kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Асқорытудың маңызы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Асқорытудың маңызы

Мақсаттары:

Білімділік: Организмдегі азықтық заттардың рөлін көрсету. Адам пайдаланатын тағамдық өнімдерді ашып көрсету.

Дамытушылық:  Оқушыларды талдау, синтез, салыстыру, қорытындылау және ойлау қабілеттерін дамыту. 

Тәрбиелік:  Оқушылардың тамақ ішіу дағдысын қалыптастыру.Санитарлық –гигиеналық әдетке тәрбиелеу.Салауатты өмір сүру салтына үйрету; 

Сабақтың типі: аралас сабақ

Әдістері: «Блум таксономиясы», өзіндік жұмыс, сұхбаттасу, АҚТ, «Биологиялық есеп», «Топтық жұмыс», «Жұптас – ойлан - бөліс», «Кlaster» әдісі, «Топтық бағалау».

Пәнаралық байланыс: математика, медицина, халықтық педагогика

Құрал –жабдықтар: кестелер, қанатты сөздер, көрсетілімдер, интербелсенді тақта

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Топқа бөліп, топ басшысын сайлау. Бағалау парағын үлестіру.

Блум таксономиясы

Білу

Үй жұмысын тексеру. Екі топқа тест беріледі. Оқушылар бірін – бірі тексеріп,бағалайды.

І топқа тапсырма: Тыныс жүйесі қандай мүшелерден тұрады?

ІІ топқа тапсырма: Мүшелерді орналастыр.Кестемен жұмыс

Түсіну

Жаңа сабақтың тақырыбы: Ас қорытудың маңызы.

Қоректік заттар  дегеніміз нәруыздар, көмірсулар, майлар,минералды тұздар,су мен витаминдер. «Жұптасып - ойлан - бөліс» тақырып бойынша мәтінмен жұмыс.

Талдау

“Биологиялық есеп”, кесте толтыру.

Қолдану

Хабарлама тыңдау. “Ұлттық тағамдар”. Бейнекөрініc  “ Кәдегіңізге жаратыңыз”

Жинақтау

1 – топ кластер құру.

2 – топ биологиялық диктант.ферменттер.

Бағалау

Оқушы білімін бағалау.

 

 

«Білу» кезеңі. Үй жұмысын тексеру. Тест жұмысы.

  1. Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді?
  1. 2
  2. 3
  3. 4
  1. Дыбыс түзу қызметін қандай мүше атқарады?
  1. Мұрын қуысы
  2. Көмей
  3. Кеңірдек
  1. Тыныштық күйде тыныс алу көлемі қандай?

a.500 мл

b.1500 мл

c.3500 мл

4.Өкпе мен ұлпадағы газ алмасу неге байланысты?

a.Фагоцитоз

b.Диффузия

c.Желдету

5.Мұрын қуысының ішкі беті

a.100 см2

b.500 см2

c.1500 см2

6.Кеңірдектің жалғасы

a.Жұтқыншақ

b.Көмей

c.Бронхылар

7.Өкпенің сыртын не қаптайды?

a.Өкре қақпасы

b.Плевра

c.Қан

8.Кеңірдек қабырғасы неден түзілген?

a.Бұлшық ет ұлпасынан

b.Шеміршекті сақинадан

c.Шеміршекті жартылай сақинадан

9.Тыныс алу орталығы қайда орналасқан?

a.Өкпеде

b.Мишықта

c.Сопақша мида

10.Тыныс қозғалыстарына не қатысады?

a.Көкет пен Қабырғааралық бұлшық еттер

b.ұлпалар

c.Қарын бұлшық еттері

11.Альвеолалар диаметрі қанша?

a.0,6- 0,03 мм

b.0,2 – 0,3 мм

c.1 мм

12.Адам өкпесінде шамамен қанша альвеолалар бар?

a.700 млн

b.120 мың

c.100 млн

13.Өкпедегі газ алмасуды басқаша қалай атайды?

a.Ішкі тыныс алу

b.Сыртқы тыныс алу

c.Барлығы дұрыс

14.Тыныштық күйде ересек адамға, қанша оттек қажет?

a.300 см2

b.1000 см3

c.200 см2

  1. .Тыныс алу мүшесін көрсет.
  1. Жүрек
  2. Қолқа
  3. Кеңірдек

 

І топқа тапсырма: Тыныс жүйесі қандай мүшелерден тұрады?

