Урок английского языка 5 класс
учитель Решетникова Л.А.
He is Russian
Цели: Развитие мышления, творческой фантазии, инициативы в осуществлении иноязычной речевой деятельности, способности осуществлять продуктивные речевые действия.
-учебный аспект – совершенствование навыков устной речи, чтения, письма.
-Контроль умений и навыков учащихся вести беседу, высказывать свое мнение по теме.
Материальное обеспечение урока: СД проигрыватель,
Для учащихся: учебник, рабочая тетрадь, комплект карандашей.
Межпредметные связи: рисование, музыка, окружающий мир.
Тип урока: комбинированный.
Этапы урока
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
время
Организационный момент
Приветствие учащихся, тема, цели урока
Приветствие, рапорт дежурного.
5
Актуализация знаний
Фонетическая зарядка
Чтение диалога, работа с вопросами ,составить предложения,
15
Новая тема
Ввод слов, знакомство с местом обитания.
Выполнение упражнений
на закрепление материала
15
Работа с картой.
Закрепление слов
Работа в тетради, обводят контуры государств, обозначения в цветовой гамме.
8
Итог урока
Объяснение задания на дом.
Оценка знаний и умений.
Что нового узнали на уроке?
2
Ход урока.
1/ Организационный момент.
Приветствие учеников:
Goodmorning, goodmorning,
Good morning to you!
Good morning, good morning
I am glad to see you!
Good morning, good morning,
We are glad to see you!
How are you? ( Fine, thanks.)
Sitdown, please.
Who is on duty today? Whoisabsent? Whatdateisittoday? What day is it today?
What season is it now? What is the weather like?
2/ Сообщение темы и цели урока.
-сегодня мы с вами научимся называть называние государств на английском языке. Познакомимсясновымисловами.
3.Warm –up.
India Kazakhstan.
She is from India. He is from Kazakhstan.
She comes from India. He comes from Kazakhstan.
France The USA
He is from France. He is from USA.
He comes from France. He comes from the USA.
4.Актуализацияопорныхзнаний
Reading.
Colin: Who is this?
Omar: He is my friend.
Colin: What is his name?
Omar: Victor.
Colin: Where does he come from?
Omar: He comes from Kazakhstan.
Colin: What is his nationality?
Omar: He is Russian.
Listen and repeat.
Where does Victor come from?
He comes from Russia.
Are there any boys and girls from Astana? (Kostanai, Talgar, Tastak,Samal)
Yes, there are some.\ No, there aren’t any.
Correct these sentences.
a)Alla Pugacheva is Polish.
No, she isn’t . She is Russian.
b) Michael Jackson is Italian.
c) Bill Gates is British(American).
d) Roza Rymbayeva is Japaneeze.
New words.
Look, listen, repeat.
Camels,tigers, bears, elephants, giraffes, zebras, monkeys.
Write the words in the correct order.
An\ this\eagle\is\American.
This is an American eagle.
These\African\elephants\are
Is\kangaroo\this\an\Australian.
Russian\are\bears\these/.
Dog\this\a\\is\German.
Ask and answer the guestions.
elephants\Africa
Where do elephants come from?
They come from Africa.
camels\Kazakhstan
a kangaroo\Australia
bears\Russia
a tiger\India
Correct the sentences.
Bears live in Kazakhstan.
No, they don’t . They live in Russia.
b)Crocodiles live in England.
c) Elephants live in America.
d) Kangaroos live in Russia.
e) Camels live in Poland.
Работа с картой.
Обозначь границы данных государств.
Match the countries with the map.
1 – the USA
2 – Kazakhstan
3 – India
4 – Spain
5 – France
6 – Germany
7 – Great Britain
8 – Italy
9 – Korea
10 – Turkey
11 – China
7.10Заключительный этап урока.
Домашнее задание.
Write countries and nationalities.
The USA – Americans
China – Chinese
Japan – Japanese
Italy, France, Spain, Turkey, Korea, Germany.
Оценка знаний и умений учащихся.
T: The lesson is over. Good bye children.
P: Good bye teacher.