Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
Білім беру саласы: Вариативті компонент
Бөлім: Өнерлі екен он саусақ
Тақырып: Күшік пен мысық (құрастыру)
Мақсаты:
Білімділігі: балаларды қағаз түрлері,оның қолданылуы,сапасымен таныстыру;қағазбен жұмыс жасай білу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылығы: тіктөртбұрыш пішінді қағаздан әртүрлі ойыншықтар жасату арқылы ой қиялын дамыту;
Тәрбиелігі: қайшымен қауіпсіз жұмыс жасау ережесімен таныстыру.
Керекті құралдар: түрлі түсті қағаздар,қайшы,желім,үлгі суреттер,қатырмақағаз және жазуға арналған жұқа қағаздар,т.б
Сөздік жұмыс: күшік,мысық
Билингвальдық компоненттер: күшік- щенок, мысық — кошка
Оқу қызметінің кезеңдері
Тәрбиешінің қызметі
Балалардың қызметі
Мотивациялық
қозғаушы
Шаттық шеңбер:
Кел,балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Қабақ түйген не керек!
Қадірлі боп жүрейік!
Балалар шеңберге тұрып, айтады.
Ұйымдастыру кезеңі
Педагог балаларды әртүрлі қағаз түрлерімен («Қағаз түрлері» кестесі) таныстыра отырып, сапасына (қалың, жұқа, жұмсақ, қатты, бүктеледі, бүктелмейді, умаждалады) тоқталады.
-Түрлі түсті қағаздар, жұқа қағаздар, жұқа фольга оңай бүктеледі, тез қиылады.(Қайшымен қиып көрсетіледі)
-Ал қатырмақағаздарды бүктеу қиын әрі қиюға келмейді.
-Мына түрлі түсті қағаздарды қараңдаршы, түстерін айтып беріңдер.(қызыл, жасыл, сары, көк т.б).
-Пішінін қандай?
( Бір парақты ортасынан бүктеп,үлкен-кіші қағаздардың көлемдерін салыстырады)
-Осындай тіктөртбұрыштарды бүктеп,қию арқылы түрлі ойыншықтар жасап үйренеміз.
Әліппе-дәптерден балалар,күшіктің үйшігінің күшік пен мысықтың орындалу ретін қарайды.
Балаларға жұмыс жасау оңай болу үшін тәрбиеші алдын ала дайындаған үлгіні қарап көруді,орындалу ретімен танысуды ұсынады.Жұмыс барысында тәрбиеші балалардың желіммен,қайшымен дұрыс жұмыс жасауларын қадағалап отырады.Үлгіні қарай отырып,ойыншықтардың бөліктерін қарап өздерінің жасаған жұмыстарын салыстырып отыруға бағыт береді.Әліппе-дәптердегі үлкен бөліктерді,түстерді таңдау,бұрыштарын теңестіру,ортасынан бүктеу,саусақпен сындыру сияқты орындалу ретін қайта қарай отырып,өз жұмыстарын орындауға бақылау жасайды.
Тіктөртбұрышты парақты ортасынан бүктейміз,таңдалған түске,дене көлеміне байланысты қараймыз,үйшіктің төбесін алдын ала дайындалған есікті үйшіктің қабырғасына желімдейміз.
Тіктөртбұрыш қағазды ортасынан бүктеу арқылы бұрыштары мен қабырғаларын тексеріп,оны саусақтарымен «сындырып» бүктейді,бұл кеуде бөлігі болады.Түрлі түсті қатты қағазға жай қарындашпен мысықтың және күшіктің денесін сызып алып, оларды пропорционалдық қатынасын сақтай отырып қиып алады. Содан кейін дөңгелек сызып, оны қиып алады, бұл басы болады. Ұсақ бөліктерден мысықтың үшбұрыш, күшіктің құлағын сопақша дөңгелек тәрізді етіп қиып алады. Көзі, тұмсығы және мұрттары сияқты ұсақ бөліктеріне де назар аудару қажет. Олардың кейбір өте ұсақ бөлшектерін фломастермен болмаса түрлі түсті қарындашпен салуға да болады. Бұдан кейін мысықтың құйрығын жіңішкелеу, күшіктің құйрығын жуандау етіп әртүрлі формада қиып алады. Алдымен олардың дене бөліктерін жоғары жағынан бастап: алдымен басын,денесін,соңынан құйрығын жапсырады.Енді оған балалардың қалауы бойынша қосымша бөліктерді өздері ойлап,таңдап жасауға болады.Атап айтқанда: бантик,көбелек және қарғыбау
(Балалардың жұмысын талдау.Мақтау,мадақтау)
Сөздік жұмыс: күшік,мысық
Билингвальдық компоненттер: күшік- щенок, мысық — кошка
Балалар қайталайды.
Балалар тәрбиешінің әңгімесін тыңдайды.
-Тіктөртбұрыш
Балалар бірге айтады.
Балалар қанқыздың құрылысын қарап,
бағдарлайды.
Балалар тәрбиешінің айтқанын тыңдап, қарап отырып жасайды.
Балалар тәрбиешінің жасағанын қайталайды
Балалар жасаған жұмыстарын көрсетеді.
Балалар қайталайды.
Қайталайды: күшік- щенок, мысық — кошка
Рефлексивті
коррекциялаушы
Сабақ соңында тәрбиеші күшікке де, мысыққа да ат қоюды және жұмбақ немесе солар туралы тақпақ айтып беруді сұрайды.
Балалардың жауабы.
Күтілетін нәтиже:
Жаңғыртады: күшіктер мен мысықтар жайлы.
Түсінеді: күшіктің үйшігі
Қолданады: қағазбен дұрыс жұмыс жасауды.