Просмотр содержимого документа
«Урок для 10 класса»
Сабақтың тақырыбы: WELCOME TO LONDON
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды біліммен хабардар етіп қана қоймай, оларға тың мәліметтер беріп, білімдерін шыңдау.
2. Оқушылардың сөздік қорын молайтып,тілін дамытуң сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
3. Оқушыларды үлкенге құрмет, кішіге жол көрсетуге баулу, елін ,жерін, Отанын сүюге және патриотизмге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Оқулық , Ұлыбритания картасы,ағылшын тілінде сөйлейтін мемлекеттердің тулары,Ұлыбритания символдары және т.б.
Әдіс-тәсілі: сұрақ- жауап
Сабақтың түрі: саяхат сабағы
Сабақтың барысы: I .Ұйымдастыру кезеңі
-Good morning, boys and girls. I am very glad to see you. Today I suggest you to travel around London. Who can answer “What London is it?”
Of course it is capital of Great Britain. But before we start our travelling. Let’s repeat the words that will be necessary for us.
II. Фонетикалық жаттығу.
Wonder thro’ each chartered street, Near where the chartered Thames does flow. And mark in every face I meet Marks of weakness, marks of woe. In every cry of every Man, In every Infants cry of fear, In every voice: in every ban, The mind-forged manacles I hear
III.Картамен жұмыс:
Look at the map. There you can see Great Britain which consists of 4 parts: Scotland on the north. England on the south. Wales is near England and the small part of the county is Northern Ireland is on the east. All the parts have theire capital. England – London. Wales – Cardiff , Scotland – Edinburgh . Northern Ireland – Belfast.
Сонан соң мұғалім оқушыларды тақтаға шығарып, Ұлыбританияның бөліктерінің астаналарын көрсетуін сұрайды. Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.
IV. Елдің аса көрнекті жерлерімен жұмыс:
-Now let’s continue our travelling and speak about the most marvelous sight of Great
Britain. I will show you tell me the name of them.
V. Лондон қаласына серуен:
-Now let’s listen to some new facts about the most interesting places of London the capital of Great Britain. London is the capital city of England and of the United Kingdom. It is the most populous region, urban zone and metropolitan area in the United Kingdom. Standing on the River Thames, London has been a major settlement for two millennia, its history going back to its founding by the Romans, who named it Londinium. London's ancient core, the City of London, largely retains its 1.12-square-mile (2.9 km2) mediaeval boundaries and in 2011 had a resident population of 7,375, making it the smallest city in England. Since at least the 19th century, the term London has also referred to the metropolis developed around this core. London is a leading global city, with strengths in the arts, commerce, education, entertainment, fashion, finance, healthcare, media, professional services, research and development, tourism and transport all contributing to its prominence.
T: I want to tell you about Tower Bridge.
Tower Bridge was opened in 1894. It takes it’s name from the Tower of London.The hydraulic mechanism can raise and iower the bridge in about one and a half minutes. The covered walkway between the two towers is opened to the public and offer a spectacular view of London .
The city’s greatest monument, St. Paul’s Cathedral was built by Sir Christopher Wren between 1675 and 1710 to replace the old Cathedral that was largery destroyed im the Great Fire of 1666. Christopher Wren is buried there. Among the many memorials to famous men within Cathedral are the tombs of Wellington , victor of Waterloo and Nelson , hero of Trafalgar.
VI.Басқа елдермен жұмыс:
-You know that every country have the symbols. Let’s repeat some of them . I will show you and tell me whose symbol is it.(Мұғалім Шотландия , Уэлс , Ирландия , Англияның рәміздерінің суретін көрсетеді).
VII. Кім алғыр ойыны:
A lake in Scotland in which a mysterious monster lives . (Loch ness)
A bus with two floors. (Double- decker)
What is the home town of W. Shakespeare? ( Stratford-on- Avon)
What is the famous aiport in London.? (Heathrow)
What is the colour of London taxies? (Black)
VIII. Өзіндік жұмыс:
-You can do a small scheme of sights of London. You can work in pairs.
IX. Өзіндік жұмысты тексеру:
-Now let’s check your works.(Оқушылар өздерінің жұмыстарын оқиды , мұғалім олардың қатесін түзейді).
X. Қорытынды:
-Thank you for the lesson. I think you liked our travelling.