kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Гүлдің құрылысы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Гүлдің құрылысы

Сабақтың тақырыбы:   Гүлдің құрылысы

 Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты:        Өсімдіктердің көбею мүшесі, гүлдің құрылысы, гүл

бөліктерінің атқаратын қызметі туралы түсіндіру

Дамытушылық мақсаты: Сабақ барысында ойын элементтерін пайдалана

отырып, есте сақтау,  шапшаңдық қабілеттерін дамыту

Тәрбиелік мақсаты:       Табиғатты сүюге, әсемдікке үйрету, эстетикалық

талғампаздыққа баулу;

Сабақтың түрі:  Ойын

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, гүлдің макеті, тірек – сызба

Сабақтың әдісі:  Баяндау, сұрақ – жауап

Сабақтың түрі:  Эвристикалық сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Оқушыларды түгендеу
  2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Түрі өзгерген мүшелер арқылы көбею
  • тамырсабақ арқылы
  • түйнек арқылы
  • пиязшық арқылы
  • Мұртша арқылы
  1. Өсу мүшелерінің бөліктері ( жас өркендері) арқылы көбейту
  2. Телу арқылы көбейту.
  • жанастыра телу
  • кесінділеп телу
  • көзшелеп телу

ІІІ. Білімді жан-жақты бекіту.

  • Суретті сөйлету
  • «Кім жылдам» ойыны
  1. Ағзаның белгілі бір қызмет атқаратын бөлімі-
  2. Өсімдіктің жер асты мүшесі-
  3. Тамырдың түктер орналасқан бөлімі-
  4. Тамырдың тамыр бөліміне кірмейтін жері-
  5. Тамырдың жас жасушалары бөлінбейтін бөлімі-
  6. Тамырдың қарқынды өсу мерзімі-
  7. Жасуша қабықшасын түзуге қажетті элемент-
  8. Нарғызгүлдің тамыры –
  9. Өркеннің орталық тірек бөлімі –
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Гүлдің құрылысы"»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән

Биология

сынып

6 Б

Мерзім

13.11.2015

Сабақтың тақырыбы

Гүлдің құрылысы мен маңызы

Сабақтың мақсаты

Өсімдіктердің көбею мүшесі, гүлдің құрылысы, гүл

                                       бөліктерінің атқаратын қызметі туралы түсіндіру;

Сілтеме

Биология оқулығы Әлімқұлова Р. Әметов Ә

Күтілетін нәтиже

Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады,шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеті артады.Өзіндік ой қорытуға,тұжырым жасауға дағдыланады

Тапсырмалар

Блум токсономиясы

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Қолданылған модулдер

Білу

Ынтымақтастық атмосфераны ұйымдастыру

Бір бірлеріне тілек тілейді

«Шаттық шеңбер»

Үй тапсырмасын тексеру

І топ тапсырмасы 
1.Төменде берілгендердің ішінен тамыр түрлері мен тамыр жүйелеріне 
жататындарын ажыратып,тұсындағы санын қоршаудың ішіне жаз. 
І.Тамыр түрлері 1.Жанама тамыр 
2.Жемтамыр. 
ІІ.Тамыр жүйесі 3.Шашақ тамыр 
4.Түйнек 
5.Тамырсабақ 
6.Қосалқы тамыр 
7.Негізгі тамыр 
8.Кіндік тамыр 

ІІ топ тапсырмасы 
1. Түрі өзгерген жер асты өркендерге ___________, ________ жатады.
2. Тамырға ұқсас қоңырқай, күңгірт түсті болғандықтан ____________ деп атаған
3. Тамырсабақтың ұшында ___________ болады.
4. Шырынды сабақтар ____________ өсімдіктерінде болады.
5. Жер асты пиязшықты өсімдіктерге ___________ жатады.
6. Сабақтың түп жағындағы өркеннің ұшындағы бүршік ________
7. Жапырақ шығармайтын көп жылдық жер асты өркен ________
8. Түйнектері арқылы көбейтеді ____________
9. Ішке күн сәулесін өткізеді ____________
10. Өң, тоз, тін қабатынан тұрады ____________

ІІІ топ тапсырмалары 
Жапырақ пішіндері
Бүйрек тәрізді ---- Қылқанды --------- 
Таспа тәрізді ---- Жүрек тәрізді ---- Жебе тәрізді------

ІҮтоп тапсырмалары
Сабақ қандай қызмет атқарады?
Сабақтың түрлерін ата?
Сабақтың ішкі құрылысын сипатта?
Қабық неше қабаттан тұрады?
Өзек қандай қызмет атқарады?

сұрақтарға жауап беру



Оқушылар өздерінің түсініктері бойынша менталді карта жасайды

Топтық жұмыс

Бір бірлерінің жауаптарын бағалау

Оқушыларды топқа бөлу

1-топқа

2-топқа

3-топқа


Оқушылар арасында рөлдерін бөліп алу

Түсіну

Жаңа сабақ

1-топқа – Аталықтың құрылысы

2-топқа – Аналықтың құрылысы

3-топқа – Гүлдің құрылысы

Оқушылар топ болып тақырыпты оқиды,  өз  пікірлерін айтады.


