларын салыстырып анықтайды Дене тығыздықтарын эксперимент жүзінде анықтайды |
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер: масса, көлем, өлшеу, дене, тығыздық, мензурка |
Құндылықтарға баулу | Еңбек өнімділігін арттыру, жолдастарын тыңдай білу, ой пікірлерімен санасу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау |
Пәнаралық байланыс | математика, бейнелеу өнері |
Алдыңғы білім | физикалық шамаларды ХБЖ не келтіру, дұрыс, дұрыс емес пішінді дене көлемін анықтау, масса, заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған жаттығуларының түрлері | Ресурстар |
Сабақ басы 4 мин | Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабақ мақсатымен таныстыру «білім шеңбері» стратегиясы бойынша тығыздық өлшем бірліктерін, формуласын қайталау арқылы психологиялық ахуал туғызу. Қалыптастырушы бағалау : бас бармақ | Шаттық шеңбері |
6 мин | Ойлан жұптас, талқыла І топ тапсырмасы 1.Кестені толтыр 2.Өлшемдері бірдей білеушелердің қайсысының тығыздығы ең жоғары? ІІ топ тапсырмасы Блоктардың қайсысының тығыздығы үлкен? Өсу ретімен орналастырыңыз. Әрқайсысының массасы 800 кг | Слаидтағы тапсырмалар Қосымша 1 |
| Қалыптастырушы бағалау: үш шапалақ | |
Сабақ ортасы |
10 мин | Топпен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар таратылады І топ тапсырмалары 1.Бір заттың 2,5 м3 көлемінің массасы 400 кг болса, заттың тығыздығын анықта 2. Цистернаға 3 т су сыяды. Осы цистернаға 2,5 м3 бензин құюға бола ма? 3. Кубтың барлық жақтарының ауданы 600 см2, ал кубты жасаған заттың тығыздығы 2700 кг/м3 болса, оның массасы қандай болады? ІІ топ тапсырмасы 1. Массасы 88 кг қарағай көлемін анықта. 2. Жиналған шөп массасы 80 кг және мөлшері 80х 40х50 см. Осы престелген шөптің тығыздығын табыңдар 3. Әрбір цистернаның сыйымдылығы 25м3 болса, 1000т мұнайды тасу үшін қанша темір жол цистернасы керек? Қалыптастырушы бағалау: оқушылар бір бірін қызыл, сары, жасыл стикерлер арқылы бағалайды | Есептер жазылған қызыл, жасыл, сары түсті үлестірмелі қағаздар |
Сергіту минуты | Қазір бізде сергіту сәті Сендерге келесі тапсырма шартын анықтау керек. Кабинетте жасырылған стикерлерді тауып, берілген тапсырмаларды анықтаңдар. | Тапсырма жазылған стикерлер |
8 мин | «IDEAL» әдісі (топтық жұмыс) Тапсырма №1 тәжірибе жасау Сұйық май тығыздығын анықтап, таблицалық мәнмен салыстыр Тапсырма №2 Қарағай білеуше тығыздығын анықтап, таблицалық мәнмен салыстыр I-мәтін мазмұнындағы ахуалды анықтау D-ахуалды сипаттау E-ахуалды шешу жолдарын анықтау A-мәселені шешу жолын көрсету L-қорытынды жасау, атқарылған жұмысқа рефлексия жасау Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызшалар арқылы мұғалім бағалайды | Тапсы рма жазылған үлестірмелі қағаз құралдар: мензурка, электронды таразы, сұйық май, параллелепипед пішінді дене Қосымша 3 |
Сабақ соңы |
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасы Тақырып бойынша үш есеп құрастыру | |
6 мин | «Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі арқылы сабақты қорытындылау | |
2 мин | Рефлексия: Жеміс ағашы | Жеміс ағашы |
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Саралау жұмысы сабақта деңгейлік тапсырмаларға жауап алу, есептерді шығаруда жүзеге асты | Үш шапалақ Жұлдызшалар Жеміс ағашы Бас бармақ Мадақтау қолпаштау | Сабақта тәжірибе жасауда оқушыларға арналған қауіпсіздік ережесі сақталды |
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? | Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды. Оқушылардың көпшілігі оқу мақсатына қол жеткізді. Кейбір оқушылардың қабілеті төмен болғандықтан оқу мақсатына жетпеді Сабақта саралау оқушы деңгейіне байланысты тапсырмалар беру арқылы дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ |
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе: -Топпен тәжірибе жасауда IDEAL» әдісі қолданылып, оқушылардың берілген тапсырманы Блум таксономиясындағы ойлау дағдыларының деңгейлері білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау үрдістерін жүзеге асырып, қорытынды жасай алды. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? -Тақырып бойынша бейнеүзілімдерді қолдану -Оқушылардың алдын- ала даярлық тапсырмаларына өте жақсы дайындығы |
Қорытынды |
Сабақ барысында оқытудың белсенді әдістерін қолданғандықтан оқушылардың көпшілігі берілген тапсырмалар бойынша іздене, талдай, қорытындылай отырып сабақ мақсатына сай білімді алды, және практикада қолдануды меңгерді. Кейбір оқушылар өз деңгейіне сай тапсырмалар берілгендіктен теорияны практикада қолдануда қиындыққа кездеседі. Сондықтан келесі сабақтарда өмірмен байланыс материалдарын қолдануды жолға қою керек. |