Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ Қысқы орманға саяхат»
Білім беру саласы: Таным. Шығармашылық
Тақырыбы: «Қысқы орманға саяхат»
Мақсаты: Балалардың қысқы қызықтары туралы білімдерін бекіту.Қыс қызығына деген қызығушылықтарын оята білуге және бір-біріне мейірімділікпен қарай білуге тәрбиелеу. Бейнелеу өнеріне таным арқылы қызығушылықтарын арттыру, қылқаламмен, дәстүрден тыс жұмыс жасай алуға үйрету,ұқыптылыққа, әдемілікке тәрбиелеу еңбекке баулу қызушылықтарын дамыту.
Көрнекі құралдар: Қыс көріністері,үлгі, бояу, қылқалам, сумен стақан, сүлгі.
Игереді: қардан әртүрлі бейнелер жасауға болатынын.
Меңгереді: қылқаламмен, дәстүрден тыс жұмыс жасай алуды, ұқыптылыққа, әдемілікті меңгерді
Өзіндік талдау жасау
Тақырыбы «Қысқы орманға саяхат»
Алдыма қойған жалпы мақсаттарым:
I.Негізгі тапсырмалар:
Мақсаты:
- Мектеп жасына дейінгі баланың шығармашылығын бейнелеу түрлері арқылы дамытып, сөйлеу қабілеттерін жан - жақты жетілдіру, соның ішінде, қыс мезгіліндегі табиғат құбылысын сипаттай білуге үйрету, сөздік қорларын дамыту. Табиғатты аялауға, әсемдікті көре білуге, сезінуге тәрбиелеу.
Міндеттері:
• Балалардың тілін, сөйлеу мәдениеті мен дүниетанымын дамыту.
• Балаларды адамгершілікке баулу.
• Баланың қиялын есте сақтауын шығармашылық қабілетін дамыту, ұжымда тату,бірлесе сурет салуға дағдыландыру. Сурет арқылы ойын,қабілетін,шығармашылығын дамыту.
III.Тәрбиелік тапсырмалар:
1.Балалардың патриоттық сезімге тәрбиелей отырып, білімдерін арттыру; бейнелеу өнерінің түрлерімен байланыстыра білу.
2.Эстетикалық тәрбиелерін қалыптастыру;
3.Ұжымда бір-бірін тыңдап,үлкеннің тілін алуға дағдыландыру.
Сабақта үш бірдей мақсат қолданылды:
Үйрену, шығармашылықтарын жан-жақты дамыту және тәрбиелеу.
Нәтижесі:Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті саяхат түрінде өтті.Ұйымдастырылған кезеңде балалар бір-біріне, қонақтарға жақсы көңіл күй тіледі. Балалар қысқы орманға келгенде оларды қоян күтіп тұрды. Жұмбақтар шешілді,тақпақтар айтылды.Бірінші бөлімнен бастап,балалар сабаққа белсене араласты.Сабақтың барлық бөлімдері бір-бірімен тығыз байланыста болды,өз ретімен ауысып отырды. Сурет салу әдістерін көрсетіп, балалар өз еркімен жұмыс жасай білді.Балалардың бейнелеу өнерінде,сабаққа деген ынтасы артып,жаңа технологияларды қолдану шеберліктерін көрсете алды. Осы сабақ барысында әр баланың жеке білім деңгейі анықталып,ой- қабілеттері дами отырып, бір-біріне, құстарға деген қамқорлық сезімдері оянып, табиғатқа,қоршаған ортаға зер сала қарап,түрлі құбылыстары мен бейнелерді қиялда елестету арқылы ойлау сөйлеу қабілеттері ұштала түсті деп ойлаймын. Оқу іс-әрекетінде қолданылған көрнекіліктер эстетикаға сай болды. Балалар ұйымдастырылған оқу іс-әрекетіне ұйымшылдықпен қатысты. Оқу іс-әрекетіөте қызықты өтіп, өзімнің алдына қойған мақсатына жетті деп есептеймін.