kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жүрек және қан тамырлар жүмысының реттелуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

сабақ жоспары ұстаздар үшін өте тиімді. көптеген әдіс-тәсілдер қаралған ішінде

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жүрек және қан тамырлар жүмысының реттелуі»

Асанова Г.С.

Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары

Күні: 22.01.18

Класы: 8«а» «ә»

Сабақтың тақырыбы

Жүрек және қан тамырлар жүмысының реттелуі. Жүрек жұмысы-ның автоматизмі. Жүрек жұмысының реттелуі.

Мақсаты

Білімділік: Тақырыптың өзектілігін аша отырып, жүрек-қантамыр жүйесі ауруларының жалпы сипаттамасын, ауруға әкеп соқтыратын себептері, даму механизмдерін, морфологиялық өзгерістерін түсіндіру.

Дамытушылық: : Оқушылардың өз бетінше жаңа білімді игеру іскерліктерін, шығармашылық қабілетін дамыту.Әртүрлі әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу 

Күтілетін нәтиже

-   Оқушылардың қанайналым жүйесі аурулары туралы білімдерін   толықтыру.

-Оқушылар арасынан биология ғылымына қызығушы, талапты оқушыны анықтап,оларды ізденуге , алғырлыққа ,тапқырлыққа баулу; -Өз бетімен және топтық жұмыс арқылы сыни ойлауға дағдыланады. -Шығармашылық  ізденіске талпынады.

Сабақтың түрі

жаңа сабақ

Оқыту құралдары

Интерактивті тақта, оқулық, плакаттар

Әдіс-тәсілдер

Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, формативті (вербальді және вербальді емес) бағалау, критериалды бағалау


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру.

/5 мин/

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Жағымды психологиялық ахуал туғыу

«крестинг» әдісі бойынша топқа бөлу.  Түрлі түсті қағаз беріледі, оның артына 1,2,3 саны жазылып, оқушылар сан бойынша 3 топқа бөлінеді. Топ аттарын болжау әдісі арқылы анықтау. Әр топқа топ аты туралы анықтама жазылған парақ таратылады. Оқушылар оқып, топ аттарын анықтайды. Артериялар веналар капилярлар деп 3 топқа бөлеміз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (7 мин)

«Жасырын сурет» әдсі арқылы тексеру слайдта бұлттар көрсетіледі соның артында сұрақтар жасырылған, сұраққа жауап беру арқылы бұлттарды ашып жасырын суретті табады.көрсетіледі

  1. Қан тамырлар түрлері нешеу?

  2. Вена тамырының ерекшелігі неде?

  3. Ең жоғарғы қан қысымы неше мм құрайды

  4. оттекпен қаныққан қанды жүректен барлық мүшелерге жеткізетін қандай қан тамыры

  5. Қанның үлкен және кіші шеңберде айналу уақыты

  6. Ең жоғарғы қан қысымы неше мм құрайды

  7. Жүректәң сол жақ қарыншасынан қолқа артериясы қан тамырынан басталатын қандай шеңбер.

  8. Ұсақ артерия мен капилярларда қан қысымы қанша

  9. Қан еріген оттектің көбін ұлпаға беріп, өзі қандай газга қанығып, вена қанына айналады

  10. Қан қысымын өлшейтін құрал?

  11. Қан қысымының жоғарлыған кезде пайда болатын айру

  12. 3 Үлкен және кіші қанайналымның қалай жүзеге асатынын айт

  13. Дәрігер сайлап аламыз. Аурулардың қалай емдеу керектігін айтады

ІІІ. Жаңа сабақ

( 15 мин)

Постер қорғау

1 топ- жүрек қанайналым жүйелерінің аурулары

2 топ- Қан кету кезіндегі алғашқы көмек

3 Топ – жүрек зиянды заттарының әсері

Бекіту .




/6 мин/

«Иә және жоқ» әдісі арқылы мен сіздерге 10 сөйлем оқимын егерде сол сөйлем дұрыс болса иә , қате болса жоқ деген парақшаны көтересіз.

1.Қан қысымының жоғарылауынан болатын ауру гипотания деп аталады. (жоқ. гипертания)

2. Артерия қан тамырларында қан қысымы 200 мм дейн асады (иа)

3. Артерия қан тамырларында қан қысымы 80-90 мм-ге дейн төмендейді (жоқ. 70-80)

4. адам күніне 8-9 сағат ұйықтау керек (иа)

5. Ұзақ уақыт тік тұрып жұмыс істеген адамдарда вена қан тамырлары тарылады (жоқ. кеңейеді)

6. Жүрек кемістігі 3 ке бөлінеді (жоқ .2 ге)

7. Қанда эритроциттердің санының азаюынан пайда болатын айру жүрек инфаркіті. (жоқ. қаназдық)

8. Лейкоциттердің тез көбейіп кетуінен пайда болатын аққандылық ауруы (иа)

9. Темекінің құрамында болатын никатин жүрек бұлшықеттерін кеңейтеді. (жоқ. тарылтады)

10. спирт қан тамырлардың жұмысын тез бұзады. (иа)

Бағалау.

/3 мин/

Бағалау парағына топ басшысы бағалайды

Рефлексия

/2 мин/

Не білгендерін, не білгісі келетіндерін параққа жазады

Үйге тапсырма

/2 мин/

Жүрек және қан тамырлар жүмысының реттелуі. Жүрек жұмысы-ның автоматизмі. Жүрек жұмысының реттелуі.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жүрек және қан тамырлар жүмысының реттелуі

Автор: Дюсалиева Гулсулу Ержановна

Дата: 09.06.2018

Номер свидетельства: 472816