Топтық жұмыс, диалог, Сыни тұрғыдан ойлау

Қолдану

Әр топқа тапсырмаларды орындату


 



Жұптасып, топтасып жұмыс істейді,

Топта өзіндік білім алу

Талдау

Оқушылармен бірге сабақты талдау.

3.Оқушылардың  теориялық алған білімдерін пысықтап, сабақты бекіту үшін биологиялық ойындар, тестік сұрақтар қойылады.

1.”Кім шапшаң” ойыны

Мақсаты: Оқушылардың гүлдің құрылысы туралы алған білімдерін бекіту

Ойынның шартты: Екі топқа  гүлдің мүшелерін жазылған қиық қағаздар таратылады, осы қағаздарды магнитті тақтаға жазып, тұстарына сәйкес сандарын жазады, және өздеріне берілген гүл бөлімдерін таблицадан көрсетеді

2. ”Ым білмеген, дым білмейді” ойыны

Тақтаға шыққан  оқушының өзіне көрсетілмей гүлдің мүшесінің суретті маңдай тұсына қолмен ұсталып тұрады. Қарама – қарсы топ мүшесінің бірі тұрып суреттегі гулдің бөлігін ыммен түсіндіреді. Оқушы гүл бөлігінің атын табуы керек

3. ”Тапқыр болсаң тауып көр” ойыны

Ойын шарты:

Еденге бормен екі дөңгелек сызылады. Бірінші шеңбердің ішіне  ”Жайгүлсерік”, екінші шеңберге ”Қос гүлсерікті” деп жазылған. Оқушыларға өсімдіктің аты жазылған қағаз таратылады. Мұғалім белгі берген кезде әр оқушы өсімдікке тиісті шеңберге тез кіруі тиіс.



 Әр топ  өз ойларын айтады

Талантты және дарынды

Жинақтау

ІҮ.Бекіту тапсырмалары
І топ тапсырмасы: Биологиялық диктант
Тостағанша мен күлтені қосып ...........деп атайды.
Гүлде тостағанша мен күлтенің біреуі ғана болса, ..............., ал екеуі де болса, ......................... дейді.
Гүлде тек аталық болса, ..........., тек аналық болса..................... деп атайды.
Аналық пен аталық бір өсімдікте орналасса, ......................., аналығы мен аталығы әр өсімдікте орналасса, .................... өсімдіктер деп атайды.
Егер гүлсерігінің пішіні бірдей болса, .................. (қызғалдақ, алма, т.б.), гүл серіктерінің пішіні ір түрлі болса, ............ деп аталады. 
ІІ топ тапсырмасы: Сөзжұмбақ. “Т"
Т" әрпінен басталатын гүлге қатысты сөздерді тауып жазыңдар! 
1. Гүлдің тостағаншасы мен күлтесінің атауы. 2. Гүл бөлімінің жіңішкерген жері. 3. Ұсақ гүлдердің топтанып орналасуы. 4. Қысқарған сабақтан өсіп шығатын, бір ғана буын аралығынан тұратын, ұшы гүл немесе гүлшоғырмен бітетін сабақша. 5. Гүлдің барлық бөлімдері орналасатын орны. 6. Ашылмаған бітеугүлдің екінші аты.
ІІІ топ тапсырмасы:
Гүлдің құрылысын реттік сандар бойынша ата?
ІҮ топ тапсырмалары
Берілген сипаттамалар гүлдің қай бөлігіне тән екенін гүл бөлігінің бас әрпін қойып белгілеңдер (“ГС”-гүлсағақ; “ГТ”-гүлтабан; “Т”-тостағанша; 
“К”-күлте; “А”-аталық; “Ж”-аналық). 
1.Гүлдің дәл ортасында орналасқан.
2.Тозаң ұясы бар.
3.Гүлсеріктің ішкі бөлігі.
4.Үлпекке айналған бөлігі
5.Жәндіктер қоректенеді.
6.Шірне бөлетін бөлігі.
7.Жабысқақ сұйықтық бөледі.
8.Ұшы ілмешекке айналған бөлігі.
9.Екі қабат қабықшасы бар жасушалар жетіледі.
10.Хош иіс шығаратын бөлігі.
11.Мойыны бар. 

Оқушылар

Әр топ тапсырмаларды орындайды


Жекелей жұмыс

Үй тапсырмасы

Тақырыпты оқу

Параграф № Бет

Кері байланыс

Бағалау

Критерийлері арқылы бағалау

Өзін өзі бағалау және өзгені бағалау

Формативті және суммативті бағалау

Кері байланыс

«Білемін», «Білдім», «Білгім келеді»

Рефлексия








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
"Гүлдің құрылысы"

Автор: Баинбекова Зина Кыдырбаевна

Дата: 25.02.2017

Номер свидетельства: 395420
