Мектеп: №6
Мұғалім: Кабакова Жайна
Тақырып: Үлкенге – құрмет, кішіге – ізет (1 сағат)
Құндылық: дұрыс әрекет.
Қасиеттер: сыйластық, өзара құрмет, мейірімділік, адамгершілік, кішіпейілділік, ізеттілік.
Сабақ мақсаты: «Сыйластық», «құрмет» адамгершілік құндылықтарын кеңейту.
Міндеттері:
Білімділік: үлкендер мен кішілер арасындағы сыйластықты түсіндіру;
Дамытушылық: сыйластықты қарым – қатынас іскерліктерін дамыту;
Тәрбиелік: үлкендерді сыйлауға, кішілерге қамқор болуға тәрбиелеу.
Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер) Оқулық, дәптер, үлкен ватман қағаз, түрлі түсті қағаздар, қайшы, үнтаспа.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңi. Топқа бөлу. Оқушыларға 4 суреттің қиындылары беріледі. Суреттерді біріктіру арқылы топқа бөлінеді.
Сабақ барысын талдау. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Оқушылар сурет қиындыларын біріктіріп төрт топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрау. Өткенді еске түсіру: «Ортадағы қаламсап» стратегиясы
Мұғалім әр топ мүшелеріне қаламдарын ортаға қоюын сұрайды. Мұғалім таңдаған қалам иесі сұраққа жауап береді. Жауап бере алмаса топ мүшелері көмектеседеі.
- «Құрмет», «сыйластық» ұғымдарын қалай түсінесіз?
- Өзіңді, өзгені құрметтей білесіз бе?
- Өзара сыйластыққа қалай жетуге болады?
Достарыңмен араңызда қандай сыйластық бар?
Оқушылар қаламдарын ортаға қояды, мұғалім қай оқушының қаламын таңдаса сол сұраққа жауап береді.
Мағынаны тану. «Ой шақыру» стратегиясы.
«Жақсылық жасау әр адамның қолынан келеді» тақырыбында видеоролик көрсетіледі.
Оқушылар видеороликті қарап өз ойларын ортаға салады. Тақырыпты ашады (табады)
Мәтінмен жұмыс. «Концептуалды кесте» стратегиясы.
Оқушылар мәтінді өз бетінше оқып, танысады.
«Рахмет, ата!»
Кейіпкерлер
Атайдың ізеттілігі
Қыздың әдептілігі
Тақырыпқа сай мақал-мәтелдер
Оқушылар мәтінді оқып, өз бетінше кестені толтырады.
Сергіту сәті
«Әріптер» жаттығуы.
Оқушылар аталған әріптерді баспен қолмен, аяқпен салады.
Топтық жұмыс. «Миға шабуыл» стратегиясы
Жағдаяттарды шешу
Оқушылар топ болып жағдаяттардың шешімін табады.
Оқушылар топпен бірге жағдаяттарды шешіп, өз пікірлерімен бөліседі.
Шығармашылық жұмыс: «Венн диаграммасы» стратегиясы
бөліседі.
Оқушылар өз пікірлерімен
Кері байланыс: Рефлексия
- Ерге саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, кеіпкерлерді жасыл түске боя;
- Егер сен сабақты белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, кейіпкерлердісары түске боя;
- Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, кейіпкерлерді қазыл түске боя.
Оқушылар суретті алған білімдеріне сай бояйды.
Бағалау.
Үй тапсырмасы
«Кісілік – кішілік» жаттау
Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алады.