kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Үйсіндер мен қаңлылар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау;Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсінеді және Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым – қатынасын анықтай алады;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Үйсіндер мен қаңлылар»

Білім беру ұйымының атауы

«Қоссейіт» жалпы орта мектебі

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

5.3. Үйсіндер мен қаңлылар

Педагогтің аты-жөні: Байманова Жанат


Күні: 22.02.2023ж


Сынып: 5 «б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы.

Зерттеу сұрағы: Қаңлыларда қала мәдениетінің дамуы немен байланысты?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру

5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау

Сабақтың мақсаты

Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау;Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсінеді және Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым – қатынасын анықтай алады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

5минут





Өзін-өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру

10 минут

«Қолдау көрсету» әдісі арқылыынтымақтастық ахуалын қалыптас-тыру.

Топқа бірігу. Оқушылар түрлі-түсті стикерлер арқылы топқа бөлінеді.

1топ- «Ұлы Жібек жолы»

2топ- «Қаңлылар»


«Күй сандық» әдісі арқылы, үй тапсырмасын сұрау

1.Үйсіндер мемлекеті қай ғасырлар аралығында өмір сүрген? (б.з.д III- б.з.Vғ.)

2.Үйсіндердің орналасқан аумағын білесіңбе? (Іле, Ыстықкөл алқабында)

3.Үйсіндердің астанасын атап бер (Чегучэн «Қызыл Аңғар»)

4.Үйсіндердің сыртқы бет бейнесіне сипаттама бер (азиялық европеоид өңдес келген, ат жақты, сары, аққұба келген, сары шашты)

5.Үйсін мемлекетінің билеушісі қалай аталды? (Гуньмо)

6.Халқы және әскер саны қанша болды? (Халқы 630 мың әскер саны 288мың)

7.Үйсіндердің қоғамдық құрылысын атап бер (1.Гуньмо-ел билеушісі. 2.Бектер,рубасылар,ауқатты адамдар.3.Қарапайым халық.)

8.Үйсіндердің негізгі шаруашылығын атап бер

(Малшаруашылығы,егін шаруашылығы)

9.Үйсіндер қандай көрші мемлекеттермен байланыста болды?

(Қытай,Ғұн,Қаңлылар)

10.Үйсіндердің қоныстары қандай болды? (Балшық және тастан тұрғызылған үйлер.Жазда киіз үйлерде тұрды.)

Оқушылар бүгінгі сабаққа жағымды ахуал қалыптастыра-ды.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.Үй тапсырмасына байланысты сұрақтарға жауап береді


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

.




ҚБ


Топ басшы-сы топ мүшеле-рін бағалау парағы-на бағалап отырады.



«Бір ауыз сөз»әдісі арқылы кері байла-ныс жасау

(Жарай-сың! Кере-мет! Өте жақсы!)










Күй сандық,түрлі-түсті стикерлер



















Жаңа білім


10 минут














5минут
















5минут

Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен таныстыру.

Бейнежазбаны тыңдайды және мәліметтермен танысу арқылы тапсырма орындайды.

1-тапсырма

«Жариялау» әдісі. Топтық жұмыс.

1топ-«Ұлы Жібек жолының қалыптасуы»

2топ-«Қаңлылар туралы мәліметтер»

ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсынамын.



2-тапсырма

«Картамен жұмыс» Жұптық жұмыс.

1топ - Қаңлылардың орналасқан аумағын картадан көрсетіңіз.

2топ- Картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолы бойындағы көне қалалардың кемінде төртеуін атаңыз.



3-тапсырма. «Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қою» Жеке жұмыс.

1топ. Қаңлылар туралы алғашқы деректер б.з.б. ........ ғасырдан бастап кездеседі.Суармалы егіншілік, ......................, кейін .............. айналысты. Астанасы..................қаласы болды.Ел билеушісі ................... деп аталды.Халқы ............мың, жауынгерінің саны............... мың болды.

2топ. «Сұраққа нақты жауап» әдісі.Жібек жолымен қандай тауар түрлері тасымалданды?

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.









Дескриптор:

Бейнежазбаны тыңдайды және мәліметтермен танысады.

-Ұлы Жібек жолының қалыптасуын сипаттайды.

-Қаңлылар туралы мәліметтерді айтады.



Дескриптор:

-Оқушылар жұптасу арқылы, қаңлылардың орналасқан аумағын картадан көрсетеді.

-Картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолы бойындағы көне қалаларды атайды.








Дескриптор:

Дәптермен жұмыс.Оқушы-лар көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жазады.


Жібек жолымен қандай тауар түрлері тасымалданғандығын тізбектеп жазады.


























«Бас бармақ» әдісі арқылы кері байла-ныс жасау.













«Смайликтер арқылы кері байла-ныс жасау»





Тақырып

тық суреттер


Ақпарат-тық мәтін

Маркер,стикерлер


















Таратпа материал-дар





Смайлик-тер


Қазақстан тарихы оқулығы 5-сынып.







Тақырып-тық суреттер

Бекіту

5минут




Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы.

Сөзжұмбақ құру

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Бағалау бойын-ша кері байла-ныс жасау.






Кері байланыс

5минут

Менің бүгін білгенім...

Менің бүгін үйренгенім...

Менің байқағаным...

Мен келесі мәселелер бойынша көбірек білгім келеді...


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушы-лар бағалау критерийлері-мен өз деңгейлерін бағалай-ды

















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Экология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Үйсіндер мен қаңлылар

Автор: Байманова Жанат

Дата: 02.03.2023

Номер свидетельства: 626913
