ҚҰСТАРДЫ ТОПҚА БӨЛУ
(ашық сабақ)
Биология пәнінің мұғалімі
Молдрахметова Гулшат Аманжолқызы
Сабақтың тақырыбы: Құстарды топқа бөлу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың сабаққа деген ынтасын, қызығуын, белсенділігін арттыру,
құстар жайлы білімдерін молайтып, еліміздің әрбір тіршілік иелеріне келешек
ұрпағымыздың жақсы көзқараспен қарауына ықпал жасау;
Дамытушылық: сирек кездесетін құстарды танытып, оларды қорғауға, ойын арқылы
ойлау,есте сақтау қабілеттері мен тілін, сөздік қорларын түзете отырып дамыту;
Тәрбиелік:құстарды қорғауға, табиғатты аялауға тәрбиелеу;
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі
II.Үй тапсырмасын тексеру
I. «Ия», «Жоқ» ойыны арқылы үй тапсырмасы тексерілді:
1. Құстар омыртқалы жануарлардың ұшуға бейімделген тобы- /ия/
2. Құстарды зерттейтін сала – орнитология /ия/
3. Олардың дене температурасы тұрақты емес /жоқ/
4. Құстардың денесі бас, мойын, тұлға бөліміне бөлінген /ия/
5. Құс денесін қабыршақты қабық қаптайды /жоқ/
6. Құстар қос жынысты, сырттай ұрықтанады /жоқ/
II.Шығармашылық жұмыс.
Оқушыларға алдын-ала берілген тапсырма бойынша белгілі бір құсқа мәлімет жасау керек.
Олай болса балалар енді жаңа сабағымызға көшейік.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Дәптерге сабақтың тақырыбы жазылады.
Тақырып бойынша мұғалімнің кіріспесі.
Тақырыпқа байланысты видео көрсетіледі.
III. Оқулықпен жұмыс.
Оқушылар мәтінді өз беттерінше оқып шығады.Әр оқушы өзіне берілген тақырыпша бойынша қорытынды жасайды. Плакатқа жоба құрастырады.Жобаны қорғайды.
IV. Дәптермен жұмыс. Биологиялық диктант.
1. Бұлардың төс сүйегі жалпақ әрі оның қыры болмайды.
2. Олардың алдыңғы аяқтары ескекке айналған.
3. Қанаттары ұзын, сүйірленіп келеді.
4. Саусақтарының арасында жүзужарғағы бар.
5. Тұмсықтары мықты, үшкір болады.Саусақтары қысқа, тырнақтары имек келеді.
V. Сергіту сәті. «Қандай құс» ойыны.
- Баласын аппағым дейтін қандай құс? /қарға/
- Қандай құстың тамағы шоқуменен табылған? /сауысқан/
- Қандай құстың түсіне тары кіреді? /тауық/
- Махамбеттің өлеңіндегі қай құс? /қызғыш құс/
- Қандай құс қорегін түнде аулайды? /үкі,жапалақ/
- Кез-келген ұяға жұмыртқа салатын құс? /көкек/
- Қандай құс орман дәрігері? /тоқылдақ/
- Қай құстың қазаны бар? /бірқазан/
VI.Қорытынды бөлім: Шығармашылық жұмыс. «Құстар – қанатты достар» тақырыбында эссе жазу.
VII. Бекіту: «Кім жылдам?» ойыны.
Ширақ және қызылшақа балапанды құстардың атын табу.
VIII. Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу, құстар жайында қызықты мәлімет дайындау.
IX. Бағалау кезеңі: