Қысқа мерзімді жоспар
Пән: физика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» кмм
Мұғалімнің аты-жөні:Елубаева Галия Курмангазыевна
Сынып: 7
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Архимед күші
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Оқушылар осы Архимед күшін біледі, күнделікті өмірде, формуласын есеп шығаруда қолдана білуге үйренеді
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:Архимед күшінің формуласын біледі.
Көптеген оқушылар: Есептер шығаруда есептің шартына сәйкес фомулаларды анықтай алады.
Кейбір оқушылар: Қолданатын формуланы белгілеп,ондағы белгісіз шаманы анықтайды.
Жетістік критерийлері
- Берілген тапсырмалардың мағынасы мен мазмұнын түсінеді.
- Жеке,жұппен,топпен ынтымақтаса жұмыс жасауды үйренеді.
- Өткен тақырыпты пысықтайды.
- Архимед күшінің формуласын қолдана алады.
- Формуланы пайдаланып есептер шығара алады.
Тілдік мақсаттар
Күш Сила Ғorce
Құндылықтарды
дарыту
Құндылықтарды дарыту әр бір тапсырманы тиянақты орындап нақты жауап беру арқылы жүзеге асады.
Пәнаралық
байланыстар
Жаратылыстану пәндерімен байланысты.
АКТ қолдану
дағдылары
Презентация,бейнежазба.
Бастапқы білім
- Манометр.Сорғылар
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Үй жұмысын тексеру
Оқушыларды қарсы алу,ынтымақтастық атмосферасын құру.Оқушыларды түрлі-түсті карточка арқылы топтпарға бөлу.
1.Сорғылардың поршені неліктен сорғы түтігінің қабырғасына тығыз жанасып тұрады?
2.Ауасыз кеңістікте су сорғысы жұмыс істей ала ма?
3.Қалыпты атмосфералық қысым неге тең?
Сабақтың ортасы
1 тапсырма: «Архимед күші» дегеніміз не? Анықтама бер.
Дескриптор: Архимед заңын тұжырымдай алады.
Нәтижесінде білім алушы: Сұйық, ығыстыру,күш терминдерін пайдаланып анықтама құрастырады.
Архимед заңы-сұйыққа батырылған денеге осы дене ығыстырып шығарған сұйықтың салмағына тең ығыстырушы күш әрекет етеді.
Кері байланыс:
2 тапсырма:
Архимед күшінің формуласын анықта.
Дескриптор:
Архимед күшін анықтайды.
Нәтижесінде білім алушы:
Сұйыққа батырылған денені ығыстыратын Ғы күшті архимед күші (Ға= gV
Кері байланыс:
3 тапсырма:
1.Көлемі 0,4м3 болатын дене суға жартылай батырылған денеге әсер ететін архимед күші қандай?
2. Су астындағы массасы 35 кг, көлемі 0,015 м3 тасты көтеру үшін қандай күш жұмсау керек?
3. Судағы денеге 2500мН Архимед күші әсер етеді. Осы денені сынап қандай күшпен кері итереді?
Дескриптор:
- Жартылай батырылған денеге әсер ететін архимед күшін анықтайды.
- Тасты көтеру үшін қандай күш жұмсау керек?
- Судағы денеге қандай күш кері итеретінін анықтайдф.
Нәтижесінде білім алушы:
Білім алушы формуланы анықтап,есеп шығаруда қажетті формуланы қолданып,белгісіз шаманы анықтай алады.
Сабақтың соңы
Кері байланыс: «Ойланып көрейік жазып берейік»
Аты-жөні:
Сыныбы:
Қандай шама?
Шартты белгісі
Формуласы
Өлшем бірлігі
Тіреу нүктесі
Өлшеу құралы
Қандай шамаға байланысты?
Дененің салмағына сәйкес тіреу немесе аспа деформациялана ма?
Қандай жағдайда?
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?