Ағзаның ішкі сұйықтықтары туралы алған білімдерін көрсете отырып оқушылардың танымдық қабілетін және өз бетімен ізденімпаздық қызметін, өзін және өзгені бағалау салыстыра білу қабілетін дамыту. Жалпы біліктілігін ой қорыту қабілетін дамыта отырып пәндерге қызушылығын арттыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ағзаның ішкі ортасы»
№175 «Жаңа Ғасыр» гимназия
Алматы қаласы, Әуезов ауданы
Ашық сабақ
Тақырыбы:Ағзаның ішкі ортасы
8 «Г » сынып
Биология пәнінің мұғалімі:
Ерниязова Палсұлу Нұсқабайқызы
Алматы 2017
Ағзаның ішкі сұйықтықтары
Сабақтың мақсаты: Ағзаның ішкі сұйықтықтары туралы алған білімдерін көрсете отырып оқушылардың танымдық қабілетін және өз бетімен ізденімпаздық қызметін , өзін және өзгені бағалау салыстыра білу қабілетін дамыту . Жалпы біліктілігін ой қорыту қабілетін дамыта отырып пәндерге қызушылығын арттыру.
Сабақтың барысы:
Кубизм әдісі
Қызығушылықты ояту әдісі
Топтастыру әдісі
Эссе жазу
Инсерт әдісі
5 жолды өлең
РАФТ әдісі
Танымдық сұрақтар
Кубизм әдісі:
1.Зерттеңіз Ішкі сұйықтықтар туралы мәлімет
А)
Ә)
Б)
2.Салыстырыңыз
Лимфа Ұқсастығы Ерекшілігі
Қан
3.Суреттеңіз Эриттроциттер-
Лейкоциттер-
Тромбоциттер-
Қызығушылықты ояту сатысы:
“Қан өмір сыйлаушы” деген сөздің мағынасын түсіндір
Топтастыру әдісі
3. Эссе жазу
Оқушылар тақтадағы топтастыру әдісінде жазылған сөздерді біріктіріп эссе жазу
4.Инцерт әдісі немесе түртіп алу әдісі
Өкпеде қан оттегіге байытылып, артерия қанына айналады.
Ең майда артериаларды – артериолдар, ал веналарды- венулалар деп атайды
Глобулиндер организмді бактериялардан қорғауға қатысады.
Фибриноген қан ұюында маңызды рөл атқарады
Адам организмде барлығы орташа алғанда 25 триллион эриттроцит бар. Оның жалпы ауданы 3800 м2 құрайды.Ол тізбек түзсе 175 мың км құрайды, жер шарын 4 рет орауға болады.
Қан ұю үшін еріген нәруыз фабрноген ерімейтін фибринге айналады және К дәрумені, О2 қатысады.
Гемофилия – қан ұйымайтын тұқым қуалайтын ауру
Өкпе артериасы адам тамырларының арасындағы ең ірісі.
5. Ой толғаныс сатысы. 5 жолды өлең
Зат есім – кім? Не? 1 сөз
Сын есім – қандай? 2 сөз
Етістік – неғылды? Не істеді? Қайтты? 3 сөз
Тақырыпты ашатын сөз тіркестері немесе сөйлем.
4 сөз
Тақырыптың синонимі немесе баламасы.
Қан
Қызыл, сұйық
Ағады, ұйыйды, тасымалдайды
Қан адамға өмір сыйлаушы
Тіршілік көзі.
6. РАФТ ӘДІСІ
Лимфа
1 топ – сипаттама беру
2 топ – өлең, хат, шығарма жазу
3топ – тапсырманы қорғап шығу
Танымдық сұрақтар:
1 - топ
Қан жасушаларын ең алғаш көрген және “Қан шарлары” деп атау берген ғалым кім? (А.Левенгук)