ІІ топқа тапсырма: Мүшелерді орналастыр.Кестемен жұмыс

« Түсіну» кезеңі. Жаңа сабақтың тақырыбы: Ас қорытудың маңызы. Қоректік заттар  дегеніміз нәруыздар, көмірсулар, майлар,минералды тұздар,су мен витаминдер. «Жұптасып - ойлан - бөліс» тақырып бойынша мәтінмен жұмыс

 “Биологиялық есеп”

Есеп №1.

Егер бір адамға тәулігіне 6 грамм тұз жеткілікті болса, әр отбасыға бір аптада, бір айда қандай мөлшерде тұз жұмсалады? Әр оқушы өз отбасына есептеп шығаруға болады.

Жауабы:

(6 г х отбасы саны) х 7 = 6 х 5 х 7 = 210 г

(6 г х отбасы саны) х 30 = 6 х 5 х 30 = 900 г

Есеп №2.

Тамақтанған кезде әр адам 1 грамм нанды шығындайды. 50 000 халқы бар елді мекенде бір жылда қанша нан шығындалады?

Жауабы:

А) (1 г • 4 мезгіл) • 50 000 = 4 х 50 000 = 200 000 г = 200 кг.

Ә) 200 кг • 365 күн = 73 000 кг = 73 т

«Талдау» кезеңі “Биологиялық есеп”, кесте толтыру « өсімдіктекті өнімдер, жануартекті өнімдер».

«Қолдану» кезеңі. Хабарлама тыңдау. “Ұлттық тағамдар”. Бейнекөрініc  “ Кәдегіңізге жаратыңыз”

«Жинақтау» кезеңі.

1 – топ кластер құру.

Қоректік заттар

 

2 – топ биологиялық диктант.

Биологиялық диктант

1.Тамақ өнімдерінің едәуір қарапайым организмге сіңірілетін заттарға …. және ….процестерді …… деп аталады. 2.Өзгеріссіз қанға сіңірілетін заттар ……., ……. 3.Адам организміне орташа алғанда …., ……, ……, ……., …… болатыны есептелген. 4.Органимдегі негізгі энергия көзі …. тәуліктік қажеттілігі ……  5.Адамның …… тәуліктік қажеттілігі 100г болып келетін және көмірсуда, майда ….айнала алмайды.6.Витаминдердің жеткіліксіз мөлшерінен организм әлсіреп, әртүрлі аурулар …. пайда болады.7  …… сүйек пен тіс құрамына кіретін, зат алмасуға қатысатын қоректік зат. 8.Организмде …… әртүрлі заттардың еріткіш рөлін атқарады, көптеген химиялық реакциялар …. қатысуына байланысты.

Анаграмма:

1.Са урыоқт

2.Кітркеоқ разтта

3.Менрефретт

4.Зурынә

5.Міскөру

6.Мйа

7.Инматив

8.Дыреналим ратзат

Ас қорыту

2. Қоректік заттар

3. Ферменттер

4. Нәруыз

5. Көмірсу

6. Май

7. Витамин

8. Минералды заттар

«Бағалау». Оқушы білімін бағалау.

Рефлексия.  Стикерлер арқылы өз пікірін білдіру.

Үйге тапсырма. §42 оқу, «Витаминдер» тақырыбына реферат жазу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Асқорытудың маңызы»

Сабақтың тақырыбы: Асқорытудың маңызы

Мақсаттары:

Білімділік: Организмдегі азықтық заттардың рөлін көрсету. Адам пайдаланатын тағамдық өнімдерді ашып көрсету.

