Сыныбы: 8 класс
Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту мүшелері
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ас қорыту жүйесі құрылысының ерекшелігін көрсеу, астың ауыз қуысында қорытылу процесін, асты қорытудағы ферменттердің рөлін түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың талдау, синтездеу, салыстыру, ойлау қабілеттерін дамыту, жаңа оқыту технологиясы әдіс – тәсілдерін пайдалана отырып, оқушылардың танымдық қабілетін, дүниетанымын, білім сапасын арттыру.
Тәрбиелік: Тамақ ішу, оның сапасын және сақталу мерзімін, санитарлық – гигиеналық дағдыға үйрету, салауатты өмір сүру салтына үйрету.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелесу, тест, тірек-сызба, практикалық тапсырма , сұрақ - жауап, көрнекілік, сұхбат, түсіндіру, бейнелеу, сипаттау.
Сабақтың көрнектілігі: Интерактивті тақта, ас қорыту көрнекті суреттер
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру - оқушылармен амандасу, түгендеу; - назарын сабаққа аудару;
-топтастыру
II.Үй тапсырмасын сұрау “Кім шапшаң?”
1.Күнделікті пайдаланатын тағамның құрамындағы заттар?
2.Адам ағзасындағы нәруыздың тәуліктік мөлшері қандай?
3.Дәрумендер не үшін қажет?
4.Майлардың тәуліктік мөлшері қандай?
5.Күнделікті пайдаланатын көмірсулар?
6.Адам ағзасындағы сулардың тәуліктік мөлшері қандай?
7.Ұлттық тағамдарды ата?
8.Крахмал қандай тағамның құрамында кездеседі?
9.Нәруыздар қандай тағамның құрамында кездеседі?
10.Тағам құрамындағы күрделі ағзалық қосылыстардың ыдырап, қан мен лимфаға өтуі не деп аталады?
III.Жаңа сабақ
А)Бейне көрініс
Б)Топтық жұмыс,оқулықпен жұмыс жасау (постер қорғау)
1 топ
Ауыз қуысы, жұтқыншақ, өңеш
2 топ
Қарын, аш ішек, тоқ ішек
ІV. Ойтолғаныс
1 тапсырма. Биологиялық диктант
1.Ас қорыту ...................... басталады.
2...........................ас қорыту және тыныс алу жолдарымен қиылысады.
3.Қарынның пішіні ................... немесе қапшық тәрізді
4.Ас қорыту жолының ұзын бөлігі ..................
5.Тоқ ішектің тұйықталған бөлігі .................деп аталады.
Керекті сөздер: алмұрт, ауыз қуысынан, аш ішек, бүйен, жұтқыншақ
2 тапсырма. Сәйкесін тап:
1.Ауыз қуысы а) Аш ішектің жуан бөлімі
2.Өңеш ә) Жұтқыншақтан кейін орналасқан мүше
3.Жұтқыншақ б) Тоқ ішектің соңғы бөлімі
4.Ұлтабар в) Аранмен шектеледі
5.Қарын г) Ұзындығы 11-13см
6.Тік ішек ғ) Көкеттің астында орналасқан
3 тапсырма. Семантикалық карта
Ас қорыту мүшелері
Бұлшық етті мүше
Бүрлер қай мүшеге тән
Ас ұсақталады
Аран
мен шекте
леді
Лимфа жүйесі
не жата
тын мүше
Ұлтбар
қай бөлімде орналасқан
Бадам
ша бездер орналасқан
Ауыз қуысы
+
+
+
Жұтқын
шақ
+
+
+
Өңеш
+
Қарын
+
А ш ішегі
+ +
+
Тоқ ішегі
+
V. Жаңа сабақты бекіту
Тест жұмысы
1.Дәм сезу рецепторлары қайда орналасады?
А)Жұмсақ таңдайда
Ә)Ұрттың сілемейлі қабығында
Б)Тілде
2.Ас қорыту және тыныс жолдары қай жерде қиылысады?
А)Ауыз қуысында
Ә)Жұтқыншақта
Б)Өңеште
3.Ас қорыту жолында асқазаннан кейін не орналасады?
А)Аш ішек
Ә)Тоқ ішек
Б)Ұлтабар
4.Тоқ ішектің бөлімдері:
А)Аш ішек,жиек ішек,тік ішек
Ә)Соқыр ішек,тік ішек,ұлтабар
Б)Соқыр ішек ,жиек ішек,тік ішек
5.Аш ішек бөлімдері:
А)Ұлтабар,тік ішек,аш ішек
Ә)Ұлтабар,аш ішек,мықын ішек
Б)Соқыр ішек,жиек ішек,тік ішек.
6.Соқырішектің ұзындығы?
А)5-6 Ә)7-8 Б)4-5
7.Тілдің екі бүйірі нені сезеді?
А)Ащыны
Ә)Тәттіні
Б)Қышқыл мен тұзды
8.Асқорыту мүшелері қабырғасының ортаңғы қабаты қандай ұлпадан тұрады?
А)Бұлшықетті
Ә)Эпителий
Б)Дәнекер
9.Жұтқыншақтың ауыз қуысына жалғасқан жерінде қанша бадамша бездері орналасқан?
А)6 Ә)5 Б)7
10. Асқорыту мүшелерін белгілеңіз:
А)Ауыз қуысы, өкпе,асқазан Ә)Тоқ ішек, өңеш, асқазан Б)Жұтқыншақ, өңеш, жүрек
Жауаптары
1. Б 2. Ә 3. Б 4. Б 5. Ә 6. Ә 7. Б 8. А 9. А
VI. Үйге тапсырма беру : $44. оқып-түсінік айту. «Ас қорыту мүшелері». Термин сөздерге анықтама жазып келу.
VII .Бағалау