kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ. Өсімдіктердің тыныс алуы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өсімдіктердің тыныс алуы. Өсімдік жапырағында хлорофил дәндері арқылы фотосинтездің жүруі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ. Өсімдіктердің тыныс алуы»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2.С Мектеп: №248

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Алишева М

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

§25 Өсімдіктің тыныс алуы

Оқу мақсаты

7.1.4.3.- Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу

Сабақ мақсаты

Барлығы: Өсімдіктердің тыныс алуын зерттейді

Басым бөлігі: Тыныс алудың өсімдік үшін маңызын талдайды Кейбірі: Өсімдіктің тыныс алуына қажетті жағдайларды қарастырып, өмірден мысал келтіреді

Бағалау критерийі

  • Тұқым мен өскіннің тыныс алуын салыстыра отырып,айырмашылықтарын жіктей алады

  • Өсімдік үшін тыныс алудың маңызын сипаттап,зерттейді

Тілдік мақсаттар

Термин сөздер: фотосинтез, аэробты, анаэробты

Сөз тіркесі: Тыныс алу,өсімдіктердің тыныс алу ерекшелігі, ауа тамырлар

Құндылықтарға баулу

Жеке және топпен жұмыс жасауға,білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білуге,ғылыми-зерттеуге дағдылап,жауапкершілікке баулу.

Пәнаралық байланыс

Химия - органикалық және бейорганикалық заттар

Алдыңғы білім

7.1.4.1.- Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта психологиялық жағымды ахуал орнату.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Сіз білетіннің барлығы» әдісі бойынша

Үй тапсырмасын сұрау

Берілген мысалдарды қолдана отырып, екі бағанға бөліп жазады.

1.Майқышқылды бактериялар.2.Буынаяқтылардың ішегінде тіршілік ететін қарапайымдар.3.Сіреспе таяқшасы.4.Ашытқылар.5.Ірің таяқшалары. 6.Лямблия.7.Лейшмания.8.Саңырауқұлақтар. 9.Балдырлар. 10.Жануарлар.11.Адам.


Анаэробтар

Аэробтар






Бағалау: «Мадақтау » бағалау

Кесте,суреттер, термин сөздер

Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ. Сабақ мақсатын айқындау мақсатында түрткі сұрақтар:

1.Өсімдік өсу үшін қандай процестер қажет?

2.Өсімдіктер қалай тыныс алады?

3.Өсімдік өсу үшін қандай процестер қажет?

Топтық жұмыс. Сыныпты «Жеребе» әдісімен 3 топқа бөлу

І топ «Өскін»

ІІ топ «Тұқым»

ІІІ топ «Жапырақ»

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. «Қонаққа бару» әдісімен мәтінді меңгеру.

Бағалау: «Екі жұлдыз бір ұсыныс» топ аралық бағалау

Сергіту сәті: «Тыныс алам терең

Ойым болар зерек»

« Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі. Жұптық жұмыс. №7 зертханалық жұмыс.Өсімдіктердің тыныс алуын зерттеу.

Мақсаты: өсімдіктердің тыныс алатынын анықтау.

Жұмыс барысы.

Бұл жұмысты жасау үшін жақсы суарылған өсімдіктерді әк суы бар ыдыстармен бірге жайпақ табаққа қояды.Содан кейін әрбір өсімдікті мөлдір шыны қоңыраумен жауып қояды.Енді оларды әртүрлі жағдайда: біреуін жарық жақсы түсетін жерге,екіншісін шкафқа немесе жарық түспейтін жерге 5-7 күнге қалдырады.Осы уақытта қоңырау көтерілмейді және өсімдіктер суарылмайды.

1.Әк суының түсі қалай өзгергенін бақылаңдар.

2.Кішкентай балауыз шамды түйменің үстіне қойып,оны жағыңдар.Содан кейін оны абайлап шыны қоңыраудың астына ауа барынша бармайтындай етіп жайпақ табаққа орналастырыңдар.Қоңыраудың бір шетінен жайлап көтеріп,түймедегі балауыз шамды қойып,қоңырауды түсіріңдер.

3.Қандай балауыз шамның жарық болып ұзақ жанатынын бақылаңдар.

Мәліметтерді кесте түрінде дәптерге жазыңдар.

Зерттелетін белгі

Өсімдік тіршілігінің жағдайы

жарықтағы

Қараңғыдағы

Әк суының түсі және мөлдірлігі



Балауыз шамның жану қарқындылығы және уақыты



4.Берілген сұрақтарға жауап беріңдер.

А)Неліктен тәжірибе нәтижелерінде айырмашылық бар?Ол фотосинтез үдерісіне қалай байланысты?

Ә)Бөлінген қандай газдан әк суы лайланады?

Б)Жану үшін қандай газ керек?Оның мөлшері әртүрлі жағдайдағы өсімдіктерде қалай және неліктен айырмашылық жасады?

5.Зертханалық жұмыс нәтижелері бойынша жалпы қорытынды жасаңдар.

Бағалау: « Ай » әдісі арқылы өзара бағалау

Өскін,тұқым, жапырақ суреттері




















Құрал-жабдықтар: мүмкіндігінше бір жылғы,вегетативті жолмен көбейген және мөлшері бірдей (жапырақ мөлшері) 2-6 дана бөлме өсімдігі (қазтамақ,жебежапырақ және т.б.), 2 табақ,шыны қоңырау.Қараңғы шкаф,әк суы бар 2 ыдыс,кішкентай 2 балауыз шам, түймелер,сіріңке.


Сабақтың соңы

Кері байланыс: «Табыс ағашы»

Жасыл алма – маған сабақ ұнады, тақырыпты жақсы меңгердім.

Сары алма – тақырыпты түсіндім, бірақ тәжірибе кезінде қиналдым.

Қызыл алма – сабақ түсініксіз болды.

Үй тапсырмасы: § 25. Фотосинтез және тыныс алу процесін салыстырып, кесте сызу

Түрлі-түсті алма суреттері

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Жұптық жұмыс кезінде оқушылар жылдам жұмыс жасауға дағдыланады.

Кейбір оқушыларжеке жұмыс нәтижесінде бүгінгі сабақтан алған білімдеріне өмірден мысал келтіреді.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»

«Мадақтау», «Ай» әдісі,



Зертханалық жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сергіту сәті: тыныс алам терең

Сабақ бойынша рефлекция

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылароқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару қажет?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Ашық сабақ. Өсімдіктердің тыныс алуы

Автор: Алишева Мереке Хылқайдаровна

Дата: 20.12.2018

Номер свидетельства: 491906