Дамытушылық: Оқушыларды талдау, синтез, салыстыру, қорытындылау және ойлау қабілеттерін дамыту. 

Тәрбиелік: Оқушылардың тамақ ішіу дағдысын қалыптастыру.Санитарлық –гигиеналық әдетке тәрбиелеу.Салауатты өмір сүру салтына үйрету; 

Сабақтың типі: аралас сабақ

Әдістері: «Блум таксономиясы», өзіндік жұмыс, сұхбаттасу, АҚТ, «Биологиялық есеп», «Топтық жұмыс», «Жұптас – ойлан - бөліс», «Кlaster» әдісі, «Топтық бағалау».

Пәнаралық байланыс: математика, медицина, халықтық педагогика

Құрал –жабдықтар: кестелер, қанатты сөздер, көрсетілімдер, интербелсенді тақта

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Топқа бөліп, топ басшысын сайлау. Бағалау парағын үлестіру.

Блум таксономиясы

Білу

Үй жұмысын тексеру. Екі топқа тест беріледі. Оқушылар бірін – бірі тексеріп,бағалайды.

І топқа тапсырма: Тыныс жүйесі қандай мүшелерден тұрады?

ІІ топқа тапсырма: Мүшелерді орналастыр.Кестемен жұмыс

Түсіну

Жаңа сабақтың тақырыбы: Ас қорытудың маңызы.

Қоректік заттар дегеніміз нәруыздар, көмірсулар, майлар,минералды тұздар,су мен витаминдер. «Жұптасып - ойлан - бөліс» тақырып бойынша мәтінмен жұмыс.


Талдау

“Биологиялық есеп”, кесте толтыру.

Қолдану

Хабарлама тыңдау. “Ұлттық тағамдар”. Бейнекөрініc “ Кәдегіңізге жаратыңыз”

Жинақтау

1 – топ кластер құру.

2 – топ биологиялық диктант.ферменттер.

Бағалау

Оқушы білімін бағалау.





«Білу» кезеңі. Үй жұмысын тексеру. Тест жұмысы.

  1. Мұрын қуысы неше бөлікке бөлінеді?

  1. 2

  2. 3

  3. 4

  1. Дыбыс түзу қызметін қандай мүше атқарады?

  1. Мұрын қуысы

  2. Көмей

  3. Кеңірдек

  1. Тыныштық күйде тыныс алу көлемі қандай?

  1. 500 мл

  2. 1500 мл

  3. 3500 мл

  1. Өкпе мен ұлпадағы газ алмасу неге байланысты?

  1. Фагоцитоз

  2. Диффузия

  3. Желдету

  1. Мұрын қуысының ішкі беті

  1. 100 см 2

  2. 500 см 2

  3. 1500 см 2

  1. Кеңірдектің жалғасы

  1. Жұтқыншақ

  2. Көмей

  3. Бронхылар

  1. Өкпенің сыртын не қаптайды?

  1. Өкре қақпасы

  2. Плевра

  3. Қан

  1. Кеңірдек қабырғасы неден түзілген?

  1. Бұлшық ет ұлпасынан

  2. Шеміршекті сақинадан

  3. Шеміршекті жартылай сақинадан

  1. Тыныс алу орталығы қайда орналасқан?

  1. Өкпеде

  2. Мишықта

  3. Сопақша мида

  1. Тыныс қозғалыстарына не қатысады?

  1. Көкет пен Қабырғааралық бұлшық еттер

  2. ұлпалар

  3. Қарын бұлшық еттері

  1. Альвеолалар диаметрі қанша?

  1. 0,6- 0,03 мм

  2. 0,2 – 0,3 мм

  3. 1 мм

  1. Адам өкпесінде шамамен қанша альвеолалар бар?

  1. 700 млн

  2. 120 мың

  3. 100 млн

  1. Өкпедегі газ алмасуды басқаша қалай атайды?

  1. Ішкі тыныс алу

  2. Сыртқы тыныс алу

  3. Барлығы дұрыс

  1. Тыныштық күйде ересек адамға, қанша оттек қажет?

  1. 300 см 2

  2. 1000 см 3

  3. 200 см 2

  1. .Тыныс алу мүшесін көрсет.

  1. Жүрек

  2. Қолқа

  3. Кеңірдек



І топқа тапсырма: Тыныс жүйесі қандай мүшелерден тұрады?

ІІ топқа тапсырма: Мүшелерді орналастыр.Кестемен жұмыс

« Түсіну» кезеңі. Жаңа сабақтың тақырыбы: Ас қорытудың маңызы. Қоректік заттар дегеніміз нәруыздар, көмірсулар, майлар,минералды тұздар,су мен витаминдер. «Жұптасып - ойлан - бөліс» тақырып бойынша мәтінмен жұмыс

“Биологиялық есеп”

Есеп №1.

Егер бір адамға тәулігіне 6 грамм тұз жеткілікті болса, әр отбасыға бір аптада, бір айда қандай мөлшерде тұз жұмсалады? Әр оқушы өз отбасына есептеп шығаруға болады.

Жауабы:

(6 г х отбасы саны) х 7 = 6 х 5 х 7 = 210 г

(6 г х отбасы саны) х 30 = 6 х 5 х 30 = 900 г

Есеп №2.

Тамақтанған кезде әр адам 1 грамм нанды шығындайды. 50 000 халқы бар елді мекенде бір жылда қанша нан шығындалады?

Жауабы:

А) (1 г • 4 мезгіл) • 50 000 = 4 х 50 000 = 200 000 г = 200 кг.

Ә) 200 кг • 365 күн = 73 000 кг = 73 т

«Талдау» кезеңі “Биологиялық есеп”, кесте толтыру « өсімдіктекті өнімдер, жануартекті өнімдер».

«Қолдану» кезеңі. Хабарлама тыңдау. “Ұлттық тағамдар”. Бейнекөрініc “ Кәдегіңізге жаратыңыз”

«Жинақтау» кезеңі.



1 – топ кластер құру.

Қоректік заттар





2 – топ биологиялық диктант.

Биологиялық диктант

1.Тамақ өнімдерінің едәуір қарапайым организмге сіңірілетін заттарға ….. және …..процестерді …… деп аталады. 2.Өзгеріссіз қанға сіңірілетін заттар ……., ……. 3.Адам организміне орташа алғанда ….., ……, ……, ……., …… болатыны есептелген. 4.Органимдегі негізгі энергия көзі ….. тәуліктік қажеттілігі ……  5.Адамның …… тәуліктік қажеттілігі 100г болып келетін және көмірсуда, майда ….айнала алмайды.6.Витаминдердің жеткіліксіз мөлшерінен организм әлсіреп, әртүрлі аурулар ….. пайда болады.7  …… сүйек пен тіс құрамына кіретін, зат алмасуға қатысатын қоректік зат. 8.Организмде …… әртүрлі заттардың еріткіш рөлін атқарады, көптеген химиялық реакциялар ….. қатысуына байланысты.

Анаграмма:

1.Са урыоқт

2.Кітркеоқ разтта

3.Менрефретт

4.Зурынә

5.Міскөру

6.Мйа

7.Инматив

8.Дыреналим ратзат

Ас қорыту

2. Қоректік заттар

3. Ферменттер

4. Нәруыз

5. Көмірсу

6. Май

7. Витамин

8. Минералды заттар




«Бағалау». Оқушы білімін бағалау.

Рефлексия. Стикерлер арқылы өз пікірін білдіру.

Үйге тапсырма. §42 оқу, «Витаминдер» тақырыбына реферат жазу.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Асқорытудың маңызы

Автор: Абилова Нургул Жасимовна

Дата: 10.03.2017

Номер свидетельства: 398940
