Тип урока: урок комплексного применения знаний на практике с использованием ИКТ.
Актуальность данного урока обусловлена необходимостью усилить роль мотивации к изучению английского языка и оптимизировать подготовку учащихся к межкультурной коммуникации
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок по теме «ПОСЕЩЕНИЕ МУЗЕЕВ»»
Урок по теме «ПОСЕЩЕНИЕ МУЗЕЕВ»
Дмитриева Светлана Анатольевна,
учитель английского языка
ГУО «Средняя школа № 2
г.Белыничи»
Тема урока: Посещение музеев
Тип урока: урок комплексного применения знаний на практике с использованием ИКТ.
Актуальность данного урока обусловлена необходимостью усилить роль мотивации к изучению английского языка и оптимизировать подготовку учащихся к межкультурной коммуникации
Образовательная цель урока: совершенствование навыков говорения по теме «Посещение музеев».
Задачи: совершенствовать умения учащихся во всех видах речевой деятельности; способствовать формированию умений планировать своё коммуникативное поведение; активизировать лексический материал в устной.
Развивающая: создать условия для развития языковой догадки; развития логического мышления; умений представлять и аргументировать свою точку зрения.
Воспитательная цель: способствовать формированию у учащихся интереса к посещению музеев, расширению культурного кругозора.
Прогнозируемый результат: предполагается, что к окончанию урока учащиеся смогут запросить и предоставить информацию о музее, который собираются посетить.
Задачи для учащихся:
- учиться высказывать свою точку зрения на английском языке;
- учиться применять полученные знания на практике;
- учиться работать в парах и группах.
Цель урока реализовывается через использование активных и интерактивных форм обучения, которые делают занятия продуктивными и являются мощным инструментом для развития мотивации к обучению; предоставляют больше возможностей для активного участия школьников в учебном процессе. Такие методы способствуют более качественному и осмысленному овладению знаниями.
Оборудование урока: ноутбук, мультимедийный проектор, мультимедийная презентация Powerpoint по теме урока.
Ход урока
Good morning, dear children! I’m glad to see you! I see you are in a good mood and full of beans to work hard and learn something new and interesting. So, let’s start!
Look at some photos on the screen and answer my questions, please: What do these photos show? Can you guess these places? – You are right. They are the most famous museums in the world – Hermitage, the British Museum in London, Louvre in France, Tate Modern Museum, the History Museum of the Great Patriotic War in Minsk and others.
- What do you think is the topic of our lesson? –Visiting museum.
All right. The topic of our lesson is “Visiting museum”. Today we will go to the most well-known museums in the world.
Some people find visiting museums boring as a form of entertainment, while others believe that the role of museums is to educate people, not entertain. Discuss, what is your opinion?
So, the aims of our lesson
to learn about the famous museums in the world;
to remember the rules for describing a picture.
And now let’s begin our excursion.
- Look and listen carefully. Then you have to do some tasks.
Who will the first excursion leader?
You know that Polina likes drawing, and today we will listen the interesting stories about some of her paintings and their description.
Who is the next excursion leader?
Физкультминутка
And now let’s relax 1 munute and play the game “4 corners” . Your task is to listen to my sentences and stand near the picture according to your choice.
What museum do you consider the most interesting for you?
What museum do you consider the most boring?
What museum do you think for boys? For girls?
What museum would you like to visit?
Today we have come across some interesting facts about the museums and exhibitions.
What have you learnt at the lesson?
Рефлексия
Answer the questionnaire.
During the lesson I was … (active / passive)
I am … (satisfied / not satisfied) with my work.
The lesson seemed to be … (long / short).
I am … (tied / not tired).
I feel … (interested / bored).
I think I … (got / didn’t get) interesting and new information.
- Fine. And now look at this “ladder of success”. The first step is “I don’t understand”, the second – “I understand” and the third – “I understand all and can help other students”. Choose your step.
Домашнеезадание
Open your day books and write your homework.
- You have worked hard and successfully. I am glad you were interested in and you have learnt a lot of new things. Thank you for the lesson. It is over. Goodbye.
Special thanks for your wonderful presentations. Your marks are …
I hope that you’ve enjoyed the lesson and that from now on you will visit museums more often and with great pleasure.