Просмотр содержимого документа
«Ас ?орытуды? ма?ызы»
Нұртаева Гүлнар Ирзагазиевна-Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданы Қандыағаш қалалық №3 мектеп-гимназиясының биология пәнінің мұғалімі
Тақырыбы: Ас қорытудың маңызы
Мақсаты:
Білімділік: оқушылардың тыныс алу жүйесі бойынша алған білімдерін жүйелеу;қоректік заттардың түрленріне және олардың адам үшін маңызына тоқталу;дәрумендер ұғымына анықтама беру;дәрумендердің маңызын түсіндіру.
Дамытушылық: оқушылардың дүниетанымын кеңейту, пәнге деген қызығушылықты арттыру.
Тәрбиелік: оқушыларды салауатты өмір салтын ұстануға, дұрыс тамақтануға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас
Қолданатын әдіс: ақпараттық
Көрнекілігі: муляждар, интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс: медицина, тарих, математика.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
А) «Сиқырлы компас»
Б) « Сандар жырлайды» биологиялық лото
ІІІ. Жаңа сабақ
ІҮ. Бекіту
Биологиялық есеп
Қорытынды сұрақтар қою.
Ү. Үй тапсырмасы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«Сиқырлы компас» компастың тілшесінің қозғалуына қарай оқуышлар «мұрын қуысы» бойынша сұрақтарға жауап береді:
Танау арқылы ауа сүйек шеміршек қалқасы арқылы екі бөлікке бөлінген қайда түседі?
Мұрын қуысының сілемелі қабығында қандай жүйкелердің ұшы орналасқан?
Мұрын қуысының құрылысы қандай?
Мұрын қуысының қызметі?
Мұрын қуысынан ауа аңқа мен жұтқыншақ арқылы қайда түседі?
«Көмей» бойынша сұрақтарға жауап береді:
Көмейдің суреті беріледі. Суретпен жұмыс жүргізіледі.
Кеңірдек пен бронхиола қандай эпителиймен жабылған?
«Сандар жырлайды» биологиялық лото
«Өкпе» бойынша білім тексеріледі.
(7) шар, суретпен жұмыс «өкпенің құрылысы» сурет бойынша өкпенің құрылысын тексеру.
(6) шар, сұрақтарға жауап беру:
«Өкпеқап қуысы» және «өкпе қап сұйықтығы» дегеніміз не?
Тыныс алу және тыныс шығару орталықтары қайда орналасқан?
Жасанды тыныс алу дегеніміз не?
Шар, сурет және санмен жұмыс.
(15) шар, суретпен жұмыс, өкпедегі газ алмасуды түсіндіру.
(25) шар, сұрақтарға жауап беру:
Ұлпадағы газ алмасу дегенімізі не?
Өкпенің тіршілік сыйымдылығы туралы баянда.Тыныс алу мүшелерінің ауруларын ата.
(18) шар, видеоролик көрсетіледі. Осы видеоролик бойынша тыныс алу қозғалыстарын түсіндіреді.
ІІІ. Жаңа сабақ
Проблемалық сұрақтар:
Не себептен: «Ас адамның арқауы» деген айцтылған?
Қандай кқректік заттарды білеміз?
Дұрыс тамақтану дегенімізді қалай түсіндіресің?
Проблемалық сұрақтар арқылы оқушының ойын қозғау, қызығушылығын аяту.Дұрыс тамақтану режимі бойынша білім беру.
Тағамның құрамындағы қоректік заттар бойынша білім беру:
Нәруыздар организмнің негізгі құрылыс материалы болып табылады. Олар ұлпалардың тіршілік әрекеті процесінде жойылған жасушаларды қалпывна келтіруге және жаңа жасушалардың түзілуіне қатысады. Нәруызға тәуліктік қажеттілік 100 грамм. (слайдтан құрамында нәруызы бар тағамдар көрестіледі)
Көмірсулар организмдегі негізгі энергия көзі. Ағзада көмірсіулардың артық мөлшері гликоген түрінде қорға жиналады. Көмірсуларға тәуліктік қажеттілік 400-500 грамм. (слайдтан құрамында майлары бар тағамдар көрестіледі)
Дәрумендер алмасу процестерінде белсенді қатысады да, организмнің, әсіресе бала және жас өспірім кезде өсуі мен дамуына күшті әсер етеді. Дәрумендер туралы білім беру. (слайдтан дәрумендер туралы мәліметтер көрсетледі.)
ІҮ. Бекіту
«Адасқан суреттер» тағамдардыңғ суреттері беріледі, сол суреттердің ішінен нәруызды, көмірсуы, майы бар тағамдарды бөліп көрсету.