Date:
Тема урока: №1. Step One - My name is Omar.
Цели урока:
· Образовательная цель– формирование умений диалогической речи по теме: My name is Omar . Совершенствование навыков говорения, аудирования и письма.
· Развивающая цель– развивать языковую догадку, память, речь и внимание.
· Воспитательная цель – учить слушать друг друга; воспитать интерес к предмету.
Оборудование: учебник, магнитофон, подборки.
1. Организационный момент:
Цель: снять напряжение: настроить детей на работу; вести в атмосферу иноязычной речи, погрузить в языковую среду.
- Good afternoon, boys and girls! (Good afternoon!)
- I am glad to see you. (We are glad to see you, too)
- Sit down, please. Get ready for the lesson. I am waiting for you to be quiet. Let’s start our lesson.
2. Фонетическая зарядка: The alphabet.
Цель: подготовить учеников к повторению.
First le’s practice the English alphabet. Open your textbooks, page 16-17. Listen to the speaker and then repeat after me.
3. Grammar task.
1) The new words: Hello, name, my, your, what, is, and.
4. Развитие навыка диалогической речи.
1. Listen. (Послушай.) Hello! My name is Colin.
And my name is Carol. What's your name?
My name is Omar.
- Listen and repeat. (Послушай и повтори.)
Colin: Hello!
Omar: Hello!
- Talk to your friend. (Поговори с другом.)
- Hello!
-….
- Listen and repeat. (Послушай и повтори.)
Colin: Hello, my name is Colin.
Omar: Hello, ray name is Omar.
5. Listen and repeat. (Послушай и повтори.)
Aa, Bb, Cc, Dd, Ее.
6. See p. 16 and find the letters. (Найди эти буквы на с. 16.)
- Name the letters. (Назови буквы.)
- Aa, Bb, Cc, Dd, Ее.
- Talk to your friend. (Поговори с другом.)
- Hello, my name's ... .
- Hello, my name's ... .
9). Listen and repeat. (Послушай и повтори.)
Carol: Hello, my name's Carol.
Olga: Hello, my name's Olga.
10. Talk to your friend. (Поговори с другом.)
- My name's ... .
- My name's ....
- Talk to other friends. (Поговори с друзьями.)
- Say "Hello" to your 5 friends. (Скажи «Hello» 5 друзьям.)
5. Remember
(Запомни !) name is – name”s
- Физкультминутка:
Отработка в речи учащихся произношения звуков при изучении данной темы, а также совершенствование слухопроизносительных навыков.
Row, row, row your boat
Gently down the stream
Merrily, merrily, merrily, merrily
Life is but a dream!
7. Let us write.
- Talk to your friend. (Поговори с другом.)
- Hello, my name's ... .
- Hello, my name's ... .
8. Подведение итогов:
- выставление оценок;
- анализ типичных ошибок учащихся;
- выводы и заключение по уроку.
9. Write down your home task. Ex. 10. page 19. I gave you merry and sad smiles. Tell me, please, what is your mood now? Show me the sad or the merry smile.
10. Our lesson is over. Thank you for the work. Good bye, boys! Good bye, girls!