Дүние тану
Тақырыбы: Мен табиғатты бақылай аламын ба?
ҰОҚ-ның оқытылу мақсаты
«Бақылау» ұғымын және оны өткізу кезеңдерін түсіну
Күтілетін нәтиже
Барлық балалар:
бақылаудың не екенін айта алады;
бақылаушылардың немен айналысатынын айтады;
тірек сөздерді пайдалана отырып, сұрақтарды құрай біледі;
қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
I. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.
0-2 мин. II. Өмірлік тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты болжам.
3–5 мин.
(Ұ) ҰОҚ-да жұмыс жасау үшін педагог жағымды атмосфера туғызады. Біреу кездескенде «Қайырлы таң!» деп амандасуды жай және даналықпен ойлап тапқан.
(Ұ) Әліппе-дәптердегі 4-5-беттердегі суреттер бойынша балалар ҰОҚ-да әңгіменің не жайында болатыны туралы болжамдайды. ҰОҚ-ның соңында жетуге тиіс мақсатты анықтайды (оған рефлексия кезеңінде қайта оралады).
Әліппе-дәптердегі сурет.
ҰОҚ-ның ортасы
III. тақырып бойынша жұмыс
6 – 28 мин.
(Ұ) «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» мультфильмінен үзінді көру.
Білімге құштарлық болмағанда – бізді қоршап тұрған заттардың көбі қазір болмаған болар еді деген түсінікті педагог балаларға қалыптастырады.
Білу, сынау, ашу, жаңаны ойлап табуға талпыну – адамға тән қасиет.
«Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» мультфильмінен үзінді.
Ежелгі кезден бастап адам табиғатты бақылаған, өзінің білімін жинақтап, оны балаларына тапсырып отырған.
(Ұ, Ө) Әліппе-дәптермен танысу: кейіпкерлермен, шартты белгілермен.
(Ұ, т) Әліппе-дәптер (1-тапсырма).
Педагог балалардың еске түсіру қабілеттеріне сүйене отырып, суреттерге қарап, сөздерден сұрақтар құру біліктерін жетілдіреді.
Мысалы, Жұлдыздар неге құлайды? Күн неге жарқырайды? Шөл далада құмнан қалай сақтануға болады? Кемпірқосақ қай кезде шығады? Аралар балды қалай жасайды? Қандай бұлттардан жаңбыр жауады? және т.б.
(Ұ, т) Өзекті мәселелер.
Жануарларды бақылай отырып, адамның не ойлап тапқаны жайында педагог балалардың ойланып жауап берулерін сұрайды.
Қорытынды жасай отырып, балалардың былай түсінуіне әкеледі:
Нәтижесінде балаларда мынадай түсініктер қалыптасады: бақылаушы – жаңа білімдер тудыратын адам; тәжірибе – бұл заттарды, табиғи құбылыстарды тану және зерттеу тәсілі.
Әліппе-дәптер.
Әліппе-дәптер суретті материалы.
Тәжірибе жасап жатқан бақылаушылардың суреттері.
Музыкалық сүйемелдеу.
Аспаптар, зертхана картиналары.
(Ө) Әліппе- дәптермен жұмыс (2-3-тапсырма).
Балаларға дәптердің айқарма бетінде жұмыс жасауды ұсыныңыз.
Әліппе-дәптер.
ҰОҚ-ның соңы
IV. ҰОҚ-ның қорытындысы. рефлексия.
28-30 мин.
(Ө) Рефлексивтік бағалау.
Балалардың ҰОҚ-да өзінің жұмысына баға беруін және шыны сауытты (колба) кез келген түсті қарындашпен бояуын сұраңыз:
– ештеңе түсінбедім – қызыл қарындаш.
– түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары қарындаш.
3– қысқасы – бәрін түсіндім, басқаларға да түсіндіре аламын – жасыл қарындаш.
Әліппе-дәптер, түрлі түсті қарындаштар.