Сабақтың тақырыбы | Балық өсіру зауыттары, олардың маңызы. Тоған шаруашылығы. Сазан және оның қолға үйретілген формасы- тұқы балық (крап) және басқа түрлері. Балықтарды жерсіндіру, оның биологиялық және шаруашылықтық негіздемесі. Аквариумдық балық шаруашылығы |
Мақсаты | Оқушылардың балық шарушылығы, оларды өсіріп, сақтау туралы түсінік беру, бірлесіп топ болып жұмыс істеу қабілеттерін арттыру, сыни тұрғыдан ойлау арқылы қойылған мәселенің шешімін таба білу |
Күтілетін нәтиже | Балық ,тоған шаруашылығы , аквариумда балық өсіру туралы түсінеді, сазан мысалында балықтардың ішкі, сыртқы құрылысын талдай алады, кәсіптік маңызы бар балықтарды тани біледі. |
Әдіс - тәсілдер | Мозайка стратегиясы, ДЖИГСО, Хат қалтадағы сұрақтар, суретті сұрақтар, эссе, симантикалық карта |
ресурстар | Білім стандарты, пән бағдарламасы, «Биология» оқулықтары 7 сынып Қ.Қайым , Р. Сәтімбеков, К. Жүнісқызы, А. Соловьева «Атамұра» 2016ж. Қ. Қайым, . РСәтімбеков, Ә. Әметов, Ж. Қожантаева «Атамұра» 2012ж. Интернет материалдары |
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ |
Сабақ кезеңдері | уақыт | тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сыныпты топқа бөлу Зейінді шоғырландыру | 3 мин | Мозайка стратегиясы. Стөл үстіндегі қағаздардың ішіндегі жазулар бойынша топқа бөлу Қағаздың түстері бойынша амандасу түрін көрсету | Оқушыларды әр топ бойынша парталарға бөледі Қызыл қол - иіліп сәлемдесу Сары қол - жұппен арқа түйістіру Көк қол- қол алысып амандасу | Қолындағы жазулар бойынша топтарға бөлінеді 1 топ Сазан 2 топ Акула 3 топ Бекіре 4 топ Форель Мұғалім көрсеткен түс бойынша тапсырманы орындайды |
Білу қызығушылықтарын ояту | 5+5 минут Джигсо әдісі бойынша мәтінмен жұмыс жүргізу | 1.Балық шаруашылығы 2.Тоған шаруашылығы 3.Аквариумда балық өсіру 4.Балықтарды жерсіндіру | Тақтаға тапсырманы жазып іледі | Оқушылар берілген тапмырма бойынша мәтінді оқып, талдап, басқа топ оқушыларына түсіндіреді |
Түсіну | 5+4 минут Миға шабуыл әдісі Топ бойынша берілген сұрақтармен жұмыс | Хатқалта стратегиясы Хатқалта сұрақтарына жауап | Хатқалтада 4 топтың жеке сұрақтарын береді | Оқушылар сұрақтардың жауабын бірігіп шешіп , жауап береді |
қолдану | 5+2 минут Адасқан сөздер топпен жұмыс | Суретпен берілген сұрақтарға жауап 1топ. балықтың сыртқы құрылысын анықтау 2 топ балықтың ішкі мүшесін анықтау 3 топ. Қан айналым, жүрек құрылысы 4 топ. Жүйке жүйесі, мидың құрылысы | 4 топқа жеке тапсырмалар суретпен береді | 4 топқа жеке тапсырмалар суретпен берілген , дұрыс жауаптарын табады , түсіндіреді |
Сергіту сәті | 2 мин | М.Мақатаев «Бақыт деген сенің бала күндерің» | | Оқушылар дене қимылын жасайды |
Талдау, жинақтау | 5+3 минут | Семантикалық карта құру | Жеке-жеке оқушыларға кесте таратып береді | Кестеді сұрақтардың сәйкес жауабына таңбамен белгі қояды |
Бағалау | 3 мин | 1. тақырыпты бағалау эссе жазу арқылы - «Балық- байлық көзі тақырыбында » 2.Бағалау парақшасын толтыру оқушыны бағалау | Эссені 2 оқушыға оқытады Қорытындысы жариялайды | Эссе 2-3 оқушы оқиды Бағалау парақшасымен өздерін бағалайды |
Рефлексия | 2мин | Стикерлер толтыру Қобдиша, еттартқыш, себет стратегиясын пайдалану | Стикер таратып береді Тақтаға Қобдиша, еттартқыш, себет суретін іледі | Стикерге жазба жазады Тақтадағы Қобдиша, еттартқыш, себет суретінің астына оқушылар толтырған стикерлерин іледі іледі |
Үйге тапсырма | 1 мин | Тақырыпты оқу , қосымша іздену, эссе жазу | Тақтаға тапсырманы жазады | Күнделіктеріне тапсырманы жазады